امروز مصادف با پنج شنبه, 3 میزان , 1399 , Thursday, 24 September , 2020
کد مطلب : 5538 , ,
+
-

چرایی ادامه جنگ در یمن

زمان انتشار : یکشنبه, 27 نوامبر , 2016 , بخش : مقاله

%db%8c%d9%85%d9%86

ندای افغانستان: جنگ یمن تنها به دلیل کارشکنی ها در آتش بس ادامه نمی یابد بلکه بازی دوگانه امریکا در منطقه است، ادامه دارد. بر اساس این سناریو، امریکا نه تنها وابستگی کشورهای عربی را به کمک های نظامی خود تعمیق می بخشد؛ بلکه ملیاردها دالر درآمد از طریق فروش سلاح به این کشورها کسب می کند.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از آریانانیوز، پایگاه تحلیلی نیوایسترن آگِست لوک در راپوری نوشت: با توجه به شکست شش مورد آتش بس قبلی در یمن برای پایان دادن به بحران این کشور، جای تعجبی ندارد که هفتمین مورد آتش بس هم با شکست مواجه شود و شمار کشته شده گان در حال حاضر به هفت هزار نفر افزایش یابد. با وجود این واقعیت که هر دو طرف با برقراری آتش بس موافقت کرده بودند، درگیری ها باز هم بالا گرفت و هر دو طرف یکدیگر را به نقض اتش بس در شهر تعز متهم کردند.

در حالی که این جنگ انعکاس روشن ناتوانی امریکا در کنترول اوضاع حتی به معنای محدود است، کنایه مسئله این است که همان امریکایی که در تلاش است خود را کارگزار صلح جا بزند، بزرگترین ارایه دهنده سلاح به عربستان سعودی است که در 19 ماه گذشته یمن را بمباردمان کرده است. این همان جایی است که مشکل اصلی نهفته است و این همان جایی است که علت اصلی جنگ باید ردیابی شود. جنگ یمن تنها به دلیل کارشکنی ها در آتش بس ادامه نمی یابد بلکه بازی دوگانه امریکا در منطقه است، ادامه دارد. بر اساس این سناریو، امریکا نه تنها وابستگی کشورهای عربی را به کمک های نظامی خود تعمیق می بخشد؛ بلکه ملیاردها دالر درآمد از طریق فروش سلاح به این کشورها کسب می کند.

بنابراین، دخالت جان کری وزیر خارجه امریکا در بسیاری از دورهای مذاکرات نه تنها بی مورد است، بلکه تجلی این واقعیت است که بسیاری از حملات در واقع توسط پیلوتان سعودی صورت می گیرد که توسط امریکا آموزش دیده اند و توسط طیارات جنگی امریکایی سوخت گیری می شوند. و یمنی ها اغلب بقایای مهمات امریکایی را در خرابه ها پس از حملات هوایی سعودی ها می یابند؛ همانطور که ماه گذشته در حمله به مراسم عزاداری یا بیش از 100 کشته این اتفاق افتاد. بر روی دیوارها در در سراسر شهر صنعا نوشته شده است: امریکا در حال کشتن مردم یمن است. هیچ نوشته ای با این مضمون دیده نمی شود که امریکا میانجی صلح در یمن است و یا این که امریکا از مردم یمن در برابر بمباردمان وحشیانه محافظت می کند.

به این ترتیب امریکا با راکت های ساخت خود و طیارات جنگی که یکسره یمنی ها را بمباردمان می کنند، بازی دوگانه ای را در یمن انجام می دهد. اکنون این سوال مطرح می شود که آیا امریکا در حال انجام جنایت جنگی است؟ بله و این اتهام پایه ای محکم دارد.

من‌حیث مثال، این مسئله را در نظر بگیرید: در حالی که مقامات سازمان ملل متحد در مورد افزایش تلفات افراد ملکی در یمن در ماه سِپتِمبر ابراز نگرانی کرده اند، مشرانو جرگه امریکا در تاریخ 21 سِپتِمبر از پلان دولت اوباما برای فروش سلاح به عربستان سعودی به ارزش بیش از 1 ملیارد دالر حمایت کرده است؛ اقدامی که تلاش برخی از نماینده گان منتقد جنگ یمن را برای توقف فروش این سلاح ها با شکست مواجه کرده است. این قرارداد شامل فروش ماشیندار، بم دستی انداز، دستگاه های دید در شب، وسایل نقلیه برای بازیابی مخازن آسیب دیده از میدان جنگ، و هزاران مرمی می شود.

با توجه به اینکه عربستان سعودی خریدار مهم سلاح های ساخت امریکا است که در حال حاضر از آنها در جنگ یمن استفاده می شود، و با توجه به اینکه امریکا به همان اندازه مشتاق عمل به تعهدات به اصطلاح امنیتی خود و به همان اندازه خواستار تسهیل لجستیکی و نظامی بمباردمان یمن است، صلح نمی تواند برقرار شود مگر اینکه نیروهای امریکایی حمایت تسلیحاتی از این جنگ را متوقف کنند و این به معنای ضرر و زیان شرکت های تسلیحاتی امریکا است پس بعید است که چنین اتفاقی بیافتد.

هواداران این معامله تسلیحاتی مدعی اند که امریکا نمی تواند سلاح های مورد نیاز برای کشورهای منطقه برای مقابله با داعش و دیگر تروریست ها را تامین نکند. جان مک کین سناتور امریکایی گفت: توقف این فروش توسط شرکای ما در حوزه خلیج فارس و نه فقط عربستان سعودی بد تفسیر خواهد شد و آنها این اقدام را من‌حیث نشانه دیگری از غیر قابل اعتماد بودن امریکا تفسیر خواهند کرد.

با توجه به راپور نشر شده توسط زید رعد مسئول حقوق بشر سازمان ملل متحد، پشتیبانی از این کشورها با وجود این واقعیت صورت می گیرد که ایتلاف به رهبری عربستان مسئول 60 فیصد از کشتار 2067 فرد ملکی در درگیری یمن در طول یک سال جنگ آغاز شده از تاریخ اول ژوئیه 2015 بوده است.

با توجه به بازی دوگانه ای که امریکا در یمن به راه انداخته است، آتش بس به هیچ وجه نتیجه نخواهد داد مگر اینکه منبع قدرت نظامی عربستان سعودی قطع شود و امریکا تصمیم بگیرد زنجیره تامین سلاح سعودی ها را متوقف کند و این کشور را پای میز مذاکره بازگرداند. چنین اقدامی بعید است در دوره ریاست جمهوری اوباما رخ هد؛ گرچه دوره رییس جمهور منتخب نیز چندان روشن به نظر نمی رسد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید