امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 6450 , ,
+
-

میراثِ اوباما برای ترمپ؛ نظامیان خسته از جنگ!

زمان انتشار : شنبه, 14 ژانویه , 2017 , بخش : اخبار جهان

اوباما

اوباما یک میراث کاملا متفاوت با آن چیزی را که تصور می کرد، به دونالد ترمپ منتقل می کند… سیاست‌های اوباما به جای آنکه موجب برقراری صلح شود، منجر به درگیر شدن امریکا در جنگ شده است!

 

به نقل از روزنامه لس آنجس تایمز، در حالی که باراک اوباما روزهای پایانی ریاست جمهوری اش را سپری می کند، امریکا هنوز درگیر جنگ است…

 

اوباما در سخنانی در ماه می 2013 تاکید کرد: تلاش منظم ما برای از بین بردن سازمان های تروریستی باید ادامه پیدا کند. ولی این جنگ مانند همه جنگ ها باید پایان یابد. این چیزی است که تاریخ به ما توصیه می کند. این چیزی است که مهد دموکراسی ما آن را می طلبد.

 

ولی اوباما یک میراث کاملا متفاوت با آن چیزی را که تصور می کرد، به دونالد ترمپ منتقل خواهد کرد. نیروهای نظامی امریکا در هر 8 سال دوره ریاست جمهوری اوباما در جنگ بوده‌اند. اوباما دستور حملات هوایی یا یورش های نظامی به حداقل 7 کشور را صادر کرده است: افغانستان، عراق، سوریه، لیبیا، یمن، سومالی و پاکستان.

 

با این حال، امریکا با تهدیدات بیشتری در کشورهای بیشتری از زمان جنگ سرد روبرو است. برای نخستین بار در دهه های اخیر، حداقل یک احتمال برای درگیری نظامی بین امریکا با روسیه و چین وجود دارد.

 

البته اوباما تعداد نظامیان امریکایی در مناطق جنگی را از 150 هزار نفر به 14 هزار نفر کاهش داده است، ولی در عوض اوباما نقش واحدهای کماندویی نخبه و ویژه را افزایش داده و از فناوری های جدید شامل طیارات بی پیلوت مسلح و سلاح های سایبری به طور گسترده‌ای استفاده کرده است.

 

جان آلترمن کارشناس مسایل خاورمیانه از مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی تاکید کرد: مفهوم کلی جنگ در دوره اوباما تغییر کرده است. اوباما حداقل آن طور که مشاهده می کنیم، کشور را از جنگ خارج کرده ولی اکنون در همه این منازعات در یک سطح پایینی نقش داریم و هیچ چشم اندازی نیز برای پایان یافتن این جنگ ها وجود ندارد.

 

دولت اوباما پایگاه های مخفی برای طیارات بی پیلوت در افریقا و خاورمیانه ایحاد کرده و در غرب بحیره آرام نیز تعداد نظامیان و ناوهای جنگی را افزایش داده است. دولت امریکا همچنین نظامیان و تجهیزات زیادی را به شرق اروپا اعزام کرده تا با روسیه مقابله کند.

 

ظهور فعالیت های سیاسی اوباما با یک سخنرانی در آکتُبر 2002 در شیکاگو آغاز شد که مخالفت خود را با جنگ های بیهوده اعلام کرد. اشاره وی به اشغال عراق توسط جورج دبلیو بوش بوده است.

 

ولی اوباما من‌حیث رییس جمهور با بهار عربی 2011 در خاورمیانه و شمال افریقا روبرو شد و این تحرکات سیاسی با سرکوب شدید همراه گشت. تنها در یک کشور یعنی تونس، بهار عربی و تحولات سیاسی منجر به دموکراسی شد.

 

اوباما با اکراه با حملات هوایی ناتو به لیبیا موافقت کرد، حملاتی که در ابتدا با هدف جلوگیری از کشتار افراد ملکی توسط معمر قذافی انجام شد.

 

اوباما برای جلوگیری از تکرار حوادث عراق، حاضر به دخالت مستقیم نظامی در لیبیا نشد و این مساله در نهایت منجر به تشدید هرج و مرج داخلی و رقابت شبه نظامیان و گروه های مختلف تروریستی برای تصاحب قدرت در این کشور شد.

 

پس از حمله گروه انصار الشریعه به قونسولگری امریکا در شهر بنغازی، که منجر به کشته شدن سفیر امریکا در لیبیا شد، واشنگتن به خوبی خطر را احساس کرد.

 

بن رودز معاون مشاور امنیت ملی امریکا در این باره گفت: اتفاقات لیبیا موجب شد تا اوباما محدودیت قدرت نظامی را در دستیابی به اهداف امریکا درک کند و این مساله تاثیر زیادی در شکل گیری سیاست های اوباما در سال های باقی مانده از ریاست جمهوری اش داشت.

 

اوباما بعد از تجربه تلخ لیبیا تصمیم گرفت تا نظامیان امریکایی را از جنگ خونین سوریه دور نگه دارد. جنگی که وارد ششمین سال خود شده است و به نظر می رسد امریکا اکنون نفوذ خود در سوریه را از دست داده است.

 

دولت امریکا در سال 2014 با تشکیل ایتلاف موسوم به ضد داعش حملات هوایی علیه تروریست های داعش در عراق و سور یه را آغاز کرد. اوباما در حالی قدرت را ترک می کند که 5262 نظامی امریکایی در عراق و 503 نفر نیز در سوریه مستقر هستند و حملات هوایی بی وقفه همچنان ادامه دارد.

 

ولی علی رغم حملات هوایی، تروریست های داعش هنوز بخش های وسیعی از عراق و سور یه را در اختیار دارند. بیش از 35 هزار تروریست داعشی در حال جنگ هستند و این گروه تروریستی طرفداران زیادی دارد که حاضر به انجام حملات تروریستی مرگبار در سراسر جهان هستند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید