امروز مصادف با جمعه, 4 میزان , 1399 , Friday, 25 September , 2020
کد مطلب : 6641 , ,
+
-

اقدامات ترمپ، دیوانگیِ محض است!

زمان انتشار : دوشنبه, 30 ژانویه , 2017 , بخش : یادداشت

سوزان رایس

به راپور روزنامه واشنگتن تایمز، مشاور امنیت ملی دولت سابق امریکا تغییرات اخیر دولت ترمپ را دیوانگی محض توصیف کرد.

 

این در حالی است که شون اسپایسر، سخنگوی ارگ سفید به اظهارنظرهای رایس واکنش نشان داد و گفت: حرف‌های او نشان دهنده یک ادبیات به وضوح نامناسب از سوی یکی از سفرای سابق امریکا بوده و همچنین وی از برخی سوابق دولت اوباما در زمینه امنیت ملی نیز انتقاد کرد.

 

اسپایسر گفت: زمانی که صحبت درباره سوء اقدامات انجام شده از سوی دولت باشد، با وجود همه احترام‌هایی که من قایل هستم فکر می‌کنم سوزان رایس می‌تواند منتظر بوده و ببیند چطور ما این حوزه را مدیریت می‌کنیم.

 

این جدال لفظی در پی یک حکم ترمپ برای تقرّر استیو بانون در شورای امنیت ملی امریکا مطرح شد.

 

ترمپ همچنین جایگاه مدیر اطلاع ملی امریکا و رییس درستیزوالی اردوی این کشور نیز در شورای امنیت ملی را تنزل داد.

 

سوزان رایس در واکنش خود به این اقدام در توئیتر نوشت: بعد از یک هفته اقدامات دیوانه‌وار اکنون شاهد یک دیوانگی محض هستیم. دیگر چه کسی برای تصمیم گیری در مورد داعش، سوریه، ‌افغانستان و جمهوری دموکراتیک خلق کره نیاز به اطلاعات یا مشاوره نظامی دارد.

 

رایس همچنین یک توئیت متعلق به خوآن پی‌.ای‌. را بازنشر کرد که در آن نوشته شده بود: ترمپ به حدی اردوی ملی را دوست دارد که آنها را از شورای امنیت ملی بیرون می‌اندازد و یک نازی را جای آن می‌گذارد.

 

شون اسپایسر گفت: اصلاح نشست‌های شورای امنیت ملی امریکا تلاشی برای تسهیل فرایند تصمیم گیری رییس‌جمهور در زمینه مسایل استخباراتی مهم و حیاتی است. ترمپ به دریافت رهنمودهای مقامات ارشد نظامی و استخباراتی در جایگاه‌های دیگر ادامه خواهد داد.

 

وی گفت: رییس‌جمهور امریکا اطلاعات فراوانی از جانب رییس درستیزوالی اردوی ملی دریافت می‌کند. او به ملاقات با او براساس پروگرام مرتبطی ادامه خواهد داد. او از سوی وزیر دفاع در جریان راپورها  قرار می‌گیرد اما کاری که آنها انجام دادند مدرنیزه کردن شورای امنیت ملی امریکا بوده تا کمتر بوروکراتیک باشند و بیشتر بر ارایه اطلاعات مورد نیاز رییس‌جمهور به او تمرکز کنند.

 

این اولین حمله سوزان رایس به اقدامات ترمپ نبوده است. سوزان رایس که در دوره دولت بارک اوباما علاوه بر سمت مشاور امنیت ملی سفیر امریکا در سازمان ملل نیز بود پیش از این در توئیتر نوشته بود: اقدام ترمپ در لغو قرارداد اشتراک ترانس پاسیفیک تحفه بسیار کلان به چین، یک ضربه به هم‌قراردادان مهم ما و یک ضایعه کلان برای رهبری جهانی امریکا بود و این خیلی غم انگیز است.

 

همچنین سوزان رایس درباره روابط ترمپ با مکزیک نوشت: اینطور تندی کردن به مکزیک احمقانه و خطرناک است. مکزیک نقش کلیدی در محدود شدن جریان مهاجران امریکای مرکزی به ایالت متحده امریکا ایفا کرده است.

 

همچنین سوزان رایس از دولت ترمپ به سبب به کار بردن عبارت مردم بی‌گناه به جای اشاره مستقیم به یهودیان در پیام ویژه روز یادبود واقعه هولوکاست انتقاد کرد و گفت: فقط تصور کنید اگر اوباما این کار را می‌کرد چه پاسخی به آن داده می‌شد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید