امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 6577 , ,
+
-

تنش و اختلاف میان واشنگتن و اسلام آباد همچنان باقیست!

زمان انتشار : سه‌شنبه, 24 ژانویه , 2017 , بخش : یادداشت

رحیم الله یوسف زی

بگفته این تحلیل گر ارشد پاکستانی گفت: تنش و اختلاف های میان واشنگتن و اسلام آباد همچنان باقی خواهد ماند.

 

یک تحلیل گر ارشد پاکستانی و کارشناس روابط بین الملل معتقد است در زمان ریاست جمهوری دونالد ترمپ نیز سایه سرد بی اعتمادی و تردید بر فضای روابط امریکا و پاکستان همچنان ادامه خواهد یافت زیرا با آمدن ترمپ، انتظارات و خواسته های واشنگتن از اسلام آباد چندان تغییر نخواهد کرد.

رحیم الله یوسف زی که از تحلیل گران پاکستانی مسلط به مسایل حوزه افغانستان و روابط پاکستان و امریکا به شمار می رود، گفت: یکی از خواسته های اصلی امریکا از پاکستان در سال های اخیر، اقدام جدی تر این کشور علیه گروه تروریستی شبکه حقانی است و دولت ترمپ هم بدون تردید، از این خواسته عقب نخواهد نشست.

این تحلیل گر گفت: این خواسته امریکا از پاکستان، من‌حیث یکی از چالش های مهم اسلام آباد و من‌حیث یکی از نقاط اصلی تنش و اختلاف های میان واشنگتن و اسلام آباد همچنان باقی خواهد ماند.

امریکا مدعی است شبکه حقانی با استفاده از مخفی گاه های امن خود در داخل خاک پاکستان، اقدام به طراحی و عملیاتی کردن حملات تروریستی علیه نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان می کند. پاکستان هم این ادعای امریکا را بارها رد کرده و مدعی است که هیچ تبعیضی در برخورد با گروه های تروریستی قایل نیست.

برخی ناظران بر این باورند که پاکستان با هدف حفظ کنترول و تسلط خود بر افغانستان، گاهی ناچار به استفاده از برخی گروه های شبه نظامی من‌حیث عصای دست است.

یوسف زی در ادامه گفت: بی توجهی پاکستان به خواسته های امریکا ممکن است باعث شود کمک های مالی که امریکا هرسال به دلیل همراهی پاکستان در مبارزه با تروریزم، به این کشور پرداخت می کند، قطع شود و این یک چالش کلان برای پاکستان خواهد بود.

وی افزود: روابط پاکستان و امریکا مدت هاست دچار تنش شده و دو کشور از روابط دوستانه فاصله گرفته اند زیرا اختلاف های زیادی در این میان وجود دارد و به فرض اینکه دونالد ترمپ بخواهد حرفهایی را که در زمان رقابت های انتخابات خود زده بود، عملی کند، باید منتظر مسایل و اختلاف های بیشتر بین اسلام آباد و واشنگتن باشیم.

من‌حیث مثال، ترمپ در حرفهای تبلیغاتی خود گفته بود که اگر رییس جمهور امریکا شود، داکتر شکیل آفریدی(داکتر پاکستانی که گفته می شود به بهانه اجرای پلان واکسیناسیون در منطقه اَبیت آباد پاکستان به امریکا کمک کرد تا محل اختفای اسامه بن لادن را شناسایی کند) را ظرف مدت دو دقیقه آزاد کند. ترمپ معتقد است چون امریکا به پاکستان کمک مالی می کند، پاکستان هم باید به خواسته های واشنگتن از جمله آزادسازی این شخص عمل کند. داکتر شکیل آفریدی از نظر پاکستان یک فرد خاین است که در این کشور در زندان به سر می برد اما امریکایی ها از او من‌حیث یک قهرمان یاد می کنند.

رحیم الله یوسف زی اظهار داشت: حتی دولت اوباما هم از پاکستان چندان دل خوشی نداشت زیرا معتقد بود پاکستان اقدام کافی برای مبارزه با شبکه حقانی انجام نمی دهد. این نوع اختلاف ها بین دو کشور ممکن است در آینده حتی تشدید شود.

این تحلیل گر همچنین به بحث روابط امریکا و هند اشاره کرد و گفت: ترمپ از نظر پاکستان، تمایل زیادی به هند دارد و این عامل هم می تواند موجب بروز اختلاف های جدید یا تشدید اختلاف های قبلی بین اسلام آباد و واشنگتن باشد. باید صبر کرد و دید ترمپ چه سیاست هایی اتخاذ خواهد کرد.

وی همچنین گفت: سیاست ها و تصمیم های دولت ترمپ در خصوص افغانستان هم برای پاکستان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. اگر ترمپ بخواهد به حضور نیروهای نظامی امریکا در افغانستان ادامه دهد، سختی ها و مشکلات ناشی از این حضور همچنان برای پاکستان ادامه خواهد یافت.

یوسف زی افزود: اهمیت پاکستان برای امریکا از برخی جهات کاهش یافته است. من‌حیث مثال، خاک پاکستان مسیر اصلی ارسال تدارکات برای نیروهای ناتو در افغانستان محسوب می شود اما اکنون که شمار نیروهای ناتو از 150 هزار نفر به 15 هزار نفر کاهش یافته، طبیعی است که اهمیت نقش پاکستان هم من‌حیث مسیر ارسال تدارکات برای این نیروها کمتر شده است.

پاکستان که پس از انصراف امریکا از فروش طیارات جنگی اف-16 به این کشور، از کمک های تسلیحاتی و تجهیزات دفاع امریکا هم تاحدود زیادی ناامید شده، اکنون برای تامین تجهیزات دفاعی و تسلیحاتی مورد نیاز خود، به روسیه،چین و اوکراین چشم دوخته است . تلاش پاکستان برای تقویت بیش از پیش روابط خود با روسیه و چین، قطعا به مذاق امریکایی ها خوش نخواهد آمد.

وی همچنین گفت که ممکن است دونالد ترمپ بتواند تا حدودی به کاهش اختلافات هند و پاکستان کمک کند اما بعید است بتواند مسئله کشمیر را حل کند زیرا هند تاکنون همواره با تلاش و میانجی گری های کشورهای ثالث برای کمک به حل مسئله کشمیر مخالفت کرده و مدعی است که این مسئله، یک مسئله دوجانبه بین پاکستان و هند است و نیاز به حضور طرف های ثالث نیست. با این وجود پاکستان از هرگونه تلاش ترمپ برای کاستن از اختلافات میان اسلام آباد و دهلی نو استقبال خواهد کرد.

دولت پاکستان رسما اعلام کرده که خواستار تقویت روابط با امریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترمپ است. اسلام آباد که سفیر جدید خود را نیز برای اعزام به واشنگتن آماده کرده است، بی صبرانه منتظر مشاهده سیاست ها و رویکردهای دولت ترمپ خاصتاً در قبال اسلام آباد، دهلی نو و کابل است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید