امروز مصادف با پنج شنبه, 3 میزان , 1399 , Thursday, 24 September , 2020
کد مطلب : 6613 , ,
+
-

مشکل ترین مساله در بودجه…

زمان انتشار : شنبه, 28 ژانویه , 2017 , بخش : یادداشت

امان الله پیمان

مسوولان اداره عالی تفتیش ، پایان یافتن زمان مصرف نهادهای دولتی در مصرف بودجه توسعه ای و حساب دهی از مصارفشان، نبود هماهنگی میان مستوفیت ها و واحد های بودجوی محلی، نبود ظرفیت های لازم برای ساخت قطعیه در وزارت مالیه، تاخیر وزارت مالیه در فرستادن قطعیه به ادراه عالی تفتیش و عدم ارایه مصرف بودجه توسعه ای از سوی نهادهای دولتی را از چالش های اساسی دربرابر مصرف قطعیه هر سال می دانند. مسولان اداره تفتیش می گویند: شماری از نهادهای دولتی در روزهای آخر سال، برای بالا بردن مصرف بودجه شان تمام تلاششان را می کنند تا پول شان را مصرف کنند و دست به کارهای غیرقانونی دربودجه می زنند که این تصمیم شان، نتایج منفی به بار آورده است.
امان الله پیمان، عضو کمیسیون بودجه در مجلس نمایندگان در برنامه “محور” درخصوص نبود ظرفیت در واحدهای بودجوی گفت: ظرفیت یک بحث جدا است، مشکل ترین مساله در بخش قطعیه و بودجه، مشکلاتی است که در خود وزارت مالیه مخصوصا در سه سال اخیر وجود دارد است.

پیمان می گوید: ازیک طرف قانون تدارکات را طوری ساختند که بسیار پیچیده، مقلق و زمان گیر است و از طرف دیگر غرور ، تکبر و کارشنی ای که در وزارت مالیه است، کارها را دشوار کرده است. یک وزیر بارها باید پیش عالی ترین رییس اداره مالیه بایستد تا به خواسته اش پاسخ داده شود یا اینکه پروژه ای را به او می دهند اما برای پولش باید ماه ها و بارها وزارت مالیه را کنکاش کند تا آن پول را بگیرد.

عضو کمیسیون بودجه، درباره کارشکنی های وزارت مالیه بیان می کند: در این دو سال به وضوح می بینم که وزیر مالیه با کاغذ ها بازی اعداد و ارقام می کند، با اشخاصی سر میز می نشیند و درباره یک پروتکل هوایی که هیچ امکاناتی برایش وجود ندارد، قرارداد امضا می کند و می گوید پولش موجود است. بودجه امسال را کاملا خوانده ام و می دانم در این بودجه چه ها می گذرد.

وی در همین مورد افزود: وزارت فواید عامه برای حدود 15 تا 20 پروژه اش 48 میلیون دالر بودجه دارد. اما سال ها است که سرک مرکز نیمروز شامل بودجه می شود و پس می رود. وزارت فواید عامه 48 میلیون دالر را میان 20 پروژه تقسیم می کند و هر سال حدود 4 میلیون دالر به نام این پروژه مصرف می شود و به چشم مردم نیمروز خاک زده می شود و به مردم نیمروز می گویند که پروژه شما در بودجه هست. درحالیکه قانون تدارکات می گوید تازمانیکه پول مکمل بودجه نداشته باشید نمی توانید پروژه را به داوطلبی و قرارداد ببرید.

پیمان، درخصوص اینکه آیا کل جنجال ها به وزارت مالیه برمی گردد اظهار کرد: قطعا تمام این جنجال ها از وزارت مالیه آغاز می شود. امسال یکی از کسانی که باید بربنیاد پایین بودن مصرف بودجه سلب می شد، وزیر مالیه بود. وزیر مالیه بازی های اقتصادی، سیاسی و نظامی می کند و برای 400 مشاور بالمقطع تنها در یک سال گذشته هفت میلیون دالر هزینه کرده است. درحالیکه قانون تدارکات می گوید که یک وزارت تنها می تواند درصورت نیاز یک مشاور با حقوق یک نیم لک اختیار کند.

عضو کمیسیون بودجه درخصوص مصرف های بی رویه در وزارت مالیه می گوید: سه سال است که وزارت مالیه، هرسال وزارتش را رنگ می کند. امسال مصرف نکردن بودجه شان به جایی رسیده است که پی وی سی های وزارت را کنده اند و گم شان کرده اند و فکر می کنم دوباره همان را نصب کرده باشند. حکیمی سه سال است، پول الحاقیه ای که برای وزارت مالیه ساخته شده است را می گیرد و آن را شامل بودجه می کند و می گوید الحاقیه می سازد. وقتی به ارقام نگاه می کنیم، روشن است که وزارت مالیه حتی کمتر از 30 درصد بودجه اش را مصرف کرده است.

این نماینده مجلس می گوید: سال گذشته رییس کمیسیون بودجه، سند بودجه را به وزارت مالیه نفرستاد و هیات اداری هم حاضر نشدند که آن را امضا کنند و فقط مکتوبش را یکی از معاونین شورا امضا کرد. سندی که ما پاس کردیم به جای خودش ماند و سند دیگری را به وزارت مالیه برده شد.

پیمان، درخصوص سلب صلاحیت نشدن وزیر مالیه از سوی مجلس نمایندگان می گوید: وقتی کسی این بازی ها را می کند، طبیعی است که امکانات کافی دارد که با وزیر و کابینه هم بازی کند. چند روز قبل از استیضاح وزرا، وزیر مالیه به شورا آمد و گزارشی از وزاریی که بودجه شان را زیر حد معین مصرف کردند، ارایه داد و بر همین اساس چند رقیب وزیر مالیه که یکی از آنها وزیر خارجه بود، رد صلاحیت شد چرا که مانعی برای برخی مسایل اکلیل حکیمی بود. وزرا نزد رییس جمهور رفتند و گفتند براساس گزارش کسی که خود، بودجه اش را مصرف نکرده با ما بازی شده است و ما را توهین و تحقیر نکنید.

وی افزود: در بودجه سال گذشته شش لک دالر مستور و اشد محرمانه گذاشته شد و وزیر مالیه گفت که ما این مقدار را از فلان آدرس برای وکلا مصرف کرده ایم. از مانور های وزیر مالیه این است که با پول بازی می کند و ممکن است به چند اجیر درشورا پول بدهد و یک مجموعه کلان از وکلا را بدنام کند.

عضو کمیسیون بودجه درخصوص راه حل بودجه می گوید: به هیچ وجه مشکلات حل نمی شود. در بودجه امسال حتی 100 روپیه هم به یک معدن افغانستان نداده اند. باید به اینها گفت تا کی به دنبال خیرات دیگران هستند؟ به نظر من، وزیر مالیه فکر می کند، می تواند با چند روپیه بودجه را پاس کند و به مامورین فشار بیاورد که معاشاتشان اجرا نمی شود. درحالیکه قانون می گوید معاشاتشان از بودجه سال گذشته روان است. وزیر مالیه بداند که نمی تواند با این بازی ها به چشم ما خاک بزند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید