امروز مصادف با جمعه, 4 میزان , 1399 , Friday, 25 September , 2020
کد مطلب : 6479 , ,
+
-

خانه برای زنان امن نیست

زمان انتشار : یکشنبه, 15 ژانویه , 2017 , بخش : مقاله

افزایش خشونت علیه زنان در کشور

خشونت تنها از میان چهاردهه جنگ برنخواسته است بلکه قربانیان همیشگی آن نسل ها است که تاوان سنت و کج فهمی ها را می دهند: 160 مورد قتل زنان تنها در سال جاری که 23 مورد آن در یک ماه و نیم گذشته ثبت شده است.

اگر تروریستان دلیل جنگ و کشتار افغانستان هستند اما زنان نه با سلاح افراط گرایان خارجی بلکه توسط شوهران، پدران و مردان خانه به قتل رسیدند یعنی در امن ترین مکان برای یک زن: خانه!

خشونت خانگی بزرگترین تهدیدی که به قتل زنان و دختران ختم می شود، از میان 23 مورد قتل یک ماه و نیم گذشته، 11مورد قتل توسط شوهر، 3 مورد توسط پدران، 2 مورد از سوی برادر شوهر، 2 تن در حمله مسلحانه و 5 کارمند میدان هوایی قندهار که از سوی افراد مسلح به قتل رسیدند.

از سوی دیگر با توجه به فضای مردسالارانه افغانستان و سنت های حاکم برآن بیش از تعدادی که آمارها می گویند، زنان و دختران به قتل می رسند و بسیار قاتلان هیچگاه به مجازات سپرده نمی شوند.

انزوای میلیون ها زن افغانستان از آنجا نشات می گیرد که در نابرابری جنسیتی از هر سو، محکوم به سکوت می شوند و گستردگی عرف و عنعات ناپسند از خانه گرفته تا جامعه که تحقیر را سمبل زن و مالکیت جسم و روح آنان را حق مردان می داند، نتیجه چنین جامعه بیمارگونه است.

اگر مردان این سرزمین درک کنند که یک کشور از دامن زنان پرورش می یابد و به عنوان یک انسان و تعالیم اسلام برای آنان احترام قایل شوند نه تنها دیگر زنان در خانه و به دست شوهرانشان کشته نمی شود بلکه جامعه هم از امنیت برخوردار می شود و هم به شکوفایی می رسد.

دادگاه های صحرایی و مردان بی قانون خانه، قاتلان زنانی هستند که عدالت را زیرپا له کرده و قوانین جاهلیت را بر آنان اعمال می کنند به مانند افراط گرایان این خاک که کشور را به تباهی کشاندند.

قتل زنان توسط خانواده فجیع ترین خشونت ها است که باید برای محو آن، فرهنگ جامعه و سنت ها تغییر یابد که تنها بر دوش حکومت و نهادهای مدنی نیست بلکه بیشترین آن بر دوش مردم می باشد.

همانگونه که جنگ بزرگترین تبدیل به بزرگترین هراس این مردم شده، قتل زنان توسط مردان خانواده بزرگترین تهدیدی است که همین جامعه را در ورطه نابودی می کشاند! هم جنگ و هم خشونت علیه زنان از افراط گری نشات می گیرد جایی که انسانیت به فراموشی می شود.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید