امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 5899 , ,
+
-

برخی در مصرف بودجه خود را به نفهمی زده اند

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 15 دسامبر , 2016 , بخش : یادداشت

سید مسعود

ندای افغانستان: وزارت مالیه از مجلس نمایندگان خواسته است که بودجه مالی سال آینده را تصویب کند درحالیکه دراین سند مشکلات فراوانی وجود دارد چرا که بودجه ارایه شده با واقعیت های موجود منطبق نیست.
به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، سید مسعود استاد اقتصاد در برنامه “محور” در خصوص برنامه بودجه مالی سال 96 گفت: هرسال قبل از تصویب سند بودجه جنجال پیش می آید و اشتباهات سال های قبل تکرار می شود چرا که خواهشات اساسی قوا برآورده نمی شود و یک واحد بودجوی و منطقه ای برای این سند تنظیم نمی شود.

سید مسعود در رابطه با رقابت قوای مقننه و اجرایی بر سرسند بودجه می گوید: متاسفاه هرکس فکر می کند اگر بودجه بیشتری را به خود اختصاص دهد، آدم بهتر و یا وزارت بهتری است و به همین دلیل فشارهای قوا بر یکدیگر تمامی نمی یابد در حالیکه در کشورهای رو به انکشاف در هر جایی که امکانش باشد، در همان جا بودجه باید مصرف شود.

این استاد اقتصاد درباره کمبودهایی که در تنظیم سند بودجه وجود دارد می گوید: گروه کاری که باید بودجه را از نظر قوه اجرایی تصویب کند بوجود نیامده درحالیکه در شورای وزیران به رهبری رییس جمهور باید یک پوزیشن کامل وجود می داشت و پارلمان هم فاقد یک گروه کاری متخصص دررابطه با بودجه هست و به همین دلایل است که بودجه با توجه به شرایط سیاسی، تهدیدها وفرصت هایی که برایش بوجود می آید، حلاجی نمی شود.

وی می افزاید: در کل دنیا بودجه با درنظرداشت اوضاع سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و استفاده از تکنولوژی تخصیص داده می شود در حالیکه اینها در کشور ما ملاک قرار داده نمی شود و در بعضی ادارات صرف مصارف غیرمعمولی می شود که سرمایه برگشت داده نمی شود و این ها خود را به نفهمی زدن هست، چرا که توسط تعدادی از آدم هایی که می فهمند انجام می شود ولی چون از بالاسرشان دستور می گیرند این کار را انجام می دهند.

سید مسعود معتقد است: بودجه ملی مربوط به دولت است و بدون درنظرداشت تاثیرات منطقه و ارزیابی اوضاع منطقه و افغانستان و یک حلاجی کلان از نظر اقتصادی و سیاسی ناکام می مانیم.

وی، درخصوص اختصاص 11میلیون دالر به ریاست جمهوری و سه ونیم میلیو دالر به ریاست اجرایی برای مصارف رنگ آمیزی و ساختن آشپزخانه ویژه برای رییس جمهور می گوید:ارگ و ریاست جمهوری آدم های لوکس پسندی هستند که خانه هایشان مانند موزیم است اما مسلم است که این پول می تواند خانه هزاران نفر را در افغانستان روشن کند و در کشوری که بودجه انکشافی اش از گدایی تامین شود و 85 درصد مردمش در فقر زندگی می کنند، اختصاص 11 میلیون دالر به ساخت آشپزخانه ای در شان رییس جمهور بدنامی است.

این استاد اقتصاد می افزاید: در زمان ربانی، از یک آلمانی خواستیم که به کشورما کمک کند که در پاسخ ما گفت که دانشگاه های شما لوکس است درحالی که شما حتی در مکتب خانه هایتان مشکل دارید و این دانشگاه های لوکس معنا ندارد.

این آگاه به مسایل اقتصادی درباره معیارهای بودجه اظهار می کند: یک کارگروه قوی در بحث اجرایی باید بودجه را ارزیابی کند تا بدنامی های اینچنینی بوجود نیاید و باورمندی مردم از جانب ارگ بیشتر از این گرفته نشود چرا که اگر این سند از جانب پارلمان رد شود یک بار دیگر پرستیژ ارگ و ریاست جمهوری پایین می آید و این مسایل در بازار و ثبات کشور تاثیر مستقیم می گذارد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید