امروز مصادف با سه شنبه, 1 میزان , 1399 , Tuesday, 22 September , 2020
کد مطلب : 5438 , ,
+
-

نمونه های اصلاح شده کمیسیون انتخابات!

زمان انتشار : چهارشنبه, 23 نوامبر , 2016 , بخش : مقاله

%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%ae%d8%a7%d8%a8%d8%a7%d8%aa

ندای افغانستان: رییس جمهور و رییس اجرایی روز گذشته اسامی اعضای جدید کمیسیون های انتخاباتی را اعلام کردند و هرچند هنوز نظام انتخاباتی افغانستان درگیر با مشکلات جدی است اما حکومت گامی به سوی اصلاح این نظام برداشت.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، در مدت 18 ماهی که حکومت صرف تکمیل اصلاح این نظام کرد که بیشتر به وقت کشی می ماند، برخی از فعالان مدنی از وجود افراد بی کفایت و نالایق در لیست پیشنهادی به رییس جمهور ابراز نگرانی کردند.

با وجود پارلمان و رییس اجرایی نامشروع در کنار رییس جمهوری که از بحران انتخابات نه رای به ریاست رسیده است، اعضایی جدید برای جایگزینی کمیسیون انتخاباتی مملو از بی کفایتی به تایید غنی رسید.

این کمیسیون در انتخابات ریاست جمهوری 2014 با بی مدیریتی انتخابات را به بحران کشاند و سرانجام حکومتی تشکیل شد با نام وحدت و بر اساس توافقنامه که تا کنون نیز برخلاف نامش همواره در اختلاف و کشمکش به سر برده است.

از سوی دیگر در انتخاب اعضای جدید، رییس جمهور با چهره های سیاسی به مشورت پرداخت، همچون نماینده حزب اسلامی و نماینده سابق طالبان در سازمان ملل که آن را مشارکت همه احزاب و نهادها در تصمیم گیری بیان می کند.

این در حالی است که انتخابات از سوی طالبان، حرام و مغایر با احکام سیاسی است و از جانب حزب اسلامی نیز به دلیل حضور نیروهای خارجی فضای سالم برای برگزاری ندارد.

با آنکه انتخاب اعضای کمیسیون انتخابات از اختیارات ریاست جمهوری است اما غنی برای کشاندن افرادی چون حزب اسلامی که یکی از مواد توافقنامه با این حزب، شامل شدن اعضای آن در دولت است و برای عادی شدن این روند، اقدام به مشورت با احزاب مختلف کرد که نمونه دیگر از سیاست غنی در ادامه توافقنامه صلح می باشد.

با این وجود، باید منتظر حضور رهبران و اعضای برجسته حزب اسلامی در حکومت باشیم و از جانب دیگر رییس اجرایی که یکی از منتقدان عدم اصلاح نظام انتخاباتی بود در روند گزینش اعضای آن در کنار رییس جمهور بوده و به نظر می رسد دیگر جناح نقد خود را بار دیگر با همراهی و کناره گیری تغییر داده است.

هرچند سخنان تند چند ماه گذشته عبدالله نسبت به شخصیت و عملکرد رییس جمهور با همراهی برخی از مقامات همسو همراه بود اما با توجه به شخصیت ریاست اجرایی که اراده کافی در اعمال قدرت ندارد، انتظار تداوم و پافشاری بر خواست های وی نمی رفت.

با انتخاب گزینه های جدید و کمیسیون جدید انتخابات با وقت کشی های بسیار اما باید این کمیسیون با تجربه گرفتن از انتخابات گذشته و عملکرد ضعیف کمیسیون انتخابات به سوی اصلاح گام بردارد تا انتخابات های آینده همراه با مشروعیت و بر اساس رای مردم باشد.

نکته قابل توجه مراسم روز گذشته، اشاره نکردن هیچ یک از رهبران حکومت وحدت ملی در خصوص تعدیل قانون اساسی و سرانجام ریاست اجرایی و تبدیل آن به نخست وزیری بود که یکی از مهم ترین کشمکش های دو سال اخیر در دولتی است که هرچند مدت، فضای سیاسی کشور را دچار اختشاش می کند.

حال باید منتظر اقدامات آتی کمیسیون جدید انتخابات در خصوص اصلاح این نظام و روند انتخابات پیش رو باشیم که بر مبنای سخنان رییس جمهور معیار انتخاب این افراد علاوه بر لیاقت، تجربه، بی طرفی و تخصص، سهم جغرافیایی، قومی، مذهبی و جنسیتی بوده است تا همه مردم افغانستان خود را در آیینه این کمیسیون ها ببینند.

هرچند رییس جمهور سخنگو و وعده دهنده عالی است اما طی دو سال گذشته به خوبی نشان داده است که نه به دنبال تقسیم قدرت است و اصلاحات و دولت را تنها در جهت اهداف خود می داند و تنها گام های مهم وی در این دوره، امضای توافقنامه صلح با حزب اسلامی بوده است و تعیین اعضای جدید کمیسیون انتخابات.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید