امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 5808 , ,
+
-

امریکا با حمایت پاکستان به بقای تروریزم می رسد

زمان انتشار : شنبه, 10 دسامبر , 2016 , بخش : یادداشت

%d9%85%d8%ad%d9%85%d8%af-%d8%b9%d8%a7%d8%b1%d9%81-%d8%b1%d8%ad%d9%85%d8%a7%d9%86%db%8c

ندای افغانستان: با وجود اتهام پاکستان به حمایت از تروریزم هنوز این کشور نقش اول را در ایجاد ناامنی برای افغانستان بازی می کند.
به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، محمد عارف رحمانی عضو مجلس نمایندگان در برنامه “فراخبر” در خصوص عملکرد امریکایی ها در جنگ افغانستان گفت:اگر امریکایی ها، پاکستان را مجبور کند که از حمایت تروریزم دست بردارد، پاکستان در دام چین سقوط می کند و در سیاست هایش به جای حمایت از امریکا به چین تمایل پیدا می کند ، به همین دلیل است که آنها در افغانستان تنها مدعی بودند که با تروریزم مبارزه می کنند و دیدیم که طالب را به شورشی تغییر نام دادند و با وجود 150 هزار نیرو نتوانستند تروریزم را در افغانستان ریشه کن کنند.

رحمانی می گوید: بازی منافقانه امریکا در افغانستان ادامه می یابد چرا که اگر امریکا بخواهد پایگاه های تروریزم را در پاکستان ویران کند، به سقوط حکومت پاکستان منجر می شود و متحد استراتژیک خود را از دست می دهد و به همین دلیل است که هدف غایی امریکا نابودی تروریزم نبوده و بارها گفته اند که طرف آنها گروه های شورشی است نه تروریزم.

وی در خصوص حمایت پاکستان از سوی کمیته تسلیحاتی سنای امریکا می گوید که با توجه به روحیه استقلال طلبی افغان ها اگر دولت احساس می کرد که طالب از میان رفته است به سادگی بخشی از خاک خود را در اختیار امریکایی ها نمی سپرد و حتی از تر س این موضوع امریکایی ها خود به طالبان کمک می کردند و حمایت پاکستان توسط کمیته تسلیحاتی امریکا هم به همین منظور است.

این نماینده در خصوص حمایت شدن پاکستان توسط سنای امریکا می گوید که این کمیته خودسرانه تصمیم نگرفته است و با توجه به تغییراتی که در امریکا و افغانستان امده است و نزدیکی افغانستان با چین و روسیه به دنبال این هستند که به عنوان پاور نیروهای جنگنده نیابتی درمنطقه عمل کنند و اشاره سیا به کمیته تسلیحاتی سنای امریکا به خاطر این است که هم اردو را تقویت کند و هم به همین بهانه حضور بیشتر در افغانستان داشته باشد.

در ظاهر و باطن قضیه روشن است که امریکا می داند که پروژه طالبان از کنترل امریکا بیرون می شود، رحمانی در اینباره اظهار کرد که سیا به دنبال این است که به ترامپ فشار بیاورد که یک بار دیگر حضور بیشتر در افغانستان داشته باشد اما اینبار برای سرکوب نیروهایی که زمانی به صورت غیر مستقیم مدیریتش با امریکا بوده است و اکنون از کنترلش خارج شده است. امریکایی ها به این نتیجه رسیده اند که باید طالبان را شکست دهند و همانطور که روس ها امریکایی ها را در سوریه مجازات کردند، روس ها اینبار بوسیله طالبان و چین به عنوان رقیب امریکا، امریکا را در افغانستان مجازات می کنند.

امریکا به خاطر از میان بردن طالبان به دنبال حضور غیر متفعارف در افغانستان است و تحولاتی که در خاورمیانه رخ داده است دشمنان جدیدی برای امریکا بوجود آورده است، این نماینده مجلس معتقد است یک راه نجات برای امریکایی ها این است که به جای اینکه پای سربازان خود را به میدان باز کند و آزادی عمل بخواهد بر تقویت نیروهای امنیتی و تجهیز آنان وقت بگذارند اما چون در واقعیت به دنبال این نیستند آنها راه خود را می روند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید