امروز مصادف با جمعه, 4 میزان , 1399 , Friday, 25 September , 2020
کد مطلب : 6243 , ,
+
-

هرات را به سوی جنگ مذهبی می کشانند

زمان انتشار : دوشنبه, 2 ژانویه , 2017 , بخش : مقاله

کشته و زخمی شدن 4تن بر اثر انفجار در هرات

افغانستان تنها کشور منطقه است که با وجود زمینه های مساعد افراط گری، هیچ گاه وارد جنگ مذهبی نشد و طی سال ها دو مذهب بزرگ شیعه و سنی در کنار هم با صلح و صفا زندگی کردند اما قدرت های خارجی که با هر روشی به دنبال دست یابی به اهداف خود در افغانستان هستند بارها تلاش کردند که کشور را وارد اختلافات مذهبی کنند.

هرچند حمله به مکان ها و تجمع های مذهبی در مناطق مختلف تنها به دلیل روشن کردن شعله های درگیری میان شیعه و سنی بوده، همواره با ناامیدی دشمن های این مرز و بوم مواجه شد اما ولایت هرات یکی از مهمترین شهرهای افغانستان و هم مرز با کشور ایران، با وجود والی بی کفایتی این روزها شاهد تحرکات برخی از افراد برای ایجاد اختلاف میان مذهب سنی و شیعه است: حمله به مسجد امام محمد باقر (ع) و کشته شدن 5 نمازگذار و تخریب و غارت یکی از مهم ترین مراکز مذهبی شیعیان، امام شش نور.

افغانستانی که دهه ها در آتش جنگ دیگر کشورها به وسیله تروریسم و افراط گرایی می سوزد و تاکنون نتوانسته است به ثبات برسد با جنگ مذهبی به طور کامل ویران و نابود می شود.

عربستان با ایران، عملا در جبهه های مختلف در کشورهای یمن، سوریه و عراق در جنگ های نیابتی به سر می برد و شدیدا در پی گسترش نفوذ سیاسی، اقتصادی و نظامی در منطقه می باشد و در این میان افغانستان می تواند کفه سنگین ترازو برای یکی از دو کشور شود.

عربستان یکی از اولین کشورهای به رسمیت شناختن طالبان و منبع مالی بزرگ این گروه و تروریستان در کنار پاکستان، نقش تعیین کننده ای در جنگ مدام افغانستان دارد و در 15 سال گذشته پول های خود را تنها صرف ایجاد مراکز مذهبی و ترویج زبان عربی کرد، مراکزی که تنها در راستای ترویج وهابیت فعالیت می کنند.

ایران که با وجود مرزی طولانی با افغانستان، همواره در هراس ناامن شدن مرزها و نفوذ افراط گرایان به داخل خاک خود بوده است، در جبهه ای مخالف عربستان به دنبال نفوذ بیشتر با کمک های مالی و تجهیزات در افغانستان است و ولایت هرات با وجود اشتراک بسیار فرهنگی و زبانی یکی از مهمترین مناطق برای ایران می باشد.

این ولایت با وارد شدن به جنگ مذهبی توسط عربستان، می تواند بزرگترین تهدید برای ایران باشد و زمینه کاهش نفوذ این کشور در جبهه های دیگر را شود و از سوی دیگر، ریاض با چنین پیروزی شیرینی که به دست می آورد به راحتی می تواند تاخت و تاز وهابیت در افغانستان را فراهم کند.

هرچند این احتمال نیز وجود دارد که با شعله ورشدن جنگ مذهبی در این ولایت، پاکستان دست به جابجایی پشتون های این کشور در ولایت هرات بدون وجود مانعی صورت دهد زیرا در گذشته با استقرار برخی از مهاجران پاکستانی در اطراف هریرود، واکنش های تندی را در پی داشته است.

به طور قطع حمله به مکان ها و تجمع های مذهبی آنهم شیعه از سوی پیروان مذهب سنی صورت نگرفته است و دست بیگانگانی پشت پرده می باشد که به منفعتی بس بزرگتر از جنگ افراط گری دست خواهند یافت.

پول شیخ نشینان عربستان و تمویل معنوی پاکستان است که طالبان را تبدیل به سلاحی در جنگ مدام و مدیران هر تهدید و خطری برای افغانستانی کرده است که به دنبال تعبیر خوابِ جدیدی در کشور هستند.

افغانستان هیچگاه در پی براندازی اختلاف و جنگ با همسایگان و دیگر کشورها نبوده و نیست و دیگران باید بدانند که این کشور، میدان رقابت برای قدرت نمایی و زورآزمایی هیچ قدرتی نیست.

مردم افغانستان با وجود تمامی مصیبت ها و ویرانی ها همواره هوشیارانه در پی صلح در میان مذهب ها بودند و هرات، این ولایت فرهنگ و تمدن نیز به مانند گذشته، مغلوب کینه توزی های هیچ کشور و قدرتی نخواهد شد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید