امروز مصادف با پنج شنبه, 3 میزان , 1399 , Thursday, 24 September , 2020
کد مطلب : 6602 , ,
+
-

امیدواری و نگرانی افغان ها از تغییرات ترمپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 26 ژانویه , 2017 , بخش : مقاله

ترمپ

در طول هشت سال گذشته افغان ها بطور فزاينده اي از نقش امريکا در افغانستان سرخورده شده اند. بسياري افزايش فساد در دولت افغانستان، کشته شدن افراد ملکي در حملات هوايي، حضور سربازان خارجي که نتوانستند شورشيان طالبان را متوقف سازند و خروج سريع آنها از اين کشور را تقصير سياست هاي اوباما مي دانستند. بنابراين جاي تعجب نيست که چرا راي دهندگان امريکايي اشتياق به تغيير داشتند و به دونالد ترامپ راي دادند. بسياري از افغان ها رياست جمهوري وي را شانسي براي شروع تازه اي مي دانند. بيشتر مردم از ترامپ چيزي نمي دانند مگر اينکه او کار قابل توجهي و يا اقدام غير منتظره اي نمايد. حالا جالب به نظر مي رسد. داود مراديان، مدير ارشد موسسه مطالعات استراتيژيک افغانستان گفت اوباما خيلي قابل پيش بيني بود گاهي اوقات کمي خشن بودن بد نيست. او گفت رويکرد بي مهابا و مردانه ترامپ ممکن است مانع پيشرفت شورشيان که توسعه و ثبات کشور را خنثي مي کند باشد. او اضافه کرد ما ضرورت داريم که در هردو جبهه  يعني ترورهايي که از داخل دولت حمايت مي شود و خشونت هايي که از بيرون دولت صورت مي گيرد مبارزه کنيم ترامپ ممکن است در اين زمينه نظم و دسيپليني ايجاد کند.  همچنين در مصاحبه هاي مختلفي که در پايتخت صورت گرفت مردم بيان داشتند که آنها اميدوارند ترامپ اقدامات قاطع و توجه جدي به مشکلات منطقه داشته باشد. بسياري به اين باورند که بايد پاکستان کشوري که از مزاياي کمک هاي ايالات متحده به منزله همکار در جنگ عليه تروريسم مستفيذ مي شود به عنوان کشوري شناخته شود که در امور کشور همسايه اش نقش مخربي دارد و مخصوصا به طالبان کمک مي کند  و پناهگاه شورشيان شده است. تاج محمد احمدزاده، 53 ساله معاون اتحاديه ژورناليستان افغانستان مي گويد ما از ترامپ خواهيم خواست که به پاکستان فشار بياورد تا مراکز آموزش تروريستان در خاک خودش را ببندد. ما از ترامپ انتظار داريم که بعد ازسال ها سياست مبهم ، با افغانستان صادقانه تعامل کند چنانکه وي گفت گمان مي کنم واشينگتن اجنداي محرمانه اي را در اين منطقه دنبال مي کند.  ترامپ در کمپين هاي انتخاباتي اش به افغانستان توجه کمتري داشت و بعضي از سخنانش متناقض بود. او قول داد افراط گرايي اسلامي و خشونت را سرکوب خواهد کرد اما براي ملت سازي چندان اشتياقي نداشت. او گفت تعدادي از سربازان اش را در افغانستان به خاطر تهديدات بالقوه پاکستان هسته اي، نگه خواهد داشت. ترامپ در کنفرانس از راه دور در واشينگتن با سربازان امريکايي در پايگاه هوايي بگرام افغانستان صحبت کرد او در مراسم تحليف اش به سربازان گفت من تا پايان با شما هستم، به جنگ ادامه دهيد ما پيروز اين جنگ هستيم. اما وي مشخصا در مورد جنگ افغانستان و نقش امريکا در اين کشور چيزي نگفت.

با وجود اشتياق آنها براي تغيير، افغان ها درباره باقي ماندن سربازان امريکايي بر سر دو راهي اند. آنها از حوادث  تلفات افراد ملکي مانند حمله هوايي بر يک شفاخانه در سال 2015 که باعث کشته شدن 42 نفر گرديد ناخشنود هستند. با اتهام اينکه سربازان امريکايي به اسلام توهين کردند آنها را رنجاندند. حضور نيروهاي امريکايي براي جلوگيري از حمله طالبان و همچنين يک عامل بازدارنده است.  سحرگل دريور تکسي حدودا سي ساله مي گويد « ما به دولت امريکا اعتماد نداريم. آنها از خاک ما براي اهداف خودشان استفاده کرده اند. من خيلي اميدوارم که ترامپ سربازانش را از کشور ما بيرون کند براي اينکه حمله اين کشور به افغانستان بدبختي بيشتر، مرگ و خرابي بيشتري به همراه داشته است و جنگ سالاران را پولدارتر ساخته است. از سوي ديگر بسياري از افغان ها حضور نيروهاي امريکايي را براي جلوگيري از دوباره قدرت گرفتن شورشيان ضروري مي دانند، آنها گله مندند اوباما تصميم عجولانه اي گرفته بود که  سربازان را تا پايان سال 2014 بيرون بکشد اما بعدا اجازه داد که به تعداد 10000 باقي بماند و بعدتر يک تعداد از تفنگداران دريايي را براي شکستن محاصره ولايت هلمند فرستاد.

سيد فتاح 25 ساله دانشجوي دانشگاه گفت شکست افغانستان ، شکست امريکا است و به نظر مي رسد اين جنگ به سمت شکست کامل پيش مي رود ترامپ ضرورت دارد که به سياست اوباما تجديد نظر کند که مشکل از کجا ناشي مي شود، ما به خاطر وضعيت فعلي نمي خواهيم سربازان از اين کشور خارج شوند اما از طرفي نمي خواهيم اين وضعيت تا ابد به همين شکل ادامه يابد. چندين تحليلگر مسايل سياسي در پاسخ به  همه اين شکايت ها مي نويسند افغان ها حضور دراز مدت تفوق قدرت امريکا را پذيرفته اند، آنها به قدرت هاي منطقه اي مانند روسيه با آن پيشينه اشغالگري اش کمتر اعتماد دارند. بسياري ايالات متحده را به خاطر تنها گذاشتن افغانستان بعد از خروج شوروي در سال 1989 هرگز نمي بخشند و آنها نگران هستند که دوباره اتفاق بيافتد.  داود مراديان گفت ايالات متحده يکي از بازيگران ضروري در افغانستان باقي خواهد ماند و بيشتر افغان ها عليرغم نارضايتي شان مي خواهند آنها بيرون نروند. هيچ کسي نمي تواند اين خلا را پر کند. مراديان اضافه کرد حضور ايالات متحده خطر کمتري دارد و بزرگترين خطر هرج و مرج است. چندين ناظر سياست هاي ايالات متحده در افغانستان و منطقه نگراني هاي شان را نسبت به گرايش ترامپ در واکنش احساسي و قول او به اتخاذ موضع سياست خارجي امريکا مانند مداخله در کشمکش  بين هند و پاکستان بر سر کشمير اعلام داشته اند. به عبارت ديگر آنها گفتند که اميدوارند اگر رييس جمهور جديد  وسوسه شود که اقدامات شتابناک مانند برهم زدن توافق هسته اي با ايران و يا قطع کمک به پاکستان نمايد و باعث بي ثباتي منطقه گردد او توسط کارشناسان خبره و نهاد هاي مسئول کنترل خواهد شد. عبدالحکيم مجاهد يکي از اعضاي شوراي صلح دولت گفت « ما نمي دانيم ترامپ چه خواهد کرد چرا که وي تجربه اي در اين موارد ندارد. اما امريکا کشوري نيست که به فرد وابسته باشد اين کشور نهاد هاي قدرتمندي دارد، موسسات با ثباتي دارد ما اميدواريم که آنها اجازه ندهند که اقدامات او اوضاع را به وخامت بکشاند»

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید