امروز مصادف با سه شنبه, 1 میزان , 1399 , Tuesday, 22 September , 2020
کد مطلب : 6473 , ,
+
-

سربازان خیالی افغانستان مالیه دهندگان امریکایی را می ترساند

زمان انتشار : یکشنبه, 15 ژانویه , 2017 , بخش : مقاله

سربازان خیالی

روز چهارشنبه يکي از مقامات پنتاگون در گزارشي ميزان و نحوه هدررفتن پول هاي ماليات دهندگان امريکا گفت ايالات متحده معاش ده ها هزار سرباز، پليس ، معلم  و کارمنداني را در افغانستان ميپردازد که آنها وجود ندارند و خيالي هستند. جان ساپکو سرمفتش ويژه بازسازي افغانستان سيگار گفت سربازان خيالي تنها يکي از شيوه هايي است که پول ماليه دهندگان امريکايي به هدر مي رود. همه بدنبال منفعت از هر راهي هستند. گفته هاي ساپکو خلاصه گزارش سيگار براي کنگره و اداره جديد امريکا است که نشان ميدهد در بازسازي اين کشور در سال 2017 با چه چالش هاي سختي روبروهستند هر چند گزارشات ساپکو را رهبران ايالات متحده قبلا شنيده بودند و از اين موضوع آگاه هستند. در مرکز استراتيژيک و مطالعات بين المللي در واشينگتن دي سي او در سخنراني اش گفت ايالات متحده بودجه اي تابحال به ميزان بيشتر از سه چهارم تريليون دالر براي افغانستان اختصاص داده است که اين بودجه شامل هزينه هاي جنگ امريکا در افغانستان نيز است که به بازسازي ربطي ندارد اما اين بودجه شامل 43.7 ميليارد دالري که براي سال 2017 از کنگره درخواست داده نمي باشد. تا به امروز بيش از 115 ميليارد دالر از پول ماليه دهندگان امريکا به مصرف رسيده است گاهي اوقات نه هميشه اين رقم عاقلانه به نظر مي رسد.  7.5 ميليارد ديگر هم اختصاص داده شده که تاهنوز به مصرف نرسيده است. دونرهاي بين المللي متعهد شدند که دولت افغانستان  و امنيت آن را تا سال 2020 حمايت مالي کنند . عليرغم مصرف گزاف پول در افغانستان اوضاع اين کشور رو به وخامت است. جان ساپکو سرمفتش ويژه بازسازي افغانستان(سيگار)  گفت در 27 نوامبر سال 2015  دولت افغانستان 72 درصد از خاک اين کشور را تحت کنترل خود داشت اما در 28 آگوست سال 2016  ميزان مناطق تحت کنترل دولت به 63.4 درصد رسيد، طي چندين ماه دولت حاکميت اش را بر بخشي از کشور از دست داده است.
نيروهاي افغان معمولا براي حفاظت از مراکز شهرها توانمند و موثر هستند، آنها مي توانند برخي از مکان ها را از حمله طالبان محافظت کنند يا نگذارند که طالبان به مدت طولاني آن مناطق را تحت کنترل خود داشته باشند. آنها سريع به حمله طالبان پاسخ مي دهند. طبق گزارش ها تعداد نظاميان افغان به 320000 تن مي رسد اما اين نيروها براي جنگيدن با طالبان از يک مکان به مکاني ديگري مي روند و مناطقي را که آزاد ساختند دوباره از دست مي دهند. براي بيان وضعيت ديگر نظاميان بايد گفت که تلاش هاي امريکا براي جلوگيري از کشت ترياک با شکست مواجه شده است.
جان ساپکو سرمفتش ويژه بازسازي افغانستان که از سال 2012 به اين پست ( دفتر مرکزي سيگار) تعيين شد توجه ها را به هدر رفتن ميليارد ها دالر از پول ماليه دهندگان امريکا در افغانستان جلب کرد. با وجود کمک 8 ميليارد دالري امريکا براي مبارزه با توليد مواد مخدر در افغانستان، تجارت ترياک رشد قابل توجهي بعد از سقوط طالبان داشته است. ايالات متحده تخمين مي زند که 60 درصد منابع مالي طالبان از کشت و تجارت ترياک بدست مي آيد. نمودار پول هاي مصرف شده براي بازسازي افغانستان که از سال 2002 شروع شده بود مانند نمودار تلفات امريکايي ها در افغانستان است. جان ساپکو سرمفتش ويژه بازسازي افغانستان گفت 2247 پرسونل نظامي ايالات متحده در حمايت از عمليات ها جان خود را از دست دادند و به تعداد 20,000  تن از امريکاييان در اين جريان زخمي شدند. او اضافه کرد بعد از پانزده سال دولت افغانستان هنوز سرپاي خود نايستاده و به حمايت بيروني وابسته است و فساد فراگيرتر و بومي شده است. در حال حاضر 90 درصد افغان ها به اين باورند که مشکلات فساد در افغانستان جز از زندگي روزمره آنان شده است و همچنان با گذشت زمان در حال گسترش است. در سال 2016 افغان ها بيشتر از درآمد دولت که از ماليات، تعرفه ها و ساير موارد هست رشوه پرداخت کرده اند، بدين معني که ميزان پرداخت رشوه از کل در آمد کشور بيشتر بوده است.جان ساپکو مي گويد شواهدي وجود دارد که نشان مي دهد رهبران طالبان به فرماندهانش دستور داده است سلاح هاي امريکايي ها که به افغان ها سپرده شده است ، سوخت و مهمات را از سربازان افغان بخرند چرا که اين کار برايشان هم آسان و ارزان است. برخي بار سرزنش هدر رفتن مصارف نظامي، رشد مشکلات مواد مخدر و گسترش فساد را به دوش واشينگتن مي اندازند.
او گفت شايد به اين دليل باشد که ايالات متحده پول زيادي را خيلي سريع به اقتصاد کوچک افغانستان تزريق کرده است ونظارت چنداني هم بر آن نشده است. در بعضي از جاها پيشرفت هايي هم حاصل شده است به خاطر اينکه در آنجا امريکا نظارت داشته، که پول به درستي به مصرف برسد. ساپکو گفت در همين ماه از من دعوت شده بود که بشنوم معاش نيروهاي امنيتي توسط سيستم جديدي پرداخت مي شود به اين سيستم، سيستم تاييد مي گويند يا مديريت سيستم اطلاعات منابع بشري افغانستان که فرد يک کارت شناسايي بايومتريکي دارد و حضور روزانه فرد را اندازه گيري مي کند و بر اساس آن به آنان معاش پرداخت مي شود.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید