امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 5585 , ,
+
-

چرا جنرال دوستم احمد ایشچی را اختطاف کرد؟

زمان انتشار : سه‌شنبه, 29 نوامبر , 2016 , بخش : مقاله

جنرال عبدالرشید دوستم

ندای افغانستان: به نقل از روزنامه نیویارک تایمز و خانواده انجینیر احمد ایشچی والی سابق جوزجان، به دستور جنرال دوستم بادیگاردهای او در جریان بزکشی در ولایت جوزجان احمد ایشچی را اختطاف نموده و با زور به خانه او در شهر شبرغان برده اند. پرسش اساسی این است که چرا جنرال دوستم به حیث معاون اول رییس جمهور غنی دست به اختطاف زده است؟

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، جنرال دوستم در هنگام واکنش شان در مورد توطیه قتل نافرجام شان در غورماچ که باعث کشته شدن بهترین افراد با اعتمادش شد وعده کرده بود، کسانیکه توسط شورای امنیت در طراحی ترور وی دست داشته است را بزودی شناسایی کرده و به سزای عمل شان خواهد رساند. یک منبع موثق گفته است که جنرال دوستم انجینیر احمد ایشچی والی سابق جوزجان را به اتهام دست داشتن و همکاری با اتمر و استانکزی در توطیه قتل نافرجامش در غورماچ اختطاف نموده است. هنوز معلوم نیست که آقای ایشچی اعتراف کرده و یا این اتهام را رد نموده است. از سرنوشت وی تا هنور خبری نیست.

واقعیت این است که اختطاف افراد و آنهم توسط معاون اول یک کشور یک جرم بزرگ است اما دوستم اولین باری نیست که دست به این کار می زند، ایشان همواره منتقدان و مخالفان شان را به اشکال مختلف سر به نیست نموده، تجاوز به ناموس و یا اختطاف و شکنجه نموده اند. چند سال پیش در زمان کرزی رهبر ترکمن های افغانستان آقای اکبربای را در شهر کابل به خانه خود دعوت کرد و بعد او را شکنجه نمود. در آن وقت دوستم بعد از 8 ماه حبس خانگی با وساطت مارشال فهیم، استاد ربانی و مجددی رها شده به ترکیه تبعید شد و دولت ترکیه در بدل حمایت از کرزی در انتخابات 2009 وی را اجازه بازگشت به افغانستان داد.

در یک حادثه خیلی سابق دوستم، مومن اندرابی را در جریان کودتای شورای هماهنگی در 1994 تحت بهانه جلسه از شهر حیرتان به مزار شریف دعوت کرد و هلیکوپتر وی را با شلیک راکت سقوط داد اما به نظر می رسد تا هنوز اتمر و غنی در حادثه آقای ایشچی خاموشی اختیار نموده اند.

در حال حاضر جنرال دوستم در موقعیت دشوارتر از زمان آخری حکومت داکتر نجیب الله قرار گرفته است. چنانچه داکتر نجیب در آن وقت برای انتقال قدرت به حکمتیار در تلاش تصفیه نیروهای امنیتی افغانستان شد و طرح قتل جنرال دوستم بحیث رهبر ملیشه های موسوم به گلیم جمع را کشید ولی با قیام جنرال مومن اندرابی در حیرتان و یک تعداد رهبران و جنرالان حزب وقت مواجه شده دست به فرار نافرجام زد اما حالا دوستم فاقد همچو نیرو و رهبری سیاسی در حکومت اتمر و غنی است که جلو توطیه های آنها را بگیرد. نه مومنی زنده است، نه جنرال عظیمی حضور دارد و نه مسعود، استاد ربانی و مزاری حیات ندارند.

آیا این بار نیز مقامات ترکیه میان ارگ و دوستم میانجی گری خواهند کرد؟

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید