امروز مصادف با شنبه, 5 میزان , 1399 , Saturday, 26 September , 2020
کد مطلب : 6597 , ,
+
-

افغانستان؛ نقطه ثقل همکاری مسکو و دولت جدید واشنگتن

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 26 ژانویه , 2017 , بخش : مقاله

روسیه و طالبان

ارکیدی دوبنوف تحلیلگر مسایل آسیای مرکزی در این رابطه به صدای جرمنی می‌گوید که افغانستان می‌تواند نقطه ثقل همکاری مسکو و دولت جدید واشنگتن باشد.

 

ضمیر کابولوف نماینده ویژه روسیه در افغانستان و پاکستان که پیش از این نیز بارها ناتو و نیروهای امریکایی را به شکست در جنگ افغانستان متهم کرده بود به تازه گی از تشکیل یک ایتلاف منطقوی به رهبریِ کشورش سخن گفته است و به نحوی از امریکا می‌خواهد در افغانستان بماند.

 

این روزها، کرملین به جای دنبال کردن تنش‌های بازمانده از دوران جنگ سرد، تمایلی به دیپلوماسی با دولت جدید در ارگ سفید دارد، چه بسا که در دوران ریاست جمهوری اوباما این نزدیکی به امریکا از سوی پوتین به چشم نمی‌خورد.

 

بطور نمونه در نشست اخیر آستانه که درباره حل بحران سوریه صورت گرفت؛ سفیر امریکا به دعوت روسیه نیز در این نشست اشتراک کرد.

 

همچنین پس از اخراج دیپلومات‌های روسی از امریکا به اتهام دخالت هکرهای روسیه در انتخابات 2016 از سوی اوباما، پوتین به جای مقابله، گفت‌وگو در این رابطه را به دولت دونالد ترمپ واگذار کرد.

 

دوبنوف این تغییر نگاه را ناشی از درک جدید روسیه نسبت به وضعیت افغانستان می‌داند. مقامات این کشور تا پیش از این نگران سرایت بحران افغانستان به کشورهای آسیای مرکزی و روسیه بودند. اما این روزها درک کرده‌اند که طالبان هرچند با رویکرد افراطی، تهدیدی برای آسیای مرکزی نیست.

 

کارشناس مسایل آسیای مرکزی بر این باور است که مسکو علاقمند حضور در افغانستان پس از خروج نیروهای ناتو و نظامیان امریکایی از این کشور است.

 

خاطرنشان می‌شود که دو سال قبل، مقامات روسیه و افغان از حضور افراد وابسته به گروه داعش در شرق افغانستان خبر داده بودند بنابراین نگرانیِ روسیه از تجربه بحران سوریه در منطقه و نزدیک سرحداتش موجب شد تا این کشور با رهبران گروه طالبان ارتباط بگیرد.

 

دوبنوف معتقد است که کرملین تلاش می‌کند تا گروه‌های مختلف بنیادگرا را در افغانستان علیه یکدیگر به رقابت وادار کند.

 

گروه طالبان در زمان حکومت بر افغانستان و 15 سال اخیر نیز ثابت کرده است که تهدیدی برای روسیه نیست.

 

از سوی دیگر، امریکا نیز تا کنون بجز القاعده و شبکه حقانی گفته است که طالبان گروه تروریستی نیست در حالی که روزنامه امریکایی وال‌استریت ژورنال در راپوری اعلام کرده بود که امریکا تصور می‌کند که روند مذاکرات صلح افغانستان با وجود ملا هبت‌الله رهبر جدید طالبان که فردی تندرو است ادامه خواهد یافت.

 

 

دولت اوباما علاوه بر اینکه تعامل قابل توجهی با پوتین نداشت، نسبت به هرگونه روابط کرملین با طالبان هشدار می‌داد تا این حد که ملامنصور رهبر سابق این گروه را به همین دلیل هدف حمله طیارات بی پیلوت امریکایی در خاک پاکستان قرار داد.

 

اما ترمپ هنوز نظر قطعی در رابطه با خروج یا افزایش نظامیان امریکایی در افغانستان را اعلام نکرده است.

 

با این حال، کابینه ترمپ بیشتر از کسانی تشکیل شده است که تجربه روابط بین الملل و نظامی‌گری در تمام دنیا را دارند.

 

به نظر می‌رسد باوجودی که مردم امریکا از جنگ فرسایشی و طولانی مدت جمهوریخواهان در افغانستان خسته‌اند اما باز هم به احتمال زیاد ترمپ، نیروهای امریکایی را بطور کامل از این کشور خارج نخواهد کرد.

 

هنوز مشخص نیست منافعی که روسیه و امریکا در افغانستان دنبال خواهند کرد منجر به پایان جنگ فرسایشی این کشور و تقویت دولت مرکزی خواهد شد و یا با تقابل گروه‌های بنیادگرا، وخامت اوضاع بیشتر از قبل می‌شود.

 

اگر جنگ در افغانستان پایان نیابد علاوه بر خسارات انسانی بسیار در این کشور، بحران‌های منطقوی و جهانی بیش از پیش افزایش خواهد یافت.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید