امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 6379 , ,
+
-

آمریکا تنها با شاخه های درخت جنگیده است

زمان انتشار : چهارشنبه, 11 ژانویه , 2017 , بخش : یادداشت

صالح محمد ریگستانی

سقوط طالبان و هجوم ناتو به رهبری آمریکا به افغانستان، مردم کشور را به آینده بهتر خوش بین ساخته بود که گویا جنگ در افغانستان به پایان رسیده است. 16 سال از آن روز می گذرد و مردم همچنان در جنگ شب و روز خود را سپری می کنند و سال 2014 ماموریت جنگی ناتو در افغانستان به پایان رسید اما ضعف نهادهای مدیریتی در تامین امنیت، بار دیگر پای سربازان تازه نفس همکاران بین المللی افغانستان را به میدان کشاند تا از وخاومت اوضاع در هلمند و فراه جلوگیری کنند.
صالح محمد ریگستانی عضو سابق مجلس نمایندگان در برنامه “حاشیه خبر” درخصوص اعزام 500 تن نیروی خارجی به هلمند و فراه گفت: در چندین ولایت مانند قندوز، زابل، ارزگان، هلمند و فراه طالبان پیروزی های زیادی بدست آورند و حتی در برخی ولایت ها به چند کیلومتری مرکز شهر هم رسیده اند و این نگرانی وجود داشت که با گرم شدن هوا چند ولایت سقوط کند. اعزام نیروهای خارجی تحت عنوان برنامه حمایت قاطع این پیام را به طالبان می دهد که فکر سقوط این ولایت ها در بهار پیش رو نباشند.

ریگستانی می گوید: نکته دومی که از اعزام نیروهای خارجی استنباط می شود، اشتباه اوباما را در اعلام اینکه جنگ با طالب پایان یافته است، می رساند و این تغییر رویکرد نظامیان آمریکا نشان می دهد که قرار است واقع بینانه تر عمل کنند چرا که در حقیقت میان طالبان، القاعده و داعش پیوندهای نزدیکی وجود دارد که نمی توان آنها را از یکدیگر تمییز داد.

عضو سابق مجلس نمایندگان، درخصوص اینکه حضور نظامیان بین المللی چقدر بر وضعیت امنیتی تاثیر گذار است اظهار می کند: وقتی 160 هزار نیروهای ناتو و آمریکا با تمام تجهیزات و امکانات نتوانستند طالبان را شکست دهند، بعید به نظر می رسد که 300 تن نیرو در هلمند و 200 تن در فراه سبب شکست طالبان شود. اولویت کاری این نیروها، جلوگیری از سقوط ولایت ها و ولسوالی ها و حفظ راههای ترانسپورتی و تدارکاتی است و در همین حد کمک می کنند.

وی می افزاید: حضور نیروهای خارجی سبب همکاری میان نیروها می شود و در شرایطی که به حمایت های هوایی نیاز ضروری داریم، حضور آنها در شرایط اضطراری امروز، که طالبان در هلمند، زابل،ارزگان و قندوز در فاصله چندکیلومتری مراکز شهرها هستند، حیاتی است. باوجود اینکه قوای هوایی از نظر نظامی، نیروی فیصله کن نیست اما به شدت به حمایت و پشتیبانی آنها نیازمندیم.
ناتوانی آمریکا در رسیدن به هدف خود در افغانستان و سرکوب طالبان، ذهن بسیاری را مشوش ساخته است که آیا برنامه این است که جنگ ادامه پیدا کند و یا اینکه آمریکا واقعا ناتوان است.

ریگستانی در این مورد معتقد است:در این مورد دو فرضیه وجود دارد، یک فرضیه این است که گفته می شود حضور آمریکا بخشی از استراتژی بزرگش است و آنها برای ادامه حضور نیاز دارند که طالبان و القاعده در افغانستان وجود داشته باشد تا دلیلی برای جنگ و حضور داشته باشند و اما فرضیه دوم که به واقعیت نزدیک تر است این است که در طی 13 سال آمریکا، تنها با شاخه های درخت جنگیده است نه با ریشه های اصلی آن در پاکستان.

این نماینده سابق، در همین مورد ادامه می دهد: علت شکست آمریکا در افغانستان و بن بستی که بوجود آمده این است که آمریکا فشار لازم را به پاکستان وارد نکرده است تا این کشور دست از حمایت طالبان بردارد و آمریکا بنابر دروغ های آی اس آی و سیاستمداران پاکستان که اگر به پاکستان فشار وارد کنید، حکومت از هم می پاشد و بدیل دیگری برای شما وجود ندارد، سیاست های خود را در قبال پاکستان پیش برد که همین اشتباه آمریکا، جنگ افغانستان را به این مرحله کشانده است.

وی، درخصوص مغایرت اظهارات رییس جمهور آمریکا در شکست طالبان و توافق نامه امنیتی کابل واشنگتن می گوید: استراتژی حمایت قاطع با توافق نامه امنیتی در تناقض است و نقش آمریکا در شرایطی که چندین ولایت در نزدیکی سقوط است، نباید نقش مشورتی و پشتیبانی باشد و باید سهم بیشتری در پیش برد جنگ بر عهده بگیرد.

ریگستانی می گوید: در نبود رهبری و مدیریت جنگ توانا و فقدان برنامه ریزی خوب برای عملیات ها در بهار پیش رو، وضعیت امنیتی بهتر از الان نخواهد بود. در قوای نظامی کشور 160 هزار نیروی اردو، 140 هزار نیروی پولیس و در کل، نیروهای امنیتی و خارجی به نیم میلیون نیرو می رسد که در برابر حدود 70 هزار طالب از نظر عددی قابل مقایسه نیست اما می بینیم که طالبان موفق شدند، یک تعادل نظامی با نیروهای خارجی و امنیتی بوجود بیاورند که نشان می دهد باید در مدیریت جنگ تغییر اساسی بیاید و جنگ با برنامه پیش برود.

عضو سابق مجلس نمایندگان می گوید: حکومت سرگرم کشمکش داخلی است و داکتر عبدلله و داکتر غنی برسر تعیین یک ولسوال هفته ها با هم چانه زنی می کنند و به نتیجه نمی رسند. حکومتی به نام وحدت ملی که خودش گرفتار افتراق است بعید است که در موضوع مهمی همچون امنیت، بتوانند تصمیم مهمی بگیرند.
بعضی معتقدند که عملکرد و ساختار حکومت وحدت ملی موجب شده است که کشورها در امور امنیتی افغانستان دلسردانه برخورد کنند، ریگستانی در اینباره می گوید: این مساله روشن است. ما این تجربه را داریم که چندین حکومت در افغانستان از درون فروپاشیده شدند، چنانچه اختلافات خلق و پرچم، حزب دمکراتیک خلق را ضعیف ساخت و یا اینکه حکومت مجاهدین که اصلا دشمن نداشتند، گرفتار مشکلات داخلی شدند و یک نیروی کوچک، یک نیروی بزرگ به نام طالبان را تشکیل دادند.

وی ادامه داد: وقتی یک اپوزیسیون مسلح خونریز در کشور داریم، آن را رها می کنیم و با وجود اینکه 90 درصد قدرت را در قبضه خود گرفته ایم، بر سر یک توافق نامه که سهم هر کس واضح مشخص شده است، جدل می کنیم. طبیعی است که کشورهای کمک کننده مایوس شوند.

ریگستانی،درخصوص تفاوت عملکرد دولت قبلی و فعلی در افغانستان می گوید: تفاوت این است که آقای کرزی با آمریکا درگیر شد، هشت هزار طالب را از زندان آزاد کرد، عملیات های شبانه و بمباران ها را کاملا متوقف کرد و آمریکا را متهم به حمایت از تروریزم کرد که اینها صدمات زیادی به افغانستان رساند اما سیاست خارجی آقای غنی، تخاصم با پاکستان است و آمریکا را تا حدودی راضی ساخته است اما این رضایت سبب شده که روسیه اعلام کند طالبان را به جنگ با داعش تشویق می کند که این مساله خود در سیاست خارجی مشکلات جدیدتری بوجود آورده است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید