امروز مصادف با پنج شنبه, 10 میزان , 1399 , Thursday, 1 October , 2020
کد مطلب : 6181 , ,
+
-

نادری، سخنگویِ توهمات اشرف غنی!

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 29 دسامبر , 2016 , بخش : مقاله

نادر نادری

موجی از اتفاقات طی ماه های اخیر کشور را در آستانه بحران قرارداد و اگر امنیت در گذشته بزرگترین خطر برای سقوط دولت ها بود اما در حکومت وحدت ملی سرمنشا چالش ها و بحران ها شخص رییس جمهور می باشد.

مقامی که در 15 سال گذشته یکی از فعالان سیاسی در قدرت بوده و از بحرانی به ریاست جمهوری رسید که اگر پادرمیانی امریکا نبود، حکومت وحدت ملی تشکیل نمی شد و وی بر تخت قدرت تکیه نمی زد.

اما طی نزدیک به دو سال و نیم از برقراری حکومت وحدت ملی، افغانستان با ناامن ترین دوره روبرو بوده، مردم در ناامیدی بی سابقه به سر می برند، طی یک سال دو بار یک ولایت سقوط می کند و نزدیک ترین مقام های به ریاست جمهوری در جبهه ای مخالف، فریاد انحصار طلبی سر می دهند.

با چنین وضعیتی که فضای سیاسی حکومت و کشور را در برگرفته و فساد، مواد مخدر، دخالت های جدید خارجی و نفوذ هرچه بیشتر طالبان و داعش را برآن باید افزود، حکومت همچنان بر حقانیت خود در امور سیاسی پافشاری می کند.

این در حالی است که اختلافات درون حکومتی و انتقادهای تند ریاست اجرایی، معاون اول ریاست جمهور، وزیر خارجه و نماینده خاص ریاست جمهوری در امور حکومت داری خوب نسبت به انحصار طلبی اشرف غنی را مشاور ارشد وی مربوط به حساست این گونه مقامات به تغییر فرهنگ حکومت داری و اصلاحات می داند که منفعت افراد در حکومت گذشته باعث انتقاد در دولت جدید شده است.

نادر نادری به تکرار از تغییر فرهنگ حکومت داری در گفتگو با بی بی سی گفته است و آن را برگ برنده حکومت در دستاوردهای انکشاف، امنیت، اصلاحات و مبارزه با فساد می داند در حالی که حکومت وحدت ملی در مقایسه با حکومت گذشته در روابط سیاسی خارجی بسیار ضعیف عمل کرده که نمونه آن سفر به پاکستان برای همکاری های بیشتر همزمان با برقراری روابط بس دوستانه با هند و از سوی دیگر ارتباط با عربستان بوده است که تمامی این اقدامات به بهای ناامنی بیشتر برای کشور و تمویل هرچه بیشتر گروه های تروریستی انجامید.

تغییر فرهنگی که از آن به عنوان اصلاحات در حکومت داری تبدیل به مایه افتخار ارگ شده است بیشترین صدمه را به مردم و کشور وارد کرد: سه میلیارد رشوه مردم به ادارات دولتی، تجارت بی حد و اندازه مواد مخدر، نفوذ داعش در شمال، ناامیدی 70 درصدی مردم از حکومت، افزایش 40 درصدی بی کاری، رقم بی سابقه یک میلیون بی جاشده ، مهاجرت 200 هزار به اروپا و فساد گسترده از حکومت گرفته و گمرک تا کوچکترین نهادها.

مشاور ارشد ریاست جمهوری از همان توهماتی در خصوص دستاوردها سخن گفته است که ریاست جمهوری بارها دکلمه وار و حق به جان سخنرانی ها کرده است در حالی که در مقابل سوال در خصوص رویداد اتهام جنرال دوستم از سوی ایشچی، حکومت را مبرا از دخالت می داند اما حتی نمی تواند پاسخ گوید که اگر این اتهام، ثابت شود سرنوشت متهمی به قدرتمندی جنرال دوستم چه خواهد شد.

عجز از گفتن سخنان قانع کننده در حکومت وحدت ملی تازگی ندارد بلکه دو سال و اندی است سیاستمداران و مردم آن را نمادی از این حکومت می دانند، رییس جمهوری که حتی در کوچکترین تصمیم ها و عملکرد از وزارت خانه گرفته تا نهادها، اعمال نفوذ و حتی با هر روشی مخالفان نزدیک به قدرت را مجبور به سکوت و یا انزوا می کند و تمامی اقدامات را در جهت منافع مردم می داند.

بازی های سیاسی که این حکومت به راه انداخته است و با هر انتقادی سعی در جذب متحدان جدید و ایجاد اختلاف در میان قومیت ها و احزاب دارد، نشات گرفته از همان سیاست انحصار طلبی است.

حکومت وحدت ملی با انحصار طلبی، قدرت را در دست دارد و اگر از رییس جمهور گرفته تا هر مقام دیگر همچنان کورکورانه بدون اراده ای برای تغییر از عملکرد ارگ به دفاع بپردازند، کشور به آن نقطه خواهد رسید که دیگر از حمایت مردم برخوردار نباشد و کشور با شمشیری که خود آن را بران کرده است به نابودی خواهد رسید.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید