امروز مصادف با جمعه, 4 میزان , 1399 , Friday, 25 September , 2020
کد مطلب : 6487 , ,
+
-

نقش آمریکا در حملات انتحاری اخیر برجسته است

زمان انتشار : دوشنبه, 16 ژانویه , 2017 , بخش : یادداشت

انتقاد از حکومت و پارلمان

حمله انتحاری قندهار و کشته شدن عده زیادی در آن و همچنین کشته شدن معاون والی قندهار و دیپلماتی از امارات متحده عربی سوال های بسیاری را در اذهان بوجود آورد که چه هدفی در پشت این حمله می تواند وجود داشته باشد؟ چه کشورهایی یا چه قدرت هایی می توانند در پشت این حملات باشند؟
داکتر لطیف نظری استاد دانشگاه در برنامه «ثورلید» گفت: در واقع شماری از قدرت ها به صورت مشخص تر، آمریکا درصدد این هستند که انتقام شکست خود رادر عراق و سوریه و اوکراین از کشورهایی مانند روسیه و ایران که در تحولات سوریه نقش داشتند بگیرند، بهترین معبر برای این کار هم می تواند افغانستان باشد. علی رغم حضور آمریکایی ها و ناتو در افغانستان ماشاهد بودیم که در دوره حکومت کرزی روابط افغانستان و ایران روابطی بسیار حسنه بود. همینطور روابط با روسیه اما با توجه به اینکه در این اواخر در واقع نگرانی هایی در منطقه شکل گرفته و تقابل بین روسیه و آمریکا در کل منطقه افزایش پیدا کرده و همچنین با توجه به وضع تحریم های جدید و آمدن ترامپ و احتمال نقض توافق هسته ای بین ایران و آمریکا، تقابل میان ایران و آمریکا هم در حال بیشتر شدن است.

وی افزود: باور من این است که در پشت این دسیسه ها نقش آمریکا می تواند برجسته باشد در واقع به هر میزانی که بین ایران و افغانستان و بین افغانستان و روسیه فضای بدبینی شکل می گیرد، آمریکایی ها بهتر و بیشتر می توانند اهداف استراتژیک خود را در منطقه به پیش ببرند. چون آمریکایی ها در یک فضای ناامنی و فضای بی اعتمادی می توانند شماری از گروه های تروریستی را تقویت کنند و همان پروژه ناامنی آسیای میانه و دریای خزر را به پیش ببرند همانگونه که ما این روزها شاهد هستیم که آمریکایی ها از طرف اروپا دست به تحرکاتی زده اند که نگرانی روس ها را برانگیخته است. بنابراین این گمانه زنی بیشتر می تواند قابل تقویت باشد.

داکتر نظری، در خصوص نقش پاکستان در حمله قندهار بیان داشت: متاسفانه سیطره ای که آمریکا در بیشتر کشورهای عربی دارد ونیازمندی که کشورهای عربی از لحاظ امنیتی به آمریکا دارند باعث شده است که آمریکا اشراف اطلاعاتی گسترده بر این مناطق داشته باشد. بنابراین بسیار بعید خواهد بود که این طرح پیچیده به این راحتی افشا شود. بعددیگر قضیه نقش آی اس آی است که تا حدودی می تواند مورد توجه قرار گیرد. فراموش نکنیم که علی رغم تنشی که بین اسلام آباد و واشنگتن به وجود آمده، آی اس آی همچنان روابط گسترده ای با سازمان استخباراتی آمریکا دارد. ارتباط تنگاتنگی که بین آنها وجود داشته، باعث می شود که پاکستانی ها به این آسانی ها سلطه استخبارات آمریکا را از این منطقه برندارند. بنابراین بحث دیگری که می تواند قابل رد یابی باشد، این است که چون قندهار به عنوان مرکز تحولات سیاسی همواره مورد توجه در تاریخ افغانستان مطرح بوده و این ولایت در سال های اخیر از امنیت بسیار خوبی برخوردار بوده و با توجه به روحیه بیگانه ستیزی که قوماندان امنیه قندهار داشته اند، دو هدف مورد توجه قرار داشته است. یکی حذف فیزیکی جنرال رازق. دوم، بدنام سازی جنرال رازق، چرا که قندهار علی رغم اینکه در مرکز تحولات و مداخلات قرار داشته محلی امن بوده است و شخص فرمانده رازق از جمله چهره های موثر در تولید این امنیت بوده که به عنوان یک الگو می توانست مورد توجه قرار گیرد.

وی، ادامه داد: بنابراین با توجه به اینکه از جانب جنرال رازق یک موضع جدید بروز کرده بود و آن هم حمایت از روند صلح در افغانستان بود، کسی که سال ها در برابر طالبان جنگید، در این اواخر از روند صلح حمایت کرده بود و حتی تلاش می کرد که فراگیر شود. باتوجه به این مساله تلاش بر این بوده است که ایشان هم حذف فیزیکی و هم حذف شخصیتی شود و هم در روند صلح اخلال بوجود آید.

استاد دانشگاه، بیان داشت که آمریکا و پاکستان عاملان اساسی این حمله بوده اند و در خصوص اینکه چرا یک سفیر از امارات متحده عربی کشته شده است گفت: استخبارات در مواردی ناگزیر خواهد بود که یک سری اهداف فرعی را هم قربانی کند. همانگونه که در جنگ ها گاهی ازنظر فرآیند نظامی و استراتژیک حتی انسان ها به عنوان سپر دفاعی قرار می گیرند و ناگزیر می شوند که یک سری انسان غیر نظامی کشته شوند. آمریکا تلاش می کند روابط افغانستان را با منطقه بخصوص کشورهایی که در حال حاضر تماس با طالبان دارد و در برابر پروژه داعش سازی آمریکا مقابله می کنند تحت تاثیر قرار دهد و دوم اینکه اگر گزینه آی اس آی مورد توجه قرار گرفته باشد برداشت من این است که جنرال رازق در سه ماه امنیتی آی اس آی، یک چهره به شدت برخلاف پالسی های پاکستان ارزیابی می شود بنابراین برداشتن وی حتی اگر به کشتن چند تا دیپلمات یک کشوری که از نظر آنها هم مورد قبول است و روابط خوب دارد منجر شود می تواند قابل پوشش باشد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید