امروز مصادف با سه شنبه, 1 میزان , 1399 , Tuesday, 22 September , 2020
کد مطلب : 6422 , ,
+
-

مدیریت آمریکا برای افغانستان خطرناک است

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 12 ژانویه , 2017 , بخش : یادداشت

محمداکرم عارفی

ترامپ یک بار دیگر به بهبود روابط با آمریکا تاکید کرده است. این در حالی است که روابط آمریکا با روسیه تا این حال خوب نیست و این دو کشور بر سر مسایلی مثل بحران خاورمیانه رو در رو هم قرار گرفته اند و روابط شان سرد است. در همین حال سازمان های اطلاعاتی آمریکا گزارش داده اند که در انتخابات اخیر آمریکا که به پیروزی دونالد ترامپ منجر شد روسیه به نفع ترامپ در انتخابات مداخله کرده است. داکتر محمداکرم عارفی استاد دانشگاه گفت: باید بگوییم که سیاست خارجی ترامپ هنوز خیلی شفاف و روشن نیست. ما باید منتظر بمانیم پس از اینکه به مقام رسمی ریاست جمهوری رسید و در سخنرانی ها اصول سیاست خارجی خود را اعلام کرد آن موقع است که باید بگوییم که سیاست خارجی وی بر چه مبنایی استوار یافته است. اما آنچه تا حالا بیرون درز کرده این است که، ترامپ هنوز نگاه خوشبینانه به روابط با روسیه دارد. هنوز معتقد بر این است که رابطه با روسیه یک چیز خوب و مثبت خواهد بود. حتی در در تویتر خود نوشته بود که فقط آدم های ابله و احمق فکر می کنند که این روابط بد است.

وی افزود: یعنی خودش معتقد به خوب بودن این روابط است. بر این اساس اگر استوار باشد با توجه به گرایش وزیر خارجه شان که فردی است که نگاه خوشبینانه به روسیه داشته و در گذشته رابطه خوبی با این کشور داشته، تابحال ترامپ از حسن روابط با روسیه استقبال کرده و این در جای خود باقی است مگر اینکه گزارش های اخیری که سازمان های اطلاعاتی آمریکا به ترامپ ارایه داده اند بتواند روی دیدگاه آن تاثیر منفی یا نسبی بگذارد. شاید این گزارش ها بر افکار عمومی تاثیر بگذارد و دیدگاه ترامپ را نسبت به روسیه تغییر دهد و از نزدیک شدن به این کشور بازدارد.

عارفی، در خصوص کاهش تنش ها میان روسیه و آمریکا گفت: اگر جمهوری خواهان بتوانند سطح تنش را با روسیه کاهش دهند و در مسایل غیر ضروری وارد تنش نشوند این بسیار به نفع آمریکا خواهد بود. به این معنا که فعلا آمریکا یک موقعیت بدتر را در دنیا دارد و به سمت هژمونی خود پیش می رود سیاست هژمونی و تثبیت جایگاه برتری خود در سطح جهان ایجاب می کند که مخالفان جدی خود را قدرت هایی که هنوز با آمریکا همسویی ندارند را به یک شکلی یا وادار به همسویی بسازد و یا اینها را ساکت و آرام بسازد. اما وقتی که آمریکا بخواهد سیاست اوباما را در پیش بگیرد و به سمت سلطه کامل یا منزوی سازی رقبای گذشته خود و قدرت های بزرگ برود سخت است برای اینکه امروز کشورهای خرد را می شود منزوی کرد اما قدرت های بزرگ مثل روسیه و چین را بسیار سخت است که ما بگوییم بتوان در سطح جهانی منزوی ساخت.

استاد دانشگاه، در خصوص اثر رقابت های آمریکا و روسیه بر افغانستان گفت: هر قدر که تنش و منازعه بین آمریکا و بین روسیه بیشتر شود و به وجود آید، به همان اندازه افغانستان از آن متاثر خواهد شد و اوضاع در افغانستان وخیم تر خواهد شد به این معنا که افغانستان میدان رقابت و یا تنش های نیابتی دو قدرت کلان خواهد شد.

داکتر عارفی، معتقد است حتی روسیه و آمریکا در جاهایی می توانند همسان حرکت کنند و بیان داشت: باید گفت که آن چیزی که در دنیا تغییر کرده و بسیار مهم است این است که مناقشات دنیا یا مناقشات در سطح کشورها از مناقشات سیاسی و ایدولوژیکی بیرون رفته و یک شرایط بسیار خوبی را بوجود آورده است، بیشتر رقابت ها در عرصه های اقتصادی است و همینطور یک مقدار تهدیدات امنیتی متوجه دنیا شده است و این تهدیدات ا از ناحیه دولت ها نیست. در گذشته از ناحیه دولت ها بود و این بی اعتمادی را میان دولت هاایجاد می کرد و هر دولت را به سوی مسابقه تسلیحاتی می کشاند و خود این روابط بین الملل را متاثر می ساخت ولی امروز تهدیدات بیشتر از سوی گروه ها هستند نه از سوی دولت ها. وقتی گروه ها منبع تهدید باشد این تهدید به صورت یکسان می تواند هم متوجه روسیه و هم متوجه آمریکا باشد آمریکا و روسیه بصورت یکسان خود رادر معرض این تهدید و خطر می بینند بنابراین از لحاظ امنیتی شرایط بسیار مساعد است که دو کشور بیاید و در برابر یک دشمن مشترک و سومی که گروه های تروریستی و اینها باشد یک همسویی را نشان دهند.

وی ادامه داد:گروه های که از آنها به نام تروریست یاد می شود و تهدید برای دو طرف است دو وضعیت رادارند یکی اینکه خود گروه ها برخواسته از همان مفکوره خود، اعتقادات خود و سیاست های خود که ضد بیگانه هستند، بیگانه ستیز و غیر ستیز هستند دنبال احیای هویت های بومی خود هستند و دنبال احیای سیاسی و محلی و بومی خود هستند که در این جا نه روسیه و نه آمریکا برای آنها قابل قبول است. اما آمریکایی ها و برخی کشورهای دیگر باتوجه به این پتانسیل و ظرفیتی که در جوامع کشورهای غیر توسعه یافته وجود دارد سعی کرده است که از این تروریزم به یک نحوی استفاده کند یا آن را در جهت منافع خودش مدیریت کند. این موضوع خطرناک برای منطقه و کشورهای آن و برای افغانستان است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید