امروز مصادف با جمعه, 4 میزان , 1399 , Friday, 25 September , 2020
کد مطلب : 6213 , ,
+
-

بررسی آفات و موانع رشد اقتصاد افغانستان

زمان انتشار : یکشنبه, 1 ژانویه , 2017 , بخش : مقاله

اقتصاد

رییس بخش سرمایه‌گذاران افغانستان ، مشکلات مهم سر راه تجارت و سرمایه گذاری در کشور را برشمرد: فساد اداری، ناامنی‌، کمبود انرژی، نبود زمین برای سرمایه گذاران و بروکراسی!

 

حاجی رحم الدین گفت با وجود تلاش‌ها، هنوز هم صادرات و واردات در افغانستان متوازن نیست , این‌کشور 95 فیصد واردات و تنها 5 فیصد صادرات دارد.

 

کارشناسان و سرمایه‌گذاران داخلی می‌گویند که 2016 عیسوی برای بخش خصوصی افغانستان به دلایل مختلف از جمله ناامنی، سال مناسبی برای سرمایه‌گذاری نبوده است.

 

در عین حال برخی اعضای کمسیون اقتصادی ولسی جرگه نیز می‌گویند که ظرفیت پایین در ادارات و عملی نشدن پروژه‌ها در زمان تعین شده، رشد اقتصادی را در کشور منفی کرده است.

 

مزمل شینواری نیز اظهارداشت که برخی اوقات مشکلات بین رییس جمهور و رییس اجراییه نیز سبب می‌شود تا کارها در ادارات دولتی با مشکلات مواجه شود و این موضوع بر وضعیت اقتصادی این کشور تاثیر منفی دارد.

 

به گفته برخی دیگر از کارشناسان، در سال‌های گذشته داد و ستد تجاری افغانستان با کشور‌های دیگر از راه بندر کراچی صورت می‌گرفت و برخی اوقات بخاطر مشکلات سیاسی میان افغانستان و پاکستان این مسئله با مشکلاتی روبرو می‌شود.

 

در سال 2015 عیسوی سطح سرمایه گذاری افغانستان و پاکستان سه ملیارد دالر بود اما حالا این رقم به یک و نیم ملیارد دالر کاهش یافته است.
افغانستان، رئیس جدید ستاد ارتش پاکستان را به کابل دعوت کرده است

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید