امروز مصادف با دوشنبه, 7 میزان , 1399 , Monday, 28 September , 2020
کد مطلب : 5550 , ,
+
-

ترمپ و بحران های خاورمیانه

زمان انتشار : دوشنبه, 28 نوامبر , 2016 , بخش : مقاله

اگر می‌خواهید دنیا را نابود کنید به ترمپ رای بدهید

به گزارش ندای افغانستان به نقل از آریانانیوز، شبکه سی ان ان در راپوری در پایگاه انترنتی خود نوشت: جنگ های داخلی، جنگ های نیابتی، جنگ بر سر انرژی و جنگ با داعش. هنگامی که دونالد ترمپ رییس جمهور منتخب امریکا در جَنیوری وارد ارگ سفید شود، با چالش های متعددی در خاورمیانه روبرو خواهد شد.

چالش های اصلی که در خاورمیانه در انتظار ترمپ هستند، عبارتند از:

جنگ در سوریه

ابتدا سوریه است. جایی که صحنه یکی از خونین ترین جنگ ها از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون است. صدها هزار نفر از مردم طی این پنج سال کشته، و ملیون ها نفر نیز آواره شده اند.

حمایت امریکا از برخی از گروه های مسلح در تلاش برای براندازی نظام بشار اسد در سوریه و هر گونه تغییری در این مسیر به شدت توسط متحدان عربی و اروپایی این کشور که می خواهند رهبر سوریه از قدرت برکنار شود، مورد حمایت قرار گرفته است.

اما ترمپ گفته است که ترجیح می دهد با هماهنگی با بشاراسد، با تروریست های داعش مقابله کند.

ایتلاف شکننده با عربستان سعودی

عربستان سعودی یکی از متحدان امریکا است، اما رابطه بین دو کشور بدون تنش نیست.

سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان یکی از نخستین رهبران عربی بود که به ترمپ پس از پیروزی تبریک گفت. اما آیا این دو مقام می توانند با همکاری یکدیگر روابط میان امریکا و عربستان سعودی را ترمیم کنند؟ روابط میان این دو کشور به دنبال نگرانی های عربستان از به قانون تبدیل شدن حق شکایت خانواده های قربانیان حملات یازدهم سِپتِمبر از ریاض به تیرگی گراییده است.

ناآرامی ها در عراق

ترمپ با مُـلکی که به سختی از تنش های داخلی خارج شده و در حال حاضر با داعش مبارزه می کند، چه خواهد کرد؟

بسیاری از عراقی ها حدود 10 سالِ پیش از سرنگونی صدام حسین بسیار ذوق زده شدند، اما آنها نمی دانستند که این تازه آغاز سال ها رنج و بدبختی برای آنهاست.

پس از حمله سال 2003 امریکا به عراق، خشونت سراسر این کشور را فرا گرفت و تروریست ها پناهگاه امنی برای جولان دادن پیدا کردند.

امریکا هم اکنون از نیروهای عراقی که در شهر استراتیژیک موصل با داعش می جنگند، حمایت می کند و ترمپ در مورد استقرار مجدد ده ها هزار نیرو در عراق، برخلاف وعده ای که در ابتدا به مردم این کشور داده شده بود، سخن گفته است.

مناقشه اسراییل و فلسطین

موضع ترمپ در قبال مناقشه اسراییل و فلسطین که چندین دهه ادامه داشته، چیست؟

هیچ رییس جمهوری در امریکا نمی تواند این موضوع را نادیده بگیرد، اما هیچ کدام از آنها هم نمی توانند آن را حل کنند. مناقشه اسراییل و فلسطین چندین دهه ادامه داشته است.

در دو سال گذشته موجی از عملیات با سلاح سرد توسط فلسطینیان دیده شده است. این اقدامات علیه ادامه توسعه شهرک سازی های صهیونیستی که فلسطینی ها آن را به مثابه اشغالگری های بی پایان صهیونیست ها می دانند، صورت می گیرد.

ترمپ برای این مسئله که پیشینیانش در حل آن شکست خورده اند، چه راه حلی خواهد یافت؟

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید