امروز مصادف با یکشنبه, 6 میزان , 1399 , Sunday, 27 September , 2020
کد مطلب : 6356 , ,
+
-

جهان بار دیگر در حال دو قطبی شدن است

زمان انتشار : دوشنبه, 9 ژانویه , 2017 , بخش : یادداشت

توریالی غیاثی

صلح، آنچه که مردم افغانستان بیش از سی سال است به دنبالش هستند، اما تا هنوز به آن دست نیافته اند. برخی پاکستان را عامل بازدارنده صلح می دانند در حالیکه در طول پانزده سال حکومت افغانستان دست به دامن این کشور برای صلح شده است. اما این دست درازی به دامن پاکستان هم هیچ نتیجه ای را به دنبال نداشته است. این بار رییس ستاد ارتش پاکستان بر همکاری در ورند صلح افغانستان تاکید کرده و آن را به نفع منطقه خوانده است. با این گفته و با برنامه های جدیدی که این روزها از سوی سه کشور چین و روسیه و پاکستان جریان دارد چه چیزی در انتظار صلح افغانستان است؟
توریالی غیاثی آگاه مسایل سیاسی گفت: این رشته صلح افغانستان سر دراز دارد و هرازگاهی پاکستانی ها دم از صلح می زنند و گاه ارتباط شان را با نیروهای طالبان و گروه های دهشت افکن در داخل افغانستان کتمان و پنهان می کنند و گاهی هم به جرات می گویند که ما حاضر هستیم که در این راستا باشما کمک کنیم که این خود بیانگر اعتراف به نفوذ آنها بر کسانی است که در افغانستان امروز،مجری سیاست های خارجی منطقه ای پاکستان هستند، می باشد.

وی، در خصوص ادعای جدید پاکستان مبنی بر کمک به صلح گفت: این به ما بر می گردد که دولت افغانستان چقدر می تواند از این رویکردها و از این طرحی که کشورهای منطقه از جمله پاکستان یادیگر کشورها در قبال افغانستان مطرح می کنند، استفاده کند و برای آن خود ما استراتژی و طرح داشته باشیم و منسجم کار کنیم. متاسفانه ما نه استراتژی برای جنگ و نه برای صلح داریم. چون در فقدان این دو تا استراتژی و این دو تا دیدگاه بسیار مهم به سر می بریم همین جا است که ما منفعل برخورد می کنیم و حرکت های ما انفعالی است. ما گاهی پر از احساسات هستیم گاهی هم پر از طغیان و برخورد آنچنانی که اعتدال را نه در روش های صلح آمیز داریم نه در سیاست های جنگی با مخالفین داریم.

غیاثی، مشکل صلح در افغانستان را نداشتن استراتژی دانسته و بیان داشت: در دراز مدت ما نیاز به یک استراتژی و یک تعریف درست از وضعیت خودمان داریم. داشتن یک نظام قدرتمند نخستین گامی است که در مناسبات بین المللی نیاز به آن داریم. نظامی که بتواند از تمام حقوق و وجایب مردم با خبر باشد و یک نظامی که بتواند افکار عمومی را پشت سر خود داشته باشد و نمایندگی ازتمام آحاد مردم افغانستان کند و مردم هم خود را پشت نظام ببینند و منازعات ملی و درونی و کشمکش های سیاسی، رقابت ها اینها همگی در یک نقطه ای که آن را منافع ملی می گویند خاتمه یافته باشد و یک صف واحد مخصوص ایجاد شده باشد. اینگونه کشورها است که می توانند در عرصه مناسبات بین المللی تاثیر گذار باشند یا از منافع ملی خود دفاع کنند و حضور فعال داشته باشند بنابراین ما با نداشتن چنین چیزی همیشه دامنه ای برای حوادث می باشیم. هر جا که حوادث ما را بکشاند ما هم به همان طرف می رویم.

وی افزود: از آنجایی که ما استراتژی روابط نداریم. روابط ما با کشورهایی که جنگ در افغانستان را روشن نگاه می دارند هم همینطور ست و نمی توانیم یک میزان را تنظیم کنیم. اگر با یک طرف گرم شدیم با طرف دیگر سرد می شویم.
این آگاه سیاسی، در خصوص علت کنار هم آمدن چین و روسیه در خصوص مسایل پاکستان گفت: چرا که هنوز نتوانسته است با آن داعش کنار آید. چرا که رهبری این گروه در جای دیگری است و پاکستان هنوز نتوانسته شبه داعش ایجاد کند و آن شبه داعش جای داعش اصلی را بگیرد. اگر پاکستانی ها می توانستند شبه داعشی را که ایجاد می کنند جای داعش اصلی را که منافع کلانی را در منطقه و برای قدرت های بزرگ، دنبال می کنند می گرفت یقینا این نگرانی را مانند چین و روسیه در منطقه نمی داشت. بنابراین نقطه مشترکی که این سه کشور در میان خودشان دارند نگرانی از طالبان و حضور و فعالیت های دهشت افکنانه طالبان در منطقه نیست. بلکه از حضور یک پدیده تازه ای است که پاکستان نتوانست بر آن خودش راعیار کند است. هر سه گشور از این موضوع نگران هستند به این خاطر به خودشان حق داده اند و این هم حق شان است که چون یک پدیده فرامنطقه ای است و یک پدیده ای است که باید ریشه های آن معلوم شود و این سه کشور را کنار هم آورده است.

وی، در خصوص تقابل قدرت ها و آغاز جنگ سرد بیان داشت: در حال حاضر در منطقه نشانه های جنگ سرد دیگری دیده می شود. بیرون ساختن سی و پنج دیپلمات روسیه را از خاک آمریکا مشاهده می کنیم. این خودش نشانه هایی از جنگ سرد است و دوباره بین دو قدرت بین المللی و جهانی که به اصطلاح باز دوباره به طرف دو قطبی شدن جهان می رویم که حالا ببینیم که سیاست خارجی ترامپ چگونه پیش می رود. یا در همین مسیر حرکت می کند و یا اینکه دوباره این روابط نرمال می شود و این سیاست ها در افغانستان نیز تاثیر مستقیم خواهد داشت.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید