امروز مصادف با دوشنبه, 31 سنبله , 1399 , Monday, 21 September , 2020
کد مطلب : 6657 , ,
+
-

حمایت فرانتز مایکل میلبین از تمرکز زدایی قدرت در افغانستان

زمان انتشار : سه‌شنبه, 31 ژانویه , 2017 , بخش : مقاله

میلبین

یکی از موارد توافق در تشکیل حکومت وحدت ملی بین اشرف غنی و عبدالله عبدالله، تغییر نظام از ریاستی متمرکز به پارلمانی غیرمتمرکز بود.

 

براساس این توافقنامه، قرار بود در سال جاری لویه جرگه برگزار شود که در آن با تغییر قانون اساسی راه برای تغییر نظام فراهم شود، اما با عدم برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای محلی این بند توافقنامه تاکنون به اجرا در نیامده است.

 

فرانتز مایکل میلبین فرستاده ویژه اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با تلویزیون یک اظهارداشت که ساختار نظام سیاسی افغانستان در حال حاضر به‌شدت متمرکز است و باعث حکومت‌داری ضعیف می‌شود.

 

دیپلومات ارشد اتحادیه اروپا در افغانستان تاکید کرد که برای تحقق دموکراسی محلی نیرومند، نیاز واقعی وجود دارد و باید تلاش‌هایی در این راستا صورت گیرد.

 

این اظهارات در حالی مطرح شد که حمدالله محب سفیر افغانستان در امریکا در توییتر خود نوشت: مناسب نیست به مسایل داخلی کشور میزبان خود مداخله کنید.

 

سفیر افغانستان در واشنگتن از میلبین خواسته تا اظهارات خود را تصحیح کند.

 

به راپور بی.بی.سی، حامد کرزی رییس جمهور سابق کشورمان و همچنین رییس جمهور اشرف غنی از تمرکز قدرت و دولت واحد نیرومند و متمرکز حمایت می‌کنند.

 

برخی از جناح‌های نیرومند سیاسی مانند احزاب جمعیت اسلامی، جنبش ملی اسلامی و برخی از شاخه‌های اصلی حزب وحدت اسلامی از تمرکززدایی، نظام پارلمانی و افزایش قدرت نهادهای محلی دولت حمایت می‌کنند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید