امروز مصادف با پنج شنبه, 3 میزان , 1399 , Thursday, 24 September , 2020
کد مطلب : 6224 , ,
+
-

تاثیر بیکاری بر افزایش فساد اداری و ناامنی

زمان انتشار : یکشنبه, 1 ژانویه , 2017 , بخش : مقاله

بیکاری

بیکاری یکی از واژه های پر کاربردی است که در افغانستان وجود دارد، امروز سعی می کنیم تا تعریف بهتری از بیکاری را بیان کرده و عوارض‌ و پیامد های فردی و اجتماعی آن را بر کشور واضح سازیم.

 

«بیکاری» وضعیتی است که در آن گروهی از اجتماع دارای قدرت لازم کار، تحصیلات و مهارت ها می باشند ولی با تمام این ویژگی ها برای آنان کار داده نمی شود و بنا بر تعریف دفتر بین‌ المللی کار، تمام افرادی که در یک روز معین در جستجوی کار اند با وجود داشتن توان برای انجام کار موفق به کسب کار نمی‌ شوند، آن وضعیت را واژهِ بیکاری می نامند.

 

بیکاری عوارض و پیامدهای منفی زیادی از نظر فردی و هم از نظر خانوادگی و اجتماعی در پی دارد اما اینجا از کم‌ ترین آن یاد می نمایم:

 

  1. احساس بی‌ ارزشی:

بیکار، چه اینکه به‌ خاطر فراهم نبودن زمینه کار باشد و یا به خاطر عدم تلاش خود، در هر دو صورت مورد سرزنش اطرافیان به‌ خصوص خانواده قرار می گیرد و در صورت عدم توجه افراد به وی، احساس بی‌ ارزشی کرده و غرق در بیماری افسردگی می شود.

 

  1. آلوده شدن به اعتیاد:

برخی پژوهشگران دریافتند که رابطه مستقیمی بین اعتیاد به مواد مخدر و وضع ناجور اجتماعی وجود دارد، به‌ گونه‌ ای که اپیدمی‌ های بزرگ اعتیاد و همه‌ گیر شدن آن اغلب در مناطقی روی می‌ دهد که عیار بیکاری و جنایت بالا است یا وضع منطقه و منازل، رضایت بخش نیست. وقتی برای افراد مخصوصا جوانان شغل مناسب و برنامه کاری نباشد، گرد هم‌ جمع می‌ شوند که حاصل آن چنین مجموعه‌ هایی مانند آلوده شدن به قمار، فحشا، اعتیاد، فعالیت های تروریستی و مهاجرت از کشور است.

 

  1. فراهم آمدن زمینه بزه کاری یا (گناه کاری):

بیکاری؛ زمینه ساز بزه‌ کاری است. برخی از جامعه شناسان علل متعددی را برای بزه‌ کاری ذکر کرده‌ اند که یکی از آن علل، عامل اقتصادی و فقر و بیکاری است. بیکاری باعث می‌ شود که جوانان برای تأمین زندگی خود مرتکب بزه و کارهای خلاف از قانون کشور و خانواده شوند.

 

  1. فقر و تنگدستی:

پیامد بیکاری، فقر و تنگدستی و محرومیت از رفاه و آسایش مادی است. این مساله به مرور زمان، آرامش روانی فرد و خانواده را متزلزل نموده و چه بسا باعث محرومیت از تحصیل و دیگر مزایای زندگی اجتماعی می‌ گردد. خانواده اوضاع معیشتی خود را با وضعیت زندگی دیگران به‌ خصوص خانواده‌ های نزدیکان که از نظر اقتصادی در وضع مطلوبی قرار دارند، مقایسه نموده و از زندگی خود مرتب اظهار نارضایتی می کنند و در بعضی موارد حتیٰ ممکن است این امر به فروپاشی نظام خانواده منجر شود که متاسفانه ما شاهد این بخش در افغانستان در خانواده های زیادی بوده ایم.

 

5.عقب ماندگی کشور:

بیکاری؛ یکی از عوامل عقب‌ ماندگی افغانستان در میان کشورهای جهان بوده و از ملّت‌ ها را می‌ بینیم که میانگین کار در میان آنان به ساعت‌ ها می‌ رسد و بدین سبب از نظر اقتصادی به رتبه‌ های بالایی رسیده و به پیشرفت‌ های چشم‌ گیری نایل شده‌ اند تا جایی‌ که مورد تحسین، حسرت و حسادت کشورهای دیگر حتی ابر قدرت‌ ها واقع گردیده‌ اند. در حالی‌ که شاید از کشورهای دیگر این میزان به دقایقی چند، بیشتر نرسد و از این روی باعث شده تا در زمره کشورهای عقب مانده و توسعه نیافته و یا در حال رشد باقی بمانیم و نتوانیم لذت رشد و پیشرفت و استقلال اقتصادی را درک بداریم.

 

موضوعات یاد شده در رابطه به بیکاری مهمترین و حساس ترین عوامل ثاثیر بر افزایش فساد اداری و ناامنی در افغانستان بوده است. همه از آغاز حکومت وحدت ملی تا اکنون دیده ایم که هزاران افغانستانی به خصوص جوانان بابت بیکاری و ناامنی ده ها خطر را پذیرفته از کشور به سوی جامعه اروپا مهاجرت نمودند که خوشبختانه یک مجموعه ی بزرگی از آنان وارد کشور های اروپایی گردیدند و بدبختانه تعدادی زیادی هم با فریب قاچاقبران انسان در مسیر منزل جان های شیرین خود را از دست دادند که ما هرگز قربانی آنان را فراموش نخواهیم کرد.

 

اکثر ادارات دولتی پست های خالی را به دو گزینه (رشوه و روابط) در اختیار جوانان و بیکاران قرار می دهند، همین جا است که درها بر روی فساد اداری باز می شود و آن عده افراد بیکار که توان(رشوه و روابط) را دارند به زودترین فرصت به وظایف دولتی استخدام می شوند که این خود سهم گیری در فساد اداری است و آنان که توانایی استفاده از گزینه فساد ادارای را ندارند، برای فراهم سازی آسایش های زندگی خود و خانواده دست به بزه کاری و جنایات گوناگون زده به خود و خانواده جفا نموده و کشور را به تباهی می کشانند.

 

خلاصه‌ ی کلام باید گفت سعادت و خوشبختی یک جامعه و افراد آن، مرهون کار و فعالیت است و شقاوت و بدبختی آنها بر اثر تنبلی و بیکاری آنها است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید