امروز مصادف با سه شنبه, 1 میزان , 1399 , Tuesday, 22 September , 2020
کد مطلب : 5491 , ,
+
-

از فساد سیاسی تا فساد حکومتی

زمان انتشار : جمعه, 25 نوامبر , 2016 , بخش : یادداشت

نقد نورستانی توسط آشنا...

ندای افغانستان: به گفته اشرف غنی، رییس جمهور، فصل تازه مبارزه با فساد اداری آغاز شده است. چگونه ممکن است و با کدام راهبرد که تا بحال انجام نشده است، حالا اشرف غنی فصل جدید مبارزه بافساد اداری را اعلام می کند؟ این در حالی است که هم در حکومت فعلی و هم در حکومت گذشته کسانی در حکومت بوده اند که خود عامل فساد بوده اند و آن را ترویج داده اند.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، آصف آشنا آگاه مسایل سیاسی در برنامه «آماج» گفت: اگر از حکومت وحدت ملی به گذشته نگاه کنیم، اعلام هفته مبارزه با فساد، شعاری است که هر لحظه از آدرس مردم افغانستان قابل استقبال است. چرا که مردم افغانستان قربانی فساد هستند. مردم افغانستان این را می فهمند که فسادی را که در افغانستان وجود دارد چه فساد اداری و چه انواع دیگر فساد، مردم فقیر و مردمی که زور کافی ندارند، انجام نمی دهند. فساد توسط سران، زورمندان و قدرتمندان در افغانستان انجام می شود. به همین دلیل نفس مبارزه با فساد جداً مورد استقبال است و خبری خوش برای مردم افغانستان است. اما باید ببینیم که آیا در واقعیت چنین چیزی قابل انجام هست؟ چه چیزی سبب می شود که هفته مبارزه با فساد اعلام شود؟

وی، در خصوص دلیل اعلام مبارزه با فساد توسط اشرف غنی بیان داشت: در ماه های پیش رو افغانستان با دو کنفرانس بزرگ جهانی طرف است. کنفرانس ورسا و بروکسل. یکی روی تعهدات متحدان بین المللی افغانستان در حوزه مباحث امنیتی بحث صورت می گیرد. در این قمست تلاش می شود که کمک ها در زمینه امنیتی جلب شود. در یکی از این کنفرانس ها هم موضوعات مبارزه با فساد، حکومت داری خوب، حاکمیت قانون، دفاع از حقوق بشر، پیش شرط هایی است که جامعه جهانی برای اشتراک کنندگان افغانستان یا دولت افغانستان ترسیم کرده بود. حالا وقتی دولت افغانستان قرار است در ماه پیش رو در این دو کنفرانس شرکت کند باید یکسری اقدام نمایشی انجام دهد. این اعلام مبارزه با فساد، برمی گردد به این موضوع و برای سرو صدای رسانه ای و یکسری آمادگی ها برای شرکت در این کنفرانس ها تا بگوید که ما چنین کارهایی انجام داده ایم.

آشنا معتقد است، حکومتی که خود از فساد به وجود آمده نمی تواند فساد را از بین ببرد و افزود: متاسفانه فساد در کشور ما آنقدر رایج است که جزو اولین کشورهای فاسد دنیا قرار گرفته است. در کل دنیا حکومتی را سراغ نداریم که نفس شکل گیری و روی کار آمدن آن، محصول فساد سیاسی باشد و در نتیجه ی یک فساد سیاسی و با فاسد کردن اراده سیاسی و توسط یک کشور خارجی شکل گرفته باشد و بعد بیاید به فساد رسیدگی کند و به دنبال از بین بردن آن باشد.

این فعال سیاسی، ادامه داد: مساله فساد افغانستان، فسادی بزرگتر از فساد اداری است. مهم ترین مساله در افغانستان فساد سیاسی است. تازمانیکه از فساد سیاسی جلوگیری نشود و تا زمانیکه دولتمردان افغانستان و رهبران سیاسی افغانستان به اخلاق سیاسی و به احترام گذاشتن به مردم افغانستان و مطالبات برحق مردم افغانستان و به اراده سیاسی مردم افغانستان احترام نگذارند و مردم افغانستان شاهد شکل دهی یک دولت مشروع برمبنای رایشان نباشند، این فساد از بین رفتنی نیست. حکومتی که اساس آن با تقلب و غارت رای مردم و غارت اراده سیاسی گذاشته شود، از آن چه انتظاری می توانیم داشته باشیم.

آشنا در خصوص علت اصلی فساد در کشور گفت: در اینکه کسانی واقعا به لحاظ فکر سیاسی انسانهای ناسالمی در حلقه تصمیم گیری اشرف غنی هستند شکی نیست. مردم افغانستان هم آنها را می شناسند. اما بیشتر مشکلات افغانستان باور تمامیت خواهانه و دیکتاتورانه اشرف غنی است. وی، در زمینه اشتغال و مبارزه با فساد و تامین امنیت وعده هایی داد که هیچ کدام عملی نشد و به فراموشی سپرده شد. فشرده کردن تمام صلاحیت ها و تصمیم گیری ها در ارگ ریاست جمهوری، نوعی فساد است و به این دلیل فساد محسوب می شود که به نهادهای مشروع دولت آسیب می زند و اصالت احترام گذاشتن به نهادها در حکومت را خلط می کند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید