امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 6233 , ,
+
-

کاهش شدید ذخایر ارزی عربستان

زمان انتشار : دوشنبه, 2 ژانویه , 2017 , بخش : اخبار جهان, اقتصادی

ذخایر ارزی

به راپور نشریه القبس، ذخایر ارزی عربستان به پایین ترین سطح طی پنج سال اخیر رسیده است!

 

وزارت مالیه عربستان روز گذشته اعلام کرد: دولت این کشور همچنان به خارج کردن دارایی های خود از بانک های خارجی به دلیل کمبود منابع ناشی از کسری بودجه ادامه می دهد و دارایی های این کشور پنج ملیارد و 300 ملیون دالر کاهش یافته است .

وزارت مالیه عربستان تاکید کرده است ذخایر ارزی این کشور به پایین ترین سطح خود از ماه نووِمبر سال 2011 رسیده است.

همزمان کاهش حقوق وزیران و اعضای پارلمان به میزان 15 تا 20 فیصد نیز در راستای سیاست ریاضت اقتصادی و کاهش هزینه ها و کسر بودجه صورت گرفته است که در سال 2015 به 100 ملیارد دالر و در سال 2016 به 90 ملیارد دالر رسیده است.

واکنش باشنده گان عربستان و اظهارنظر آنان در شبکه های اجتماعی طی تقریبا یک سال گذشته که سیاست ریاضت اقتصادی از سوی رهبران این کشور در پیش گرفته شد، از نارضایتی و نگرانی مردم حکایت دارد و به همین دلیل به طور حتم کاهش حقوق وزیران نخواهد توانست آنها را متقاعد کند تا با کاهش احتمالی حقوق و دستمزدهای خود در آینده موافقت کنند زیرا حقوق آنها در مقایسه با افزایش قیمت خدمات در سطح پایین باقی خواهد ماند و توان خرید و تامین زنده گی روزمره در آنان به طور چشمگیری کاهش خواهد یافت.

این اقدام تقریبا پس از گذشت یک سال از افزایش بهای سوخت و خدمات عمومی همچون پطرول و آب و برق و اعمال مالیات غیرمستقیم بر باشنده گان مانند مالیات بر ارزش افزوده و افزایش عوارض بسیاری از معاملات و اسناد رسمی انجام گرفت.

در همین رابطه شرکت جهانی سرمایه گذاری کامکو که دفتر آن در کویت است، با نشر راپوری، تصویر تاریکی از کسری بودجه در اکثر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس ارایه داد و رقم آن را تا پایان سال 2016 تقریبا 153 ملیارد دالر تخمین زد که در این میان عربستان با 84 ملیارد دالر٬ به تنهایی 55 فیصد رقم یاد شده را به خود اختصاص داد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید