امروز مصادف با شنبه, 5 میزان , 1399 , Saturday, 26 September , 2020
کد مطلب : 5432 , ,
+
-

چرا حکومت نمی تواند نامزد وزیران را معرفی کند؟

زمان انتشار : چهارشنبه, 23 نوامبر , 2016 , بخش : یادداشت

%d9%81%d8%a7%d8%b7%d9%85%d9%87-%d8%b9%d8%b2%db%8c%d8%b2

 

ندای افغانستان: مجلس نمایندگان بودجه سال 1396 را باید به زودی تصویب نماید. این بودجه در از بین بردن فقر، سبب کاریابی، فراهم ساختن شرایط بهتر زندگی و رفاه مردم باید موثر تمام شود. داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی این موضوعات را بیان کرده است. از طرفی دیگر، معاون اول مجلس نمایندگان، به حکومت وحدت ملی هشدار داده بود تازمانیکه نامزد وزیران جدید رابه مجلس معرفی نکنند، بودجه 1396را تصویب نخواهد کرد.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، فاطمه عزیز، عضو مجلس نمایندگان گفت: تصمیمی را که اخیرا پارلمان در ارتباط با تعدادی از اعضای کابینه گرفت و تعدادی ازوزیران سلب اعتماد شدند برای خیر مردم افغانستان گرفته شده است. حکومت این عمل را نباید به هیچ وجه یک عمل متقابل در مقابل حکومت بپندارد. برخی از اعضای کابینه نتوانسته بودند بودجه خود را به مصرف برسانند. گرچه اعتقاد من این بود که سقف مصرف بودجه باید پنجاه درصد در نظر گرفته می شد چرا که در طی سال های گذشته هم هیچ وزارتخانه ای نتوانسته بود به این اندازه بودجه خود را به مصرف برساند. به هر صورت تصمیم اکثریت بر این بود که سقف مصرف هفتاد درصد باشد و در این میان متاسفانه یک تعداداز اعضای کابینه سلب اعتماد شدند.

وی افزود: اگر حکومت افغانستان فکر کند که این موضوع، موضوعی است که ما با آن به حکومت را ضربه زده ایم یا در مقابل حکومت یک عملی را انجام داده باشیم و فشار وارد کرده باشیم تنش ها از این که هست بیشتر می شود. بهتر است که این تنش ها در همین جا خاتمه داده شود، چرا که یک عمل انجام شده و پایان یافته است.

عزیز، با بیان اینکه پارلمان به هیچ وجه راضی به تنش میان حکومت و مجلس نمایندگان نیست، افزود: چرا که این حکومت و این پارلمان هردو توسط مردم ساخته شده اند. اعضای کابینه هم همه هم وطنان ما هستند و نمایندگان پارلمان به آنها رای داده اند. شما دیدید که وقتی کابینه به پارلمان معرفی شد، حتی یک نفر هم رد نشد و همه رای تایید گرفتند. صرف، بخاطر اینکه نظام و حکومت ساخته شود اعضای پارلمان به حکومت اعتماد کردند و به آنها رای دادند. حالا هم که پارلمان این عمل را انجام داده است صرف بخاطر این است که بودجه همیشه به صورت کامل به مصرف نمی رسد. اعضای پارلمان خواستند کاری کنند که در آینده کابینه دیگری که می آید بیشتر تلاش کند چرا که مردم افغانستان مردمی مستحق هستند.

این نماینده مجلس، در انتقاد از وزیران سلب اعتماد شده بیان داشت: وقتی یک وزارتخانه یک بودجه را تقاضا می کند بدین معنی است که می تواند آن را مصرف کند. در اکثر ولایات افغانستان می بینیم که جوانان بیکار هستند، آب آشامیدنی وجود ندارد، حتی یک کیلومتر سرک آسفالت شده نداریم. مکتب نداریم. این بودجه ها به این خاطر است که حداقل یک گوشه از این وطن آباد شود. نه اینکه آن را نگه دارند و کاری بر آن صورت نگیرد.

وی ادامه داد: حالا هم امیدوار هستیم که حکومت افغانستان هرچه زودتر برای رفع تنش ها، افرادی کاری تر و شایسته تر را به این وزارت های سلب اعتماد شده معرفی نماید و به پارلمان روان کند. هرچه زودتر باید کابینه تکمیل شود و بعد از آن بودجه تصویب گردد.

بانو عزیز، از حکومت می خواهد هرچه زودتر وزیران را معرفی نماید و افزود: یک مشکل جدی که متاسفانه از آغاز تاکنون در حکومت وجود داشته است، درگیری ها وکشمکش هایی است که در داخل حکومت بر سر تعیین اشخاص و افراد وجود دارد. این حرفی است که ما آن را نمی توانیم نادیده بگیریم. حتی تعداد زیادی از ولایات ما هنوز والی ندارد و با سرپرست اداره می شوند. چرا؟ برای اینکه رهبران ما باهم کنار نمی آیند. یکی از آنها یک فرد را و دیگری فرد دیگری را می پسندد. اگر واقعا این حکومت خیر مملکت را می خواهد باید یکپارچه عمل کند. شخصیت های این مملکت مشخص و معلوم است، تحصیلکرده های این مملکت مشخص هستند. حکومت سی وی ها را بخواهد. هر کدام از آنها استادان دانشگاه و در دیگر کارهای فرهنگی هستند. به دنبال این نباشند که این فرد مربوط به کدام تیم است. این مشکلات است که آنها نمی توانند وزیران را معرفی کنند. وگرنه معرفی کردن نامزد وزیران در یک هفته اصلاً کار مشکلی نیست.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید