امروز مصادف با پنج شنبه, 23 اسد , 1399 , Thursday, 13 August , 2020
کد مطلب : 5930 , ,
+
-

آمریکا می خواهد روسیه را در جهان بدنام بسازد

زمان انتشار : جمعه, 16 دسامبر , 2016 , بخش : یادداشت

قیس حسن

ندای افغانستان: گفتگوهای صلح با طالبان بحث های داغ رسانه ای و جوامع سیاسی این روزهای افغانستان است. داکتر عبدالله یک بار دیگر از گفتگوهای مذاکرات صلح با طالبان ابراز آمادگی کرده و گفته است که هرگاه بحث صلح آغاز شود جانب افغانستان آماده صلح می باشد. و حالا بحث صلح بعد از چند بار شکست پی هم یکبار دیگر روزنه امید را به قلب های مردم افغانستان و بین حکومتمداران برای افغانستان باز کرده اما هنوز هم نقطه هایی که حداقل مارا بگونه ای عینی به صلح برساند وجود ندارد.
به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، قیس حسن عضو مجلس نمایندگان، در برنامه «تحول» گفت: در این چهارده سال حکومت افغانستان برای صلح تلاش های زیادی کردند، اما نتیجه ای به بار نداد. صلح با طالبان نه در اختیار طالبان است و نه به اختیار دولت افغانستان می باشد. صلح به دست کسی دیگر است. اگر آن قدرت بخواهد در افغانستان صلح بیاید، این وعده را به ملت می دهم که دیری نخواهد گذشت که صلح برقرار می شود. چرا که جنگ را همین قدرت بوجود آورده است. آنها کشورهای ابرقدرتی هستند که هم حکومت افغانستان را حمایت می کنند، هم طالبان را حمایت می کنند و هم پاکستان را در راستای حمایت از طالبان حمایت می کنند.

وی، در خصوص ارتباط اخیر طالبان با روسیه بیان داشت: طالبان فقط کمکی مالی و نظامی از روسیه می گیرند اما نه وفادار به روسیه هستند و نه می مانند. چرا که آنها در زیر چتر حمایت و صلاحیت کشورها و قدرتهای دیگری چون آمریکا می باشند.

قیس حسن، معتقد است که ارتباط طالبان با روسیه در کنترل پاکستان می باشد و افزود: حالا روسیه دست خود را به سوی افغانستان دراز کرده و با طالبان توافق نیم بندی انجام داده است به طور حتم تا آخر هم دوام نخواهد کرد؛ روسیه با این کار قصد دارد که بر سر آمریکا فشاری وارد کند تا در افغانستان تغییراتی بیاید. اما آمریکا مطمین است که طالبان از کنترل آنها بیرون نخواهند آمد. طالبان در جایی که زندگی می کنند، بود و باش دارند و اکمال می شوند، پاکستان دوست استراتژیک و با سابقه آمریکا است. دوستی که هیچگاه به آمریکا خیانت نکرده و در امتحان دوستی همیشه نمراتی بالا گرفته است. پس آمریکا در این عرصه هیچگونه تشویشی ندارد. چرا که آمریکا اینقدر ضعیف نیست که گروه هایی که خود ساخته است و آنها را حمایت می کند از کنترلش بیرون شوند.

نماینده مجلس، در خصوص علت ارتباط روسیه با طالبان بیان داشت: اینکه روسیه برای ارتباط با طالبان تلاش های خود را می کند و اینکه آیا در این امر موفق می شود یا نمی شود، بعداً مشخص خواهد شد. همانطور که آمریکا مجاهدین را حمایت می کرد و مجاهدین را درمقابل روسیه تقویت می کرد و بالاخره نیتجه این شد که روسیه را از هم پاشید. روسیه هم کوشش می کند که بتواند کاری کند که طالبان را به خود جلب کند و در مقابل آمریکا تقویت کند. اما اگر نگاهی عمیق تر اندازیم، زمینه سازی ارتباط طالبان با روسیه را پاکستان انجام داده است. چرا که طالبان نمی توانند خود، خودسرانه با کشورها تماس برقرار کنند. دیدیم که ملادادلله خودسرانه با ایران تماس برقرار کرد، چند روز بعد از بین رفت. همانطور ملااختر منصور، که با روسیه از طریق ایران تماس برقرار کرده بود، در خاک پاکستان کشته شد. علاوه بر این موردهای زیادی از این قرار وجود دارد.

وی، در ارتباط با هدف آمریکا از اجازه دادن به طالبان برای ارتباط با روسیه گفت: آمریکا هیچ نگرانی از این بابت ندارد بلکه فقط می خواهد روسیه را در سطح جهان بدنام بسازد و می خواهد وی را کمی ضعیف تر بسازد و قصد دارد بگوید روسیه به دنبال تمویل طالبان است. در این میان افغانستان است که قربانی این بازی های قدرت های بزرگ می شود.

قیس حسن، صلح افغانستان را به دست قدرتهای بزرگ دانسته و افزود: آمریکا از پنجاه سال پیش منافع خود را در منطقه تعیین کرده است و تا منافع خود را به دست نیاورد، دست از بازیها در اینجا و در افغانستان برنخواهد داشت. این قدرت، با پاکستان دوستی دیرینه دارد و از این طریق، می تواند همه دنیا را تهدید کند که این کار را هم کرده است. بنابراین صلح به دست آمریکا است و تا آمریکا نخواهد و به اهداف خود نرسد، صلح در اینجا امکان پذیر نخواهد بود.

وی، در اخیر گفت: مردم ما باید کار بنیادی در مورد صلح کنند و دنیا را قناعت دهند که مردم ما از جنگ، خون و کشته شدن خسته شده اند، این بازی ها راتمام کنند و دست از حمایت گروه های افراطی و تروریست ها بردارند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید