امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 6330 , ,
+
-

کشورهای بیگانه پشت سر تیرباران معدنچیان

زمان انتشار : یکشنبه, 8 ژانویه , 2017 , بخش : یادداشت

برق نخواستیم! نگاه تبعیض آمیز نداشته باشید!

معاون دوم ریاست اجرایی، حمله بر معدنچیان در ولایت بغلان را به گروه های تکفیری پیوند می دهد این حمله در ولایت بغلان زمانی صورت می گیرد که معدنچیان از ولایت بغلان به ولایت بامیان می رفتند و در ولسوالی تالو به چنگ هراس افکنان می افتند. هرچنددر مورد هویت مهاجمان اطلاعات دقیق در دست نیست اما یکی از زخمیانی که از تیرباران تفنگ داران نقاب پوش زنده مانده است می گوید که مهاجمان آنان را از بحر مذهب شان تیرباران کرده اند. اما چرا این مهاجمان مذهب را در محور حمله شان قرار داده اند؟
صادقی زاده نیلی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: این حادثه بسیار غم انگیز و دردناک است و بار اولی نیست که چنین حوادثی رخ می دهد. هرچند وقت ما شاهد چنین اتفاقاتی در افغانستان هستیم. اما آنچه که این حادثه را متفاوت با حوادث دیگر می کند با یک شعار و یک رویکرد مذهبی است.

وی افزود: بر این باورم که کشورهایی از دنیای امروزی هستند که انسجام و وحدت مردم افغانستان برای آنها غیر قابل تحمل است. این کشورها همان هایی هستند که به بهانه های مختلف در افغانستان تروریست ها را حمایت و پشتیبانی کرده اند. جنگ هایی که در خاورمیانه و در مرزهای ما جریان دارد از جانب همین کشورها مدیریت می شود. آنها در همکاری با کشوری که هرگز راحتی و قوت ما را نمی خواهد و از مرز آن ده ها و صدها تروریست وارد کشور ما می شود خواستار این هستند که افغانستان و مردم آن منسجم و متفق نباشند. اتفاق و انسجام مذهب جعفری برای آنها غیر قابل تحمل است. با این روش می خواهند اختلاف مذهبی رادر داخل افغانستان بوجود بیاورند تا با استفادده از این اختلاف یک بار دیگر مردم افغانستان به جان همدیگر بیفتند.

نماینده مجلس، در خصوص هدف چنین حمله هایی گفت: آنها از این کار چند منفعت عاجل خواهند برد. یکی اینکه مردم افغانستان به جان همدیگر خواهند افتاد و بی اتفاقی در داخل افغانستان بیشتر خواهد شد. بحث دیگر، نظام و حاکمیتی است که امروز ضعف های فراوان دارد، ضعیف خواهد شد. بحث سوم اینکه آنها به اهداف و نقشه های خود در داخل این کشور خواهند رسید. اینها همه به دنبال این هدف هستند. ولی یک نکته را نباید از یاد دور داشت. همیشه ما با این شعار که دشمنان، در افغانستان ایجاد فتنه می کنند، حکومت افغانستان نباید بار را از دوش خود به زمین اندازد. حکومت افغانستان در قبال امنیت مردم افغانستان مسوولیت دارد و باید مسوولیت خود را به هر طریق ممکن ادا کند. چگونه ممکن است در نقطه ای چند تروریست بتوانند کاری کلان را انجام دهد اما حکومت افغانستان نتواند هیچ پاسخی قانع بخش به مردم افغانستان بدهد. امیدوارم این از سلسله حوادثی نبوده باشد که حکومت افغانستان آن رابه فراموشی بسپارد و واقعیت ها را بر مردم افغانستان بیان نکند. تنها به بهانه که ای داعش و گروه تکفیری این کار را انجام داده نباید مسوولیت خود را سبک کند.

وی، با بیان اینکه حکومت باید بیشتر مسوولیت های خود را انجام دهد، افزود: تنها به این که داعش است و گروه تکفیری است مسوولیت حکومت ادا نمی شود باید بیشتر در قبال امنیت مردم خود فعال شوند. به حکومت پیشنهاد داده شده است که یک هیات که از اعضای مجلس نمایندگان و خانه شهدا در آن وجود دارند، واقعیت های این موضوع را تحقیق کنند و به دست آورند. همچنین باید تحقیق کنند که ضعف حکومت در رابطه با این موضوع چیست و آنهایی که این کار را کرده اند از کجا بوده اند و از کجا حمایت شده اند. بعد از تعقیب باز هم حکومت باید مسوولیت خود را انجام دهد و کسانی که در این قضیه مقصر هستند باید بررسی شوند و مورد مجازات قرار بگیرند. اگر حکومت از این حادثه بی تفاوت بگذرد زمینه اختلافات عمیق و نفوذ دشمنان در افغانستان بیشتر خواهد شد. همه چیز به حکومت برمی گردد که وظیفه خود را چگونه انجام خواهد داد.

نیلی افزود: بر این باور هستم که به واسطه اختلاف بر سر معدن اینقدر انسانها بی رحم نیستند که عده ای مسافر خسته ای که مدت ها کار کرده اند و می خواهند به سمت خانه خود بروند شانزده نفر را تیرباران کنند. این موضوع ابعاد گسترده دیگری دارد و از مردم عادی بر نمی آید.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید