امروز مصادف با شنبه, 5 میزان , 1399 , Saturday, 26 September , 2020
کد مطلب : 6480 , ,
+
-

ما را مجبور می کنند بجنگیم

زمان انتشار : یکشنبه, 15 ژانویه , 2017 , بخش : یادداشت

عبدالمقدم امین

ناتو اوضاع امنیتی افغانستان را خطرناک و چالش برانگیز می داند و دبیر کل ناتو گفته است که برای جلوگیری از مبدل شدن دوباره افغانستان به پناهگاه های گروه های هراس افگن جهانی تلاش می کند. حضور مجدد نیروهای آمریکایی در افغانستان برای جلوگیری ازهمکاری گروه های هراس افگن جهانی با طالبان از نگرانی های جدی ناتو است، درحالیکه بسیاری از آگاهان بر این باورند که اگر منابع مالی طالب کاهش پیدا کند و عملیات هوایی جدی تر شود، بخش بزرگی از تهدیدها کاهش می یابد.
عبدالمقدم امین آگاه مسایل نظامی در برنامه “همگام” در خصوص اظهارات دبیر کل ناتو مبنی بر اینکه اجازه نمی دهد افغانستان به پناهگاه امن هراس افگنان جهانی تبدیل شود گفت: نیروهای ناتو و آمریکا در مقابله با افراط گرایی شکست خورده اند و شکست خود را نمی پذیرند و اگر عقب نشینی کنند زمینه فروپاشی آمریکا را فراهم کرده اند.

امین می گوید: در باور افکار جهانی در رابطه با جنگ آمریکا در افغانستان دو نظر وجود دارد. یکی اینکه افراط گرایی زاییده تصمیمات کلان آمریکا است که اگر اینطور نبود، آمریکایی ها با شیوه هایی که خودشان بلد هستند، افکار عمومی را باخود همراه می کردند و در عمل ثابت می کردند که افراط گرایی ارتباطی با آمریکا ندارد و دیدگاه دوم این است که آمریکا در مبارزه با افراط گرایی شکست خورده است که در هرصورت، دو دیدگاه به ضرر آمریکا است و ناتو و آمریکا باید جهان را متقاعد می ساختند که بر ضد افراط گرایی هستند و افکار عمومی را در برابر آن بسیج می کردند.

این آگاه نظامی، درخصوص دلایل حضور مجدد آمریکا در افغانستان اظهار می کند: پاکستان در چهار دهه جنگ در افغانستان اهداف آمریکا را دنبال کرد. اگر پاکستان متقاعد شود که آمریکا برخلاف میلش عمل می کند، تغییر موضع پاکستانی ها، خطربزرگی برای آمریکایی ها است. چرا که اطلاعات چهار دهه جنگ آمریکا در افغانستان برای روسیه، چین و کشورهایی که بر ضد آمریکا هستند خطر بسیار کلانی را متوجه آمریکا خواهد کرد و همین دلیل است که آمریکا تصمیم گرفته است بار دیگر با افراط گرایی مقابله کند.

وی می افزاید: آمریکایی ها ناگریز هستند که در برابر افراط گرایی بجنگند، نه بخاطر حکومت و مردم افغانستان که بدلیل اینکه اگر موقف خودرا مشخص نسازند، این ابزار کاملا برضد خودشان استفاده خواهد شد و سرنوشتی که شوروی در گذشته داشت بدون شک متوجه آمریکا خواهد شد و نهایتا این کشور را در شرق میانه زمینگیر خواهد کرد.

امین، درخصوص گفته های نامزد وزارت دفاع آمریکا مبنی بر اینکه جهان نوین با تهدید های چین و روسیه در هراس افنگی روبرو است می گوید: در بازی های کلان، کشورهای جهان سوم، ابزار و تابع اهداف آمریکا، روسیه و چین خواهند بود. روند فعلی در جهان طوری است که آمریکا افکار جهانی را به انحراف کشانده است و کشورهایی مانند چین، که رفته رفته از لحاظ صنعت جایگاه خود را در جهان پیدا کرده اند و روسیه که دوره ورشکستگی اقتصادی اش به پایان رسیده و برای بازی های کلان آمادگی گرفته است در تصمیمات جهانی سهم می خواهند. آمریکا چه بخواهد و چه نخواهد نمی تواند چین و روسیه را به عنوان ابزار در اختیار بگیرد و نمی تواند درتسخیر جهان و تصمیمات جهانی، قطب مقابل خود را نادیده بگیرد.

این آگاه نظامی می گوید: امروز 70 درصد افکار بشر خواب است و نمی دانند بار دوش چه کسانی هستند، چه کسانی آنها را حمایت می کنند و از لحاظ فکری، اقتصادی و سیاسی متعلق به چه کسانی هستند. اگر تصمیم مشترک در رابطه با افراط گرایی و یک هماهنگی کلی بر مبنای تصمیم گیری های جامعه جهانی گرفته نشود و رقابت بر مبنای منافع ملی هر کشور باشد، یک خطر کلی جهان را تهدید می کند و اگر هماهنگی میان روسیه، چین و آمریکا ایجاد نشود، آتشی که می افروزند دامن روسیه را هم خواهد گرفت و آمریکا هم صدمه خواهد دید.

وی، درخصوص سرانجام آشکار شدن روابط کشورها با طالبان بیان می کند: بدون شک طالبان امروز جایگاه خود را در افکار عامه و بین الملل پیدا کرده اند و حتی 70 درصد عشر و زکات منابع داخلی را حتی از ساحه های تحت نفوذ دولت جمع آوری می کنند. طالبان در زمستان که خاموشی جنگ است، افکار عمومی را به طرف دیگری برده اند و روابط سیاسی خود را با ایران، چین و روسیه مطرح می کنند و طبیعی است که اینها اطلاعات بدستشان بدهند و استقامت نشان دهند.

امین معتقد است یکی از دلایلی که بار دیگر پای نیروهای آمریکایی را به میدان جنگ کشانده، تصمیم روسیه در خصوص افغانستان است و درخصوص برنامه حکومت و جایگاهش در این بین می گوید: محفلی که در آن منافع و ارزش های ملی و در نهایت ثبات کشور در آن تصمیم گیری می شود، نظر واحدی در رابطه با افراط گرایی، جنگ و کشورهای همسایه ندارند و فعلا ما در یک خلا مدیریت قانونمند در کشور قرار داریم.

این آگاه نظامی، درباره اظهارات ناتو درخصوص کاهش یافتن شمار اعضای داعش و محدود شدن ساحه های آنان به بخش هایی از کنر و ننگرهار می گوید: باور من این است که میان القاعده، داعش و طالب فرقی وجود ندارد. در جامعه سنتی باید آدرس های گوناگونی برایشان بوجود بیاید تا کسانیکه بر منافع آمریکا به مذاقشان سازگاری ندارد زیر سایه آدرس های مختلف از بین بروند و دیگر شبکه ها از این موضوع آگاهی پیدا نکنند.

وی افزود: معتقدم که ریشه همه اینها در یک نقطه است و از یک نقطه آبیاری و جهت دهی می شوند و در نهایت بازی هایی هست که عملا اوضاع جنگی را مدیریت می کند و تعیین می کند چه زمانی آرامش باشد، چه ولایتی تحت فشار باشد و چه زمانی دهشت افگنی کنند.
امین در خصوص وضعیت امنیت در بهار پیش رو می گوید: جنگ ادامه دارد. در نشست بروکسل جنگ تا سال 2020 تمدید شده است و هم طالبان باید بجنگند، هم ما باید بجنگیم و نه طالبان می توانند وضعیت جنگی را مهار کنند و نه دولت توانایی مهار آن را دارد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید