امروز مصادف با یکشنبه, 6 میزان , 1399 , Sunday, 27 September , 2020
کد مطلب : 6527 , ,
+
-

انتقاد روزنامه پاکستانی از رییس جمهور غنی!

زمان انتشار : شنبه, 21 ژانویه , 2017 , بخش : مقاله

اشرف غنی

روزنامه تریبون در راپوری نوشت که رییس جمهور غنی بازی مقصر جلوه دادن را انتخاب کرده که نه نتیجه ای در پی دارند و به دو کشور نیز آسیب می‌رساند، ‌بسیاری از کارشناسان این سیاست غنی علیه پاکستان را ناشی از شکست وی برای کنترول تروریزم در افغانستان عنوان می‌کنند و اعلام کردند که وی اعتمادش را به پاکستان از دست داده است.

 

تریبون در راپوری نوشت: چند روز پیش اشرف غنی رییس جمهور افغانستان یک بار دیگر پاکستان را برای حملات تروریستی در این کشور محکوم کرد.

 

به رغم اینکه رییس اردوی پاکستان پیشنهاد داده بود که دو کشور در زمینه استخباراتی همکاری کنند و با افغانستان برای از بین بردن تروریست‌ها همکاری می‌کند،‌ اشرف غنی به این دلیل که تروریستها در خاک پاکستان آموزش می‌بینند این کشور را برای حملات تروریستی محکوم کرد.

 

بعد از حمله امریکا به افغانستان،‌ پاکستان نیز از حملات تروریستی در امان نبوده است و در مناطقی مثل قریه ای بلوچستان و مناطق شهری مثل پیشاور آسیبهای از این بابت دیده است.

 

در ادامه این راپور آمده است: پاکستان عملیات نظامی زیادی را در مناطقی که مکان تروریستهاست به حساب می‌آید انجام داده و اما با این وجود راه درازی برای از بین بردن تروریزم در خاک این کشور دارد.

 

روزنامه پاکستانی می‌نویسد: شکی در این نیست که در گذشته پاکستان بخصوص در منطقه فتا و خیبر پشتونخواه بخصوص در وزیرستان شمالی مکانی برای تروریستها فراهم آورده بود،‌ اما این مکانها با انجام عملیات مانند خیبر2 و ضرب عضب بطور کامل از وجود تروریستها پاکسازی شده است.

 

تریبون نوشت: در زمان انجام عملیات ضرب عضب پاکستان از افغانستان درخواست کرد تا عملیات مشابهی در سرحدات این کشور انجام دهد یا اینکه سرحدات خود را بروی تروریستها مسدود کند که این کار از سوی مقامات کابل انجام نشد و در نهایت تروریستها در سرحدات افغانستان مستقر شدند و از آنجا عملیاتی را علیه دو کشور صورت دادند.

 

بنابراین براین اساس پاکستان در حال حاضر مجبور است تا برای جلوگیری از این حملات از خاک افغانستان،‌ سیستم کنترول سرحدی را بوجود آورده و به کابل پیشنهاد داده است تا تبادل اطلاعات در این زمینه داشته باشند. و حتی روسای سابق و حال اردوی پاکستان نیز اعلام کردند که برای مبارزه با تروریستها آماده هستند.

 

اما رییس جمهور غنی بجای بررسی این پیشنهاد بازی مقصر جلوه دادن را انتخاب کرده که نه نتیجه ای در پی دارند و به دو کشور نیز آسیب می‌رساند.

 

در ادامه این راپور آمده است:‌بسیاری از کارشناسان این سیاست غنی علیه پاکستان را ناشی از شکست وی برای کنترول تروریزم در افغانستان عنوان می‌کنند و اعلام کردند که وی اعتمادش را به پاکستان از دست داده است.

 

تریبون با بیان اینکه با افزایش نقش روسیه در سوریه و فلسطین،‌ دنیای تک قطبی به پایان رسیده است،‌ نوشت: هم راستایی چین و روسیه در مورد موضوعات مختلف باعث شروع جنگ سرد جدیدی شده است.

 

اخیرا نشست سه جانبه‌ای در مسکو برای به پای میز کشاندن طالبان برای صلح دایمی از سوی سه کشور چین، روسیه و پاکستان انجام شده،‌ اما دولت افغانستان با این توجیه که از این کشور در این نشست دعوت نشده، استقبالی از آن نکرده است.

 

تریبون نوشت: باتوجه به موارد گفته شده اکنون زمان دیگری را مقصر جلوه دادن نیست،‌ دو کشور پاکستان و افغانستان باید به یکدیگر اعتماد کنند و با ایجاد مکانیسمهای مناسب در سرحدات فعالیت تروریست را رصد کرده و برای مبارزه با تروریست تبادل اطلاعات داشته باشند.

 

اگر این اتفاق‌های انجام نشود منطقه دوباره به میدان جنگی تبدیل می‌شود که برای هیچ یک از طرفین خوش آیند نخواهد بود.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید