امروز مصادف با پنج شنبه, 3 میزان , 1399 , Thursday, 24 September , 2020
کد مطلب : 6625 , ,
+
-

ناامنی ها اخیر؛ ضعف حکومت وحدت ملی یا قدرت روز افزون تروریست ها؟

زمان انتشار : یکشنبه, 29 ژانویه , 2017 , بخش : مقاله

 

طی دو سال گذشته جنگ از سوی طالبان بیشتر مناطق کشور را درگیر کرد که در حمله و انتحار توانستند قندوز را دوبار در طی یک سال تصرف کنند و بسیاری از ولایت ها را در آستانه سقوط قرار دهند اما آیا این اقدامات به دلیل قدرت روز افزون این گروه تروریستی است یا ضعف حکومت وحدت ملی؟

رهبر طالبان به تازگی اقدام به برکناری 24 تن از مسوولان ارشد این گروه و جایگزینی با افراد تعیلم دیده کرده است که منابع امنیتی و رسانه ای این اقدام را در جهت افزایش نفوذ ملاهبیت الله در میان نیروهای این گروه می دانند.

گفته می شود که والی و مقام های برکنار شده طالبان در زمان ملاعمر و اختر محمد منصور منصوب شده بودند که به دلیل ضعف در صفوف نیروهای این گروه برکنار شده اند و این احتمال نیز وجود دارد که تغییرات برای تشدید شدن جنگ در بهار سال آینده باشد.

پس از اعلام خبر کشته شدن ملا عمر، در میان گروه طالبان اختلاف های زیادی رخ داد و به چندین شاخه بدل شدند و هیچ گاه به انسجام دوران رهبری ملا عمر بازنگشتند.

بنا به گزارش هشت صبح، گروه طالبان 50 تن از اعضای ارشد این گروه را تا یک ماه آینده ترور خواهند کند و قتل قاری سیف الله که مسوول کمیسیون نظامی و اکمالات طالبان در ولایت زابل نیز به دستور شخصی به نام حافظ مجید، مشاور مجهول الهویت هبیت الله آخند زاده در کویته پاکستان به قتل رسیده است.
بر بنیاد این اطلاعات، این لیست 50 نفری که 34 تن آنان از اعضای ارشد و 16 تن دیگر هم شماری از والیان نام نهاد برکنار شده هستند.

اختلاف میان گروه طالان پس اعلام مرگ ملا عمر از آنجا رخ داد که در عدم رهبری با نفوذ مانند وی چند دسته گی در میان قومیت های مختلف طالبان به وجود آمد و پاکستان در تلاش است تا به وسیله شبکه حقانی هم این گروه را هدایت کند و هم به دنبال راه حلی برای انسجام آن است در حالی که برخی خبرها حاکی از پیوستن طالبان در شمال و شمال شرقی افغانستان به داعش می باشد.

نکته قابل تامل، ضعف حکومت وحدت ملی در مواجهه با طالبان بوده در حالی که این گروه تروریستی در اختلاف های شدید به سر برده و به چندین بخش تقسیم شده اند اما با این وجود توانستند بیشترین جغرافیای جنگ و ناامنی را در کشور رقم بزنند و پایتخت را انتحار به زانو در آورد.

هرچند، پاکستان همچنان بزرگترین حامی این گروه می باشد اما با توجه به اقوام مختلف تشکیل دهنده طالبان و اختلافاتی که اکنون ریشه ای شده است، اقدام و عملی سازمان یافته از سوی حکومت وحدت ملی را می طلبید که می توانست به نابودی گروه های تروریستی و بازگشت امنیت به کشور بینجامد اما افغانستان به دلیل وجود دولتمردان طالب دوست و خودفرخته گان درون حکومتی در جنگی گسترده و کشتار غرق شده است.

در حالی که نفوذ روز افزون داعش در افغانستان زنگ خطر برای طالبان را به صدا درآورد، برکناری مقام ها و والیان نام نهاده این گروه توسط رهبر آنان و به صلاحدید پاکستان نشان از سازماندگی جنگی گسترده برای تصرف کامل افغانستان دارد.

ترور 50 تن از مقام های بلندپایه طالبان توسط خود این گروه نشان می دهد که رهبر و حامی آنان در پی خانه تکانی مخالفان و رسیدن به انسجام برای حمله های گسترده در بهار سال آینده است، سالی که باید شاهد جنگ و ناامنی های به مراتب گسترده تر از اکنون باشیم.

زمانیکه طالبان با اختلاف های ریشه ای، دسته و پنجه نرم می کرد و فقدان رهبری چون ملا عمر آنان را ضعیف تر از گذشته کرده بود، توانستند در مقابل حکومت ضعیف و معامله گر وحدت ملی، پیروز میدان نبرد باشند و ولایت ها را با انتحار و حمله به خاک و خون بکشانند و حال به راحتی با انسجام و حذف چهره های مخالف درون گروهی خود، توانایی تصرف کامل افغانستان و بازگرداندن حکومت خود را دارند.

اگر زمستان فصل آتش بس و بهترین فرصت برای حمله بر نیروهای طالبان است اما به مانند هزاران هزار فرصت دیگر که می توانست بازگرداندن امنیت و ثبات به کشور باشد را دولتمردان حکومت وحدت ملی به سود این گروه از دست دادند و اکنون باید مردم با جان و خون خود تاوان بی کفایتی و ضعف آنان را بدهند.

گذشته نشان داد که یک دشمن مشترک می تواند گروه های تندرو و افراط گر را به زیر یک پرچم منسجم کند و اگر امروز طالب و داعش در جبهه های رودرو می جنگند، می توانند متحدان فردا باشند و همچنان افغانستان شاهد رهبرانی توطیه گر و انحصار طلبی خواهد بود که تروریست را برادر و مردم را قربانی بداند.

طالبان نیز در گذشته اگر توانستند به قدرت و حکومت برسند نه با نیروی نظامی بلکه به دلیل ضعف گروهای بوده که منافع ملی را خرج قومیت و خودخواهی های خود کردند و به مانند امروز افغانستان، دولتی معامله گر و خودفرخته و طالبانی فرصت طلب و منسجم!

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید