امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 6600 , ,
+
-

فساد در افغانستان؛ از بهبود رتبه جهانی تا فرهنگی که پابرجا است…

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 26 ژانویه , 2017 , بخش : مقاله

افغانستان در دوران پس از حکومت طالبان فرصتی بزرگ برای ثبات، بازسازی، شکوفایی و خودکفایی داشت اما آنچه زمان 16 ساله از فرصت به تهدید بدل شد را باید در نوع حکومت داری، دولتمردان و بی قانوی در کنار مواد مخدر و مهمترین گزینه، فساد دانست.

فساد اداری ریشه ای از حکومت گرفته تا پایین ترین سازمان و نهادها به یکی ناممکن های افغانستان امروز است زیرا هم راس حکومت و هم قدرت های داخلی و خارجی از این طریق تغذیه و منابع هنگفت اهداف آنان تامین می شود اما رتبه های نخست در فساد جهان همواره از بحرانی سخن می گفت که نمادی از فرهنگ دولت و جامعه شده است.

اگر طی سال های گذشته بارها حکومت از بهبود و پیشرفت به ارایه آمار پرداخته است اما این روند چنان کند است که نه می توان به آن استناد کرد و نه اعتماد گرفته از مردم را بازگرداند، در این میان گزارش سالانه سازمان شفافیت بین المللی از کاهش رتبه افغانستان در فساد خبر می دهد: از میان 176 کشور با امتیاز 15 در مقام 169 قرار گرفت.

هرچند این سازمان غیر دولتی از کاهش فساد در افغانستان می گوید اما چنین تغییری را نه مردم احساس کردند و نه از زد و بندهای سیاسی و فساد های کلان کم شده است، همچنان مردم سرگردان در ادارات و به دنبال واسطه ها هستند زیرا تا زمانی که پول و واسطه نباشد کاری مطابق روال اداری صورت نمی گیرد.

حکومت وحدت ملی پس از تشکیل و فشارهای بین المللی که ادامه کمک ها را در گرو کاهش فساد در افغانستان مشروط کردند، اداره مبارزه با فساد و بیشمار نهادها ایجاد شد اما در بسیار موارد دلیل گسترش فساد اداری وجود چنین نهادهای بوده و از سوی دیگر ادعای ارگ در رابطه با نظارت بر قراردادهای کلان دولتی در رابطه با کنترل و کاهش بودجه، وعده و فریبی بیش نبوده است.

اداره مبارزه با فساد اداری با محاکمه چند جنرال نظامی و کارمندان متهم به فساد توانست تا حدودی توجه جامعه بین الملل را جلب کند اما مشکل اصلی فساد، مقام های بلندپایه و بانفوذ گذشته و اکنون حکومت هستند و مجازات چند خرده پای فساد نه راه گشای چالش هاست و نه فشاری بر فسادپیشگان.

فساد در هر کشوری دلیل فقر و رکود اقتصادی بخش بزرگ جامعه است و تنها گروه کوچکی از یک حکومت به ثروتی بی حد و اندازه دست پیدا می کند که تاوان آن را سفره های خالی مردم در ناامنی های گسترده تر می دهند.

طالبان اگر در گذشته توانستند با نام دین و فرصت طلبی جنگ به حکومت برسند اما اکنون با تکیه بر دولت و وجود مقام های فاسد و خودفرخته همچنان تهدید بزرگ هستند زیرا هیچ دشمنی در مقابل یک حکومت بااقتدار توان به زانو در آوردن پایتخت و گسترش جنگ از شرق به غرب و جنوب به شمال را ندارد.

این حکومت تهی از دولتمردانی است که نه منافعی ملی، اولویت آنان است و نه خواست مردم را مد نظر دارند بلکه هر که بر این قدرت تکیه زد از جانب قومیت و کسب امتیازهای جناحی با جهان و دشمنان این مرز و بوم سخن گفت.

اگر افغانستان به دنبال امنیت و شکوفایی است باید مقام های خودفروخته و وابسته به دشمنان از صحنه سیاست حذف و راه برای نیروهای آینده نگر که به دنبال منافع ملی هستند نه تباری و جناحی باز شود، هرچند در گذشته کشور تهی از نخبه و رهبر سیاسی در ترور و کشتار شدند اما این سرزمین همچنان از چهره های سود می برند که اگر در بازی های ارگ جان سالم بدر بردند، می توانند امید برای افغانستان باشند، آینده ای برای تمامی مردم از هر قومیت و مذهبی.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید