امروز مصادف با دوشنبه, 31 سنبله , 1399 , Monday, 21 September , 2020
کد مطلب : 6607 , ,
+
-

آیا پاکستان یک کشور اسلامی است؟

زمان انتشار : شنبه, 28 ژانویه , 2017 , بخش : یادداشت

داکتر قادر سکندری

سرتاج عزیز، مشاور روابط بین الملل صدر اعظم پاکستان گفته است: طالبان قادر نیستند مناطق بزرگ پایتخت را به تصرف دربیاورند اما این گروه برای مدت طولانی قادر به ادامه جنگ با نظامیان افغان هستند و مدعی است که دولت افغانستان درباره طالبان اجماع سیاسی ندارد و درباره اینکه با طالبان به حیث ترویست رفتار کند یا طرف دخیل در سیاست های ملی ابهام دارند. روشن است که موجودیت ابهام درخصوص تعریف از طالبان تلاش های صلح را با مشکلات زیادی روبرو می کند.
داکتر قادر سکندری، استاد دانشگاه در برنامه “خط کابل” درخصوص اظهارات نماینده پاکستان گفت: در این اواخر فشارهایی از سوی عربستان و چین به پاکستان وارد می شود و این اظهارات پاکستان درواقع به نوعی نشان دادن حسن نیت درخصوص افغانستان است.

سکندری می گوید: پیام سرتاج عزیز می رساند که پاکستانی ها و مخصوصا نواز شریف می خواهند، خود را در خصوص تخطی های طالبان و افزایش شدت جنگ برائت بدهند و در این موضوع نیروهای دیگر مانند روسیه را دخیل کنند.

این استاد دانشگاه می افزاید: صحبت های شریف، صحبت پاکستان است و پاکستانی ها می خواهند، اذهان عمومی مردم را نسبت به خود تغییر دهند و بگویند ما پشت سر حملات طالبان نیستیم تا غیر مستقیم باردیگر طالبان را حمایت کنند و در افغانستان چالش خلق کنند.

وی، درخصوص نبود تعریف مشخص از طالبان در مقامات رده اول حکومتی اظهار می کند: صحبت ها و روابط حکومت وحدت ملی تا حدودی مشخص کرده است که دشمن شناسی شده است و پاکستان عامل ناامنی و حمایتگر تروریزم در منطقه است. تفکیک اینکه کسانیکه چه افغانی باشند و خارج از مرزهای افغانستان و در پروسه صلح نمی آیند، خارجی و مورد حمایت دستگاه های استخباراتی هستند، تفکیک روشنی برای همه باید باشد.

سکندری می گوید: نمی توانیم بگوییم پاکستان یک کشور مذهبی با هویت مشخص اسلامی است. پاکستان یک کشور سیاسی است و شکلی سیاسی دارد . کشورهای سیاسی سعی می کنند با فن گیری و پروژه گیری قدرت خود را تداوم ببخشند. این تداوم قدرت نیاز به بودجه، امکانات، تعاملات اقتصادی و تجاری دارد و در حوزه سیاست، پاکستان سالهای سال است که با امارات متحده عربی، عربستان و قطر نزدیک بوده است و بسیاری از موضوعات اقتصادی و تجاری اش را با این کشورها پیش برده است.

این استاد دانشگاه در همین باره ادامه می دهد: فشارهایی که از کشورهای عربستان و چین وارد شده است، باعث شده است پاکستانی ها از خود تمایل نشان بدهند و اظهارنظرهای ریاکارانه در رسانه ها بکنند اما در حقیقت هویت پاکستان چیز دیگری است و واقعیت این است که تعدادی جنگجو و تندرو در خاک این کشور جمع شده است که اینها در جای دیگری کاربرد ندارند.

وی، درخصوص طالبان و نیروهای افراطی موجود در پاکستان اظهار می کند: هرکشوری برای خود تولیداتی دارد، اینها تولیدات پاکستان هستند و در هر جایی که جنگ باشد می توانند از تولیدات خود استفاده کنند و فعلا افغانستان را به عنوان جایگاه جنگ انتخاب کرده اند.

سکندری، درباره دلایل تاکید پاکستان بر روند گفتگوهای صلح روشن می کند: فشارهای منطقوی و عدم حمایت آمریکا و انگلیس برای پاکستانی ها باعث شده است که پاکستان تولیدات هراس افگن خود را آهسته آهسته ذوب کنند و به مرور زمان این لباس های کهنه را در طی یک دهه دور بیاندازند.

این استاد دانشگاه، درباره سیاست های پاکستان می گوید: حضور طالبان در افغانستان و تداوم جنگ بعد از سال 2001 در افغانستان همه پروژه های پاکستانی هستند و امروز هم احتمال معامله طالبان با داعش وجود دارد و بهانه های زیادی دارند تا کالاهای تروریستی پاکستان در افغانستان به فروش برسد.

این آگاه سیاسی، درباره راهکار حکومت می گوید: سیاست ترامپ نسبت به افراط گرایی این است که به هر روشی بایدداعش، القاعده و طالب محو شوند. این نوع نگاه در سیاست خارجی آمریکا، فرصت خوبی برای افغانستان است تا متقاعد کنیم تمام ریشه های تروریزم را خشک کند و فرقی نمی کند که این ریشه ها در پاکستان باشد و یا کشور سوم دیگری.

وی افزود: با وجود تمام مصیبتی که پاکستان به افغانستان وارد کرده است، مناسبات خاصی با پاکستان داریم و حقیقت این است که بدون هماهنگی با پاکستان، صلح در افغانستان کار ناممکنی است و از طرفی کارایی دو سال باقیمانده عمر حکومت، بستگی به لابی گری قوی ما در سیاست خارجی ترامپ دارد که چطور با این سیاست کنار می آییم.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید