امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 5848 , ,
+
-

منابع مالی طالبان چگونه تامین می‌شود؟

زمان انتشار : دوشنبه, 12 دسامبر , 2016 , بخش : مقاله

%d8%b7%d8%a7%d9%84%d8%a8%d8%a7%d9%86

ندای افغانستان: قاچاق موادمخدر؛ سرقت‌های مسلحانه و زورگیری‌ها، جمع آوری عشر و زکات، استخراج غیرقانونی معادن از جمله منابع اساسی درآمد طالبان در افغانستان وپاکستان شمرده می‌شود. گروه طالبان همواره با استفاده از قدرت خود، تهدیدهای بی‌شمار امنیتی را دراین دو کشور به وجود آورده‌اند.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از آریانانیوز، یکی از مهمترین پرسش‌هایی که در رابطه درآمد طالبان می‌تواند مطرح باشد این است که به راستی منابع مالی این جنگ ویرانگر و طولانی چگونه تامین می‌شود و طالبان چگونه می‌تواند در تهیه سلاح و مهمات جنگی هزینه منابع آن را فراهم کند. زیرا روزی نیست که راپور‌های حمله مخالفان مسلح بر ادارات دولتی نیروهای پولیس و اردوی ملی و همین طور کاروان‌های ناتو در آژانس خبررسانی‌های مختلف نشر نشود.

روزنامه امریکایی هافینگتن‌پست در راپوری چنین می‌نویسد: سلاح‌های مورد استفاده شبه‌نظامیان مسلح در برخی موارد بسیار گران‌قیمت و تجهیزات آنان نیز از پیشرفته‌ترین تجهیزات روز دنیا است. سلاح‌ها و مهماتی که توسط پولیس و اردوی ملی افغانستان از مخالفان مسلح کشف و ضبط می‌شود نشان می‌دهد که این گروه‌های مسلح توان تامین سلاح‌ها و تجهیزات گران قیمت را به مقدار کلان دارند.

حال باید پرسید که براستی وقتی حکومت افغانستان با کمک‌های چندین ملیارد دالری جامعه جهانی ناتوان از تامین تجهیزات اردوی ملی و پولیس خود است، یک گروه تروریستی در کشور چگونه می‌تواند به راحتی این حجم زیاد از سلاح و مهمات را تامین کند؟

طالبان مدعی است که این گروه با تصرف برخی پایگاه‌های پولیس و اردوی ملی در مناطق مختلف و همینطور کمک‌های مردمی در سرحدات بین افغانستان و پاکستان، این تجهیزات و مهمات را بدست آورند؛ ولی این ادعا قطعاً نمی‌تواند قابل قبول باشد، زیرا نوع سلاح‌ها، بمب‌ها، تجهیزات استخباراتی و دیگر امکاناتی که در اختیار این گروه قرار دارد، مصارف بسیار بالایی را می‌طلبد که با تصرف چند پسته پولیس یا کمک‌های مردمی قابل تامین نیست.

حال سوال این است که طالبان این مقدار پول را از کجا به دست می‌آورد؟

قاچاق مواد مخدر؛ مهم‌ترین منبع درآمدی طالبان
در 2 دهه گذشته، افغانستان با تولیدی معادل 70 تا 90 فیصد از مواد مخدر جهان، من‌حیث یکی از اصلی‌ترین کشورهای تولیدکننده موادمخدر شناخته شده است.
افغانستان همچنین کشور تولیدکننده هروئین است که به طور جامعی تمامی مراحل، از مرحله کشت خشخاش تا تولید مرفین و تبدیل آن به هروئین را خود در داخل انجام می‌دهد. به نظر نمی‌رسد که طالبان در تولید فزیکی هروئین یا ماده پیش از آن، نقشی داشته باشد، چرا که کارکرد اصلی این گروه تجارت موادمخدر، سازماندهی عملیات قاچاق هروئین به خارج از کشور، قاچاق مواد کیمیایی عمدتاً قاچاق استیک انیدریدمی‌باشد که برای تولید هروئین ماده‌ای بسیار حیاتی است.

لورتا ناپولیونی کارشناس امور مالی تروریست‌ها بر این باور است که مهم‌ترین و بزرگ‌ترین منبع درآمد گروه‌ تروریستی طالبان از طریق تجارت مواد مخدر به دست می‌آید. البته فعالیت‌ها و تجارت‌های غیرقانونی دیگری نیز وجود دارد که تروریست‌ها خود را با آن سرگرم می‌کنند تا درآمدی به دست بیاورند.

منابع دولتی افغانستان تخمین می‌زنند که تجارت هروئین افغانستان حدود 2 ملیارد دالر به گردش مالی کشور اضافه می‌کند که تقریباً یک سوم این درآمد برای تولید هروئین، یک سوم دیگر به طالبان و مابقی بابت مصارفی از قبیل پرداخت پول به زارعانی که خشخاش می‌کارند، اداره فابریکه هروئین‌ و رشوه به مقامات رسمی و امنیتی افغان، پرداخت می‌شود.

معادن، دومین منبع درآمدی طالبان

سنگ آبی‌ لاجورد ارزشی با هزاران سال که تقریبا منحصر به فرد برای افغانستان است یک بخش کلیدی از ثروت معدنی گسترده است که من‌حیث بهترین امید برای توسعه بودجه یکی از مفلسترین کشورهای جهان دیده می‌شود. افغانستان ملیون‌ها دالر درآمد از سنگ لاجورد به وسیله کارگران غیر قانونی که از معادن استخراج می‌کنند را از دست می‌دهد. به گفته کارشناسان، قاچاقچیان و طالبان با دادن رشوه به مقامات محلی سنگ‌های قیمتی را از افغانستان خارج کرده و به کشورهای همسایه همچون پاکستان برای فروش انتقال می‌دهند.

یک قانون گذار افغان خاطر نشان کرد: حدود 70 فیصد از درآمد حاصل از استخراج و فروش لاجورد در دست طالبان می‌باشد.

افغانستان دارای ذخایری چون زغال سنگ، مس، سنگ آهن، روی، جیوه و عناصر خاکی کمیاب سنگ‌های قیمتی مانند یاقوت، زمرد، طلا، نقره و … است که ارزش گذاری این معادن بسیار دشوار می‌نماید، اما ذخایر معدنی و پتروکیمیا تا 3 ترلیون ارزش‌گذاری شده است. متاسفانه مقدار بسیار کمی از ثروت این معادن از طریق قانونی و زیر نظر دولت استخراج می‌شود؛ ولی تخصص در زمینه انکشاف، استخراج و فرآوری ضعیف است. زیرساخت‌های ناکافی و عدم امنیت برای کارگران معادن باعث شده سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های خارجی در سنگ آهن، طلا و مس سقوط کند.

افغانستان یکی از بهترین لاجورد‌های دنیا را دارد که برای هزاران سال استخراج شده است. فراعنه مصر در جواهرات خود از لاجورد افغانی استفاده می‌کردند. هنرمندان دوره رنسانس از پودر لاجورد برای رنگ‌آمیزی در رسم استفاده می‌کردند.

در سال 2014 چیزی در حدود 5500 تن لاجورد در افغانستان استخراج شد. ارزش یک کیلو گرام لاجورد بسته به کیفیت آن از 4 دالر تا 2000 دالر متفاوت است.

طالبان ماهانه چیزی در حدود 500 هزار دالر از لاجورد درآمد به دست می‌آورد و تا به حال چندین اقدام برای جلوگیری از تجارت غیرقانونی سنگ‌های قیمتی در افغانستان توسط دولت صورت گرفته که به دلیل دست‌های پشت پرده و افراد قدرتمند بی‌نتیجه یا کم اثر مانده است.

امریکا، سومین و اصلی‌ترین منبع مالی طالبان

منبع درآمدی دیگر طالبان به طور مستقیم از سوی برخی کشورهای همسایه و به طور غیر مستقیم توسط امریکا تامین می‌شود که طیف وسیعی از سلاح، تجیهزات و کمک‌های مالی در اختیار طالبان قرار داده و با کمک کردن به عملیات‌های قاچاق این گروه به طور غیرمستقیم به منابع مالی آنها افزوده است.
بزرگترین حامی مالی پاکستان طی 15 سال گذشته، ایالات متحده بوده است و کمک‌های مستقیم و غیرمستقیم واشنگتن به این کشور از سال 2001، مبلغی بیش از 20 ملیارد دالر است. این کمک‌های مالی امریکا به دولت پاکستان به طور مستقیم و غیر مستقیم به تأمین مالی طالبان اختصاص داده شده است.

هر چند همه موارد فوق می‌تواند به درآمدزایی تروریست‌ها کمک کند اما آنچه از همه با اهمیت‌تر است این است که نه تنها طالبان بلکه تقریباً تمامی گروه‌های تروریستی کلان و مخوف دنیا از طریق دولت‌ها و کشورهایی تأمین مالی می‌شوند و به همین خاطر است که از بین بردن آن‌ها از طریق قطع دسترسی آن‌ها به منابع مالی بسیار دشوار است. برای اینکه بتوان ریشه تروریزم را در جهان خشکاند باید وارد لایه‌های پنهان ماجرا شد. چرا کشورها و دولت‌هایی تصمیم می‌گیرند گروه‌های تروریستی را مقابل دولتی در مُـلکی دیگر علم کنند؟ چه منافع اقتصادی و سیاسی در میان است که گروه‌هایی شکل می‌گیرند و حتی مقابل حمایت‌کنندگان خود نیز قد علم می‌کنند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید