امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 6216 , ,
+
-

دیپلوماسی روسیه درهاله ای از ابهام!

زمان انتشار : یکشنبه, 1 ژانویه , 2017 , بخش : مقاله

روسیه افغانستان

بگفته برخی کارشناسان، برنامه‌های متغیر روسیه تعریف نقش آن را در افغانستان دشوار کرده است.

 

اگرچه که منافع مسکو در افغانستان زیاد نیست اما این منفعت در جلوگیری از گسترش بی‌ثباتی در آسیای مرکزی مهم است.

 

لیزا کورتیس کارشناس جنوب آسیا در اتاق فکر بنیاد محافظه‌کار هری تیج گفت که روس‌ها از این‌که امریکا در افغانستان گیر مانده‌اند، راضی بودند و آن را از دور نگاه می‌کردند اما اکنون موضوعاتی مانند داعش و دیگر مسایل روسیه را نگران کرده است.

 

با این حال، روسیه که هنوز خاطرات تهاجم فاجعه‌بار 1979 شوروی را تحمل می‌کند، برنامه‌ محدودتری در مقایسه با امریکا در افغانستان دارد.

 

پاول استرونکسی عضو ارشد بنیاد کارنگی نیز درباره منافع روسیه در افغانستان می‌گوید که منافع مسکو در افغانستان زیاد نیست، اما این منفعت در جلوگیری از گسترش بی‌ثباتی در آسیای مرکزی مهم است.

 

از سوی دیگر برخی کارشناسان نیز می‌گویند که برنامه‌های متغیر روسیه تعریف نقش آن را در افغانستان دشوار کرده است.

 

به نظر این کارشناسان، روسیه بارها هشدار داده که جنگجویان گروه تروریستی داعش از سوریه به افغانستان می‌آیند تا به روسیه حمله کنند. این در حالی است که مقامات مسکو روابط خود را با طالبان گسترش می‌دهند و تلاش می‌کنند تا داعش را از این طریق ریشه کن کنند.

 

در نتیجه این می‌تواند برای میانجیگری گفت‌وگوهای سیاسی با کابل مفید باشد اما هرگونه حمایت مادی از طالبان، تلاش‌های امریکا و کمک به نیروهای امنیتی افغان جهت شکست تمامی مخالفان مسلح را به تحلیل می‌برد.

 

با این حال، روسیه هرگونه کمک به طالبان را رد کرده و گفته که هدفش ترویج مذاکرات صلح است.

 

لیزا کورتیس کارشناس جنوب آسیا و دیپلومات سابق امریکایی تصریح می‌کند که آنچه ما از مسکو می‌بینیم یک رویکرد کوتاه‌ مدت تاکتیکی است که می‌تواند نتیجه‌ عکس داشته باشد.

 

در روزهای اخیر، دیپلوماسی روسیه انتقاداتی را در کابل نیز برانگیخته است.

 

حکومت وحدت ملی از عدم حضور در نشست مسکو انتقاد کرد اما چین، پاکستان و روسیه در بیانیه‌ مشترکی گفتند که در دور آینده گفت‌وگوها از حکومت افغانستان نیز دعوت خواهند کرد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید