امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 5462 , ,
+
-

نابودگرانِ خاموشِ پایتخت!

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 24 نوامبر , 2016 , بخش : مقاله

%d8%b4%d8%a7%d8%b1%d9%88%d8%a7%d9%84%db%8c-%da%a9%d8%a7%d8%a8%d9%84

ندای افغانستان: طی 16 سال گذشته که دولت گذشته و اکنون بیشتر درگیر با ناامنی و برقراری ثبات بوده در این میان شهرداری ها بیشتر درگیر با زد و بندهای سیاسی و گاه فساد و … بوده است تا رسیدن به فضای شهری و بهداشت.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، وضعیت بد بهداشت در پایتخت موضوعی جدیدی نیست اما با افزایش جمعیت و شیوع بیماری های واگیر از آلودگی های محیط زیست در سال های اخیر توجه همگان را به خود جلب کرده است.

شهری مملو از زباله در نبود سرویس های بهداشتی (توالت) و آلودگی هوا در کنار جمعیت رو به انفجار، حکایت پایتختی است درهم که با وجود سرازیر شدن میلیاردها دالر کمک برای بازسازی و پیشرفت همچنان از کمترین امکانات شهری برخوردار نیست.

این روزهای جریمه افرادی که در فضای باز رفع حاجت می کنند از سوی شهرداری و پس از آن رقم بسیار بالای مرتکبین این عمل هم تاسف را به همراه داشت و هم ضعف در بهداشت از سوی مردم و بخصوص مسوولان.

موضوع مهم، عدم توجه مردم به مسایل بهداشت که همان نبود فرهنگ سازی است و تازمانی که زنان و مردان به اهمیت رعایت صحت توجه نکنند، نسل آینده افغانستان درگیر با انواع مشکلات جسمی و روحی خواهند شد.

هرچند نبود آب بهداشتی در کنار عدم ایجاد سرویس های بهداشتی که باید از سوی مسوولان بعد از گذشت 16 سال و کمک های هنگفت به سرانجام می رسید اما ضعف مدیریتی و ناکارآمدی همچنان کشور را در ابتدای ترین امکانات فلج کرده است.

با این وجود انباشته شدن زباله ها اگر چه چهره کابل را زشت کرده اما مهمترین ضرر آن متوجه مردمی است که با وجود دسته و پنجه نرم کردن با زندگی در ناامنی و بی کاری باید با انواع آلودگی و بیماری ها نیز روزگار بگذرانند.

به طور قطع اگر شهرداری کابل به دنبال ایجاد فضای سالم و بهداشتی باشد و کمک ها را در این راه هزینه کند مردم نیز در حفظ آن و یاری رساندن به این نهاد همگام می شوند.

در تازه ترین خبر، شهرداری مدعی شده است که ده ها اداره دولتی و شرکت های خصوصی 4.5 میلیارد افغانی (بیش از 67 میلیون دالر) بدهکار هستند که شامل هزینه، نظافت، نصب تابلوهای تبلیغاتی و اریه خدمات شهری می باشد.

هرچند برخی از این نهادها چنین ادعای را رد کرده است اما شهرداری از وزارت مالیه برای وصول این بدهکاری کمک خواسته است که رییس بودجه این وزارت اظهار کرده است: شهرداری گزینه های زیاد برای بدست آوردن چول خود دارد از جمله قطع اریه خدمات، اگر در یک شبانه روز زباله های شهری جمع آوری نشود شاید جای پا هم باقی نماند.

اکنون پایتخت خود در زباله ها فرو رفته است و اریه چنین راه کاری از سوی مسوول در وزارت مالیه به شهرداری نشان از وجود مقاماتی دارد که به جای در اولویت قرار دادن مصلحت مردم برای فشار بر نهادهای دولتی به جای راه های قانونی به دنبال افزایش آلودگی ها بر شهر هستند.

از سوی دیگر شهرداری کابل با سه هزار کارمند، سالانه بیش از چهار میلیارد افغانی صرف پایتخت کرده که به جای شهری پاکیزه تبدیل به هرج و مرجی از جمعیت در میان انبوه موترها با هوای آلوده در کنار زباله ها و گرد و غبار شده است.

حال اگر مطالبات شهرداری را کنار بگذاریم باید این نهاد برای سازماندهی به بهداشت کابل به دنبال راه کاری های اساسی و فرهنگ سازی باشد زیرا تا زمانی که آب و سرویس بهداشتی در شهر نباشد، جریمه و دادن آمار هیچ سودی نه برای مردم دارد و نه شهرداری.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید