امروز مصادف با دوشنبه, 7 میزان , 1399 , Monday, 28 September , 2020
کد مطلب : 5546 , ,
+
-

حکومت، بسیج مردمی علیه طالب راه بیاندازد

زمان انتشار : دوشنبه, 28 نوامبر , 2016 , بخش : یادداشت

%d8%b1%d8%a7%d9%85%d8%b4-%d9%86%d9%88%d8%b1%db%8c

ندای افغانستان: در پروسه صلح با طالبان پارادوکس ها و سناریوهای مختلفی دخیل است که به انجام رساندن پروسه صلح را دور از ذهن می کند. رامش نوری استاد دانشگاه در برنامه میوند در خصوص پارادوکس های موجود در مساله صلح با طالبان گفت: تناقض هایی در رابطه صلح با این گروه وجود دارد که این صلح را ناممکن جلوه می دهد.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، نوری اولین تناقض صلح را وجود طالبان به عنوان ابزار قدرتمند در دست کشورهای همسایه و قدرت های بزرگ می داند و می گوید تا زمانی که این کشورها ستاره راهنمای سیاست خارجی شان را چیزی به نام طالب مدیریت می کند، رسیدن به این هدف سخت ناممکن می شود.

وی شکل گیری نگرش های طالبانی و هراس افگنانه در جامعه افغانستان را که محصول چهار دهه فعالیت این گروه در افغانستان است را یک دلیل جنگ می داند و معتقد است که همین نگرش های سفلی گری که با هنجارهای اجتماعی گره خورده است در کشور افراطیت می زداید.

این استاد دانشگاه ضعف مدیریتی و عدم وجود حکومت داری خوب در افغانستان را دلیل دیگر عملی نشدن پروسه صلح می داند و می افزاید که حاکمانی که در میان خود نمی توانند توزیع قدرت را در جناح های سیاسی خود انجام دهند ورودشان به عرصه های سیاسی سبب شده است که در پروسه صلح با طالبان به چیزی نرسیم.

نوری قطع حمایت های سیاسی ازطالبان را یکی از سناریوهای مطرح شده در روند صلح با این گروه می داند و می افزاید حکومت باید برای عملی شدن پروسه صلح کاری کند که طالبان حمایت های بیرونی خود را از دست بدهد و یا با قدرتهای نظامی طرف به بحث بنشیند و بحث طالب را به عنوان یک مبحث و معضل جهانی مطرح کند تا ذهنیت عام مردم برای مبارزه و همراهی نکردن با این گروه را با خود همراه بسازد یا از طریق اقناع سیاسی خود طالبان پیش قدم شود.

وی می افزاید که نخبگان حاکم تلاش می کنند که با نگاه ملی تاریزم و نگرش های قرن 19 مسایل قرن 21 را حل وفصل کنند که قطعا راهگشا نخواهد بود.

این استاد دانشگاه در رابطه با استفاده ابزاری کشورها از طالب می گوید که وقتی افغانستان با هند رابطه برقرار می کند، تصور پاکستان براین است که افغانستان در راستای ضعیف کردنش گام برداشته است و باعث می شود که در راستای منافع شان از موجودیت طالبان به عنوان تخته خیر استفاده کنند.

نوری اظهار می کند که با کمال تاسف اکنون چیزی به نام طالب خالص نداریم و همه ابزار قدرت کشورهای دیگر اند که اگر طالب می بود منافع کشور خودش را به زیاده خواهی کشورهای دیگر ترجیح میداد و با وجود اختلاف هایی که با حکومت می داشت در کنار مردم می ایستاد و از حکومت سهم می گرفت.

وی افزود که شرایط زمانی ایجاد می کند که افغانستان کشوری باشد که دروازه های خود را برای تامین منافع ملی و جهت گیری در عرصه خارجی باز کند و نمی توان با بهانه های مختلف گروههای هراس افگن این ارتباط را قطع کند.

این استاد دانشگاه اضافه می کند که در شرایط کنونی حکومت می تواند قضیه را مردمی کند و اول نمایندگان طالب در مجلس را اقناع کند و اگر قانع نشدند بسیج مردمی را علیه فشار آوردن بر این گروه راه بیاندازد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید