امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 6627 , ,
+
-

ترامپ به یک دوره یادگیری مناسبات بین المللی نیاز دارد

زمان انتشار : یکشنبه, 29 ژانویه , 2017 , بخش : یادداشت

تداوم حکومت وحدت ملی به نفع افغانستان نیست!

 

حکومت چهارده ساله افغانستان از آغاز حکومت داری رییس جمهور کرزی تا صفحه تازه ای به نام حکومت وحدت ملی تابحال از چک های سفید آمریکا استفاده کرده است. اما دونالد ترامپ در یک صفحه تازه حکومت داری، در آمریکا ضمن گستردگی اغتشاش افکار در درون آمریکا مبنی بر تصمیم گیری های سیاست داخلی و خارجی، بازتاب این سیاست مداری ها و این تعهدات ترامپ، نگرانی های بسیار گسترده ای را در دایره بیرون از آمریکا هم در قبال داشته است. من جمله افغانستان. به عنوان متغیرهای وابسته به آمریکا. آیا اداره تازه آمریکا مثل اداره اوباما و بوش از چک های سفید مالی به نفع ساختن دموکراسی، ساختار سیاسی و اقتصادی و پروژه های امنیتی استفاده خواهد کرد؟ با نه ترامپ با توجه به تعهدات قبلی اش پول های آمریکا را بیرون از آمریکا فیلتر خواهد ساخت؟
داکتر لطیف نظری، استاد دانشگاه در برنامه «تحول» گفت: ترامپ به یک دوره زمانی یادگیری در مناسبات بین المللی نیاز دارد. بدون شک وعده هایی را که در زمان مبارزات انتخابات مردمی آمریکا و تا حدودی به مردم دنیا داده بود در حال حاضر تلاش صورت می گیرد که آن وعده ها جامه عمل بپوشد. اما واقعیت این است که سیاست بین الملل در حال حاضر بگونه ای است که ترامپ بعد از یک مدت زمان متوجه خواهد شد که آنچه را که ترامپ می خواهد در صحنه مناسبات بین المللی و از جمله در داخل آمریکا به عرصه ظهور برساند با واقعیت های جامعه آمریکا و با واقعیت های مناسبات بین المللی سازگاری ندارد. به عنوان نمونه اگر ترامپ بخواهد در برابر صادرات چین چالش ایجاد کند و با تایوان رابطه ای گرم داشته باشد، تنش در مناسبات آمریکا، تنش هایی در حوزه خلیج فارس، بخصوص در مناسبات دریایی، بین دو کشور شکل خواهد گرفت و از این فرآیند کشورهایی که در منطقه هستند مانند یمن، لبنان، بحرین، درگیر خواهند شد.

وی افزود: همانطور که اشاره شد، ترامپ به یک دوره یادگیری نیاز دارد چرا که یک تاجر موفق لزوما نمی تواند یک سیاست مدار یا یک سیاست دان موفق باشد. در برابر سیاست های ترامپ، واقعیت های دنیای متغیر هم آقای ترامپ را با یک سری واقعیت ها آشنا خواهد ساخت. اگر قرار باشد ترامپ آنگونه که در مبارزات انتخاباتی وعده داده بود، تمامی وعده ها را به عرصه ظهور برساند آمریکا از درون دچار چالش خواهد شد. فراموش نکنیم که بسیاری از همکارات ترامپ در حزب جمهوری خواه، مخالف سیاست های ترامپ می باشد. بدون شک ممکن است چنین روندی اتفاق بیفتد.

نظری، با بیان اینکه، هم از نظر سیاسی و هم از نظر اقتصادی، سیاست و اقتصاد آمریکا با سیاست بین الملل گره خورده و آمریکا نقشی اساسی و کلیدی را در تولید بسیاری از بحران ها در کشورهای دیگر داشته، افزود: بنابراین این بحث، یک بحث غیر کارشناسانه است که اقتصاد آمریکا بدون در نظر گرفتن فرآیند بحران جهانی، یا بحران هایی که آمریکا عامل آن بحران بوده، در نظر گرفته شود. بر این نظر اگر آمریکا، جهان را رها کند، جهان، آمریکا را رها نخواهد کرد. اگر قرار باشد که ترامپ نسبت به تحولات افغانستان سیاستی را در پیش بگیرد که بگونه ای سیاست انزواگرایانه باشد و همانطور نسبت به تحولات شرق میانه، آسیب پذیری آمریکایی ها به مراتب بیشتر خواهد شد و در واقع اگر گروه های افراطی را ما در نظر بگیریم، بار دیگر منافع آمریکا را هم در منطقه و هم در درون آمریکا با چالش روبرو خواهد کرد.

استاد دانشگاه افزود: واقعیت های سیاست بین الملل هم بگونه ای است که آمریکا به عنوان یک قدرت هژمون نمی تواند سیاست انزواگرایانه را مورد توجه قرار دهد. چون در آن صورت هم اقتصاد آمریکا و هم حوزه سیاست خارجی آمریکا بگونه ای با آسیب پذیری های بیشتر روبرو خواهد شد. نمونه آن را در افغانستان در نظر بگیریم اگر درآمریکا افغانستان را به رقبای خود واگذار کند، در این صورت سیاست ها یا پروژه های منطقه ای آمریکا کاملاً عقیم خواهد شد و این در حالی است که هزینه های سرشاری صرف سامانه ای شده است که آن سامانه می تواند در واقع به یک تهدید جدید و جدی برای سیاست خارجی آمریکا در منطقه تبدیل شود.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید