امروز مصادف با پنج شنبه, 3 میزان , 1399 , Thursday, 24 September , 2020
کد مطلب : 5617 , ,
+
-

سامح شکری؛ قربانی اختلافات مصر و قاهره!

زمان انتشار : چهارشنبه, 30 نوامبر , 2016 , بخش : یادداشت

%d8%b3%d8%a7%d9%85%d8%ad-%d8%b4%da%a9%d8%b1%db%8c

به گزارش ندای افغانستان به نقل از آریانانیوز، عربستان، وزیر خارجه مصر را مسئول کامل اوضاع جاری بین قاهره و ریاض می داند و خواستار برکناری اوست!

به نقل از روزنامه المصریون، بنابر اعلام منابع دیپلماتیک، عربستان سعودی حل و فصل روابط متشنج با مصر را به برکناری سامح شکری وزیر خارجه مصر مشروط کرد وا و را مسئول کامل اوضاع اخیر بین قاهره و ریاض دانست.

این منابع دیپلماتیک که خواستند نامشان فاش نشود، اعلام کردند یکی از دلایل اختلاف بین قاهره و ریاض زمینه سازی شکری برای حضور در نشست سران آفریقایی- عربی بود که عربستان و هفت کشور عربی دیگر در همراهی با مغرب آن را تحریم کردند.

انتقاد سامح شکری از تفکرات وهابی

این منابع شکری را مسئول شدت تنش بین مصر و عربستان عنوان کردند زیرا بنابر اعلام پایگاه خبری عربی -21 وی با انتقاد از تفکرات وهابی سعودی آن را منبع تروریزم عنوان کرد، به اضافه اینکه وی از جنرال میشل عون رییس جمهور لبنان که یکی از بزرگترین حامیان سیاست‌های بشار اسد رییس جمهور سوریه به شمار می آید، حمایت کرد.

نکته قابل توجه اینکه دیدار سامح شکری با عماد میشل عون و نبیه بری رییس پارلمان لبنان به اضافه سعد الحریری نخست وزیر مامور تشکیل کابینه در حالی صورت گرفت که وی اولین وزیر خارجه یک کشور عربی بود که پس از انتخابات ریاست جمهوری لبنان عازم بیروت شد.

مخالفت وزیر خارجه مصر با سیاست‌های سعودی

در این میان عربستان با توجه به مواضع دیپلماتیک بسیار ضعیف مصر در قبال قانون جاستا مطمین شده است که وزارت خارجه مصر و سامح شکری از حامیان خط جدید مبتنی بر مخالفت با سیاست سعودی هستند.

این منابع اعلام کردند که قاهره با درخواست ریاض مبنی بر برکناری وزیر خارجه مخالفت کرده و آن را موضوع داخلی مصر دانسته است که نباید در آن دخالت کرد.

این موضع مصر موجب خشم دیوان پادشاهی عربستان شد و فاصله بین مصر و عربستان به جایی رسیده است که اکنون شاهدیم آن هم در حالی که ارزش کمک های عربستان از زمان برکناری محمد مرسی به مصر بالغ بر 30 ملیارد دالر برآورد شده است.

اختلافات مصر و قاهره وارد مرحله بی بازگشت شده است

در همین ارتباط عبدالله الأشعل، معاون وزیر خارجه پیشین مصر گفت، اختلافات بین قاهره وریاض را نمی توان فقط در یک نفر یا همان وزیر خارجه خلاصه کرد و اگر موضوع به همین ساده گی بود قطعا عبدالفتاح السیسی با درخواست ریاض او را برکنار کرده بود که بهای این کار نیز ناچیز بود اما اختلاف بین دو طرف به مرحله ای رسیده است که بازگشتی ندارد.

وی با اشاره به اینکه احتمال دارد دلیل اصلی اختلاف بین السیسی و ملک سلمان، اخوان المسلمین باشند، گفت: بازی در ابتدا به این شکل بود که عربستان به السیسی برای برکناری اخوان المسلمین از قدرت کمک کند نه اینکه موجب آواره گی و پناهندگی آنان به کشورهای عربی شود و اینجا بود که اختلاف بین دو طرف نمود پیدا کرد خاصتاً اینکه عربستان با اخوانی ها در سایر کشورها منافع مشترک دارد و از آنها برای حفظ منافع خود در خلیج فارس استفاده می کند.

الاشعل گفت که عربستان با استفاده از پول های خود در آینده نیز بر نظام مصر نظارت خواهد داشت چه نظام حاکم مصر بخواهد یا خیر زیرا می داند بدون این پولها دوام نخواهد داشت.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید