امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 6192 , ,
+
-

سرنوشت اطفال ناپدید‌شده یمنی در اسرائیل

زمان انتشار : شنبه, 31 دسامبر , 2016 , بخش : اخبار جهان, خواندنی ها

طفل یهودی

اخیرا حدود 210 هزار سند مربوط به سرنوشت نامعلوم اطفال ناپدید‌شده یمنی در اسراییل نشر شد.

 

این اسناد که در پایگاه انترنتی آرشیو دولتی رژیم اسراییل قابل دسترسی است، مربوط به بررسی جزئیات ناپدید شدن اطفال یهودی یمنی و نیز پذیرش سه هزار و 500 نفر از این اطفال در دو سال اول تاسیس رژیم صهیونیستی است.

 

به راپور پایگاه خبری شبکه روسیا الیوم،بنيامين نتانياهو نخست وزیر رژیم اسراییل درتوضیحی درباره نشر این اسناد مدعی شده است که این اقدام با هدف تصحیح ظلم و ستم تاریخی صورت گرفته است که به علت نادیده گرفتن و فراموش کردن این موضوع درآن برهه، درحق این اطفال روا شده است.

 

گفتنی است که این وقایع فاجعه باردر فاصله سال های 1948 تا 1950 وزمانی روی داد که حدود 50 هزار نفر از یهودیان یمنی وارد اسراییل (سرزمین های اشغالی) شدند ودر اردوگاه ها و مراکز اقامت موقت موسوم به معبروت تقسیم شدند.

 

خانواده های یمنی که درآن دوره وارد سرزمین های اشغالی شدند، خانواده هایی پرفرزند بودند و اعضای آن ها اغلب از مریضی های مزمن خاصتاً مریضی های دستگاه گوارش و مری رنج می بردند.

 

درآن زمان، مریضی پولیو یا فلج اطفال خاصتاً در سرزمین های اشغالی شیوع پیدا کرده بود، این مریضی، از مریضی های مسری بود و به محض پیدا شدن کوچکترین اثری از این مریضی، اطفال مشکوک به ابتلا به این مریضی، در شفاخانه ها قرنطینه می شدند.

 

درآن هنگام، به خانواده ها اطلاع می دادند که طفلشان بر اثر مریضی فوت کرده و دفن شده است، بدون اینکه گواهی فوت به خانواده ها نشان بدهند و یا مراسم خاکسپاری در کار باشد.

 

بعدها مشخص شد که بسیاری از این اطفال در شفاخانه فوت کرده بودند، اما هیچ کسی به دنبال خانواده های اطفالی که زنده مانده بودند، نبود و درنتیجه، سرپرستی آن ها را بعداً به خانواده های دیگر سپردند.

 

طبق گفته مقامات رسمی صهیونیست، درسال های اول پس از تاسیس رژیم اسراییل، بیش از هزار طفل ناپدید شدند که اکثر آنان از اطفال شیرخواره اصالتاً شرقی بودند و بیش از دو سوم این اطفال از خانواده های یمنی بودند.

 

سال ها بعد، سه کمیته برای تحقیق درخصوص موضوع اطفال یمنی تشکیل شد و این کمیته ها 1033 مورد را بررسی کردند. درسال 2001، کمیته کوهین – کیدمی با نشر راپوری اعلام کرد 972 طفل، درشرایط مبهم، فوت کرده اند و سرنوشت 52 طفل دیگر نامعلوم است. طبق اسنادی که 28 دیسِمبر 2016 نشر شد، روند پذیرش سرپرستی اطفال به شکل مخفیانه، برنامه ریزی شده بوده است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید