امروز مصادف با سه شنبه, 1 میزان , 1399 , Tuesday, 22 September , 2020
کد مطلب : 5517 , ,
+
-

از توانمندی نیمی از جامعه باید استفاده شود

زمان انتشار : یکشنبه, 27 نوامبر , 2016 , بخش : یادداشت

شاه گل رضایی

ندای افغانستان: افغانستان از کشورهایی است که خشونت با بانوان بیش از حد در آن صورت می گیرد و در پانزده سال گذشته هم پول های هنگفتی به آدرس بانوان این سرزمین زیر و رو شد تا برایشان آسایش و امکانات مساعد شود و جایگاه معنوی زنان را روشن بسازد اما کار بنیادی در این رابطه که قابل ملاحظه باشد انجام نشده است. آیا حکومت کاری برای محو خشونت علیه بانوان انجام داده است؟

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، شاه گل رضایی عضو مجلس نمایندگان گفت: بر این باور هستم که زنان در افغانستان، هیچگاه چیزی بیشتر از حقوق خود نخواسته اند. متاسفانه چیزی که تحت حقوق و مشارکت زنان در افغانستان مطرح شده، همیشه در افکار جامعه افغانستان یک نوع زیاده خواهی تلقی شده است و گویا زنان در افغانستان بیشتر از آنچه آنچه در گذشته وجود داشته است می خواهند و این مشکل بسیاری ها شده است.

وی افزود: در واقع آنچه زنان می خواهند این است که از ظرفیت و توانمندی نیمی از جامعه افغانستان استفاده شود. در شرایطی که افغانستان در عرصه های مختلف ضرورت به انکشاف و کار و برنامه ریزی دارد از حضور و مشارکت زنان در راستای منفعت و پیشبرد اهداف مربوط به افغانستان استفاده شود. این موضوع این طرز تلقی را در افغانستان بوجود آورده است که گویا زنان می خواهند حقوقی بیشتر از آنچه شایسته شان هست داشته باشند.

رضایی اضافه کرد: حقیقت این است که ما در جریان چند سال گذشته معضل مربوط به زنان را در افغانستان دقیقا ریشه یابی نکردیم. درست است که امروز درصدی از پارلمان افغانستان را زنان تشکیل می دهد و چهار زن در کابینه افغانستان وجود دارند و در سطح معاونت ها هم بخشی از زنان مشغولیت دارند اما این چیزی نیست که به عنوان یک هدیه از آدرس کسانی و یا گروه هایی به زنان افغانستان سپرده شده باشد. زنان جزیی از جامعه افغانستان هستند. مشکل زنان هم بخشی از مشکل جامعه باید قلمداد شود. معضل مربوط به زنان بخشی از معضل مربوط به جامعه افغانستان است. اما آنچه در جریان چند سال گذشته مشکل ساز بوده، این است که ما معضلی به نام عدم حضور و مشارکت و یا خشونت علیه زنان را به عنوان یک معضل اجتماعی و ملی یا به عنوان یک معضل کلان در سطح اجتماع ندانستیم. مثلا مواد مخدر در افغانستان یک مشکل است. ناامنی در افغانستان یک مشکل است. کمبود شغل یک مشکل است. به همین میزان بحث خشونت علیه زنان یک مشکل است. بی قانونی و عدم حاکمیت قانون نیز یک معضل است. وقتی ما عدم حاکمیت قانون را یک معضل می شناسیم، معضل مربوط به زنان را چرا منحصر به زنان می دانیم. متاسفانه ما در افغانستان بسیاری از جریان ها را مربوط به مردان دانستیم ولی وقتی بحث خشونت علیه زنان پیش آمد، معضلی است که زنان باید آن را بررسی کنند.

نماینده مجلس ادامه داد: عدم مشارکت زنان معضلی است که زنان باید برای آن دادخواهی کنند. مثلا عدم دسترسی زنان به بحث عدالت را یک بحث منحصر به زنان دانستیم در حالیکه نخیر به همان اندازه که زنان بخشی از جامعه افغانستان هستند و در انتخابات ها سهم بالایی داشتند و در چگونگی انکشاف افغانستان نیز نقش بارزی داشتند، بیاییم بپذیریم که به عنوان بخشی از اجتماع، مشکل زن مشکل جامعه افغانستان قلمداد شود، خشونت یک معضل اجتماعی قلمداد شود و در زوایای دیگری که مردانه تعریف شده است، زنان به عنوان بخشی از افغانستان جاداده شوند.

رضایی، با انتقاد از وزارت زنان و کم کاری های آن بیان داشت: درست است که ارگان ها و نهادهایی که در رابطه با زنان کار می کنند دستاوردهایی داشته اند اما کار آنها ناکافی است. در این میان متاسفانه وزارت زنان در جریان پانزده سال گذشته غیر فعال ترین نقش را داشته است. من در پارلمان جزو کسانی بوده ام که از موجودیت وزارت زنان سخت دفاع کرده ام و حالا هم جزو کسانی هستم که از موجودیت وزارتی به نام وزارت امور زنان در قانون اساسی دولت دفاع خواهم کرد اما باید بپذیریم که در پانزده سال گذشته ظرفیت هایی بوجود آمد که شرایط مساعد برای بهبود وضع زنان را بوجود آورد. اما متاسفانه امروز بعد از پانزده سال ما نمی دانیم که وزارت زنان پالسی ساز ، برنامه ریز یا جزیی از برنامه اجرایی بود. درست است که دیگر نهادها و وزرات ها نیز در امور زنان نقش دارند اما چه کسی باید برنامه های مربوط به زنان را مدیریت می کرد؟ متاسفانه کمترین بودجه به وزارت امور زنان تخصیص پیدا می کند چرا که وزارت زنان برنامه های مشخصی ندارد تا در اثر کار و فعالیت شامل بودجه ملی افغانستان شود.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید