امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 7378 , ,
+
-

طوفانِ پرتلاطمِ ضدّ ترکیه، به نفع اردوغان تمام شد!

زمان انتشار : دوشنبه, 13 مارس , 2017 , بخش : مقاله

اردوغان

به گزارش ندای افغانستان به نقل از آریانانیوز، بگفته جیمز جفری، تنش های اخیر در روابط ترکیه و هالند به نفع رییس جمهور ترکیه می باشد.

سفیر پیشین امریکا در کشورهای عراق و ترکیه، در گفتگو با سی ان ان به قدرت گرفتن احزاب تندوری راست گرا در هالند اشاره کرد و گفت: هفته آینده در هالند انتخابات پارلمانی برگزار می شود و راست گراها باشنده گان ترکیه را مسلمان می دانند و این رویکردی ناخوشایندی است، از سوی دیگر چپ ها در جرمنی و هالند نیز باشنده گان ترکیه ای را که در این کشورها زنده گی می کنند ملی گرا و پشتیبان رییس جمهور اردوغان به شمار می آورند، و سیاست های اردوغان را اقتدارگرایانه می دانند لذا در نتیجه در این کشورها طوفانی پرتلاطم ضد ترکیه به راه افتاده است.
وی تاکید کرد: با توجه به چالش هایی که دنیا امروز با آن روبرو است اروپا به ترکیه نیاز دارد و ترکیه هم برعکس به اروپا نیازمند است.
جفری چنین رویدادهایی را عامل محبوب شدن چهره هایی همچون اردوغان در داخل کشورش دانست و افزود: این اتفاق سبب شد اردوغان رای بسیاری را در میان اقشار مختلف بدست آورد.
جفری در پاسخ به این پرسش که آیا برگزاری انتخابات پارلمانی در هالند و همه پرسی قانون اساسی در ترکیه را می توان عاملی دانست که نتیجه این رویدادها را تحت تاثیر قرار بدهد گفت: چنین برداشتی از این رویدادها مشکل به نظر می رسد اما دو موضوع اینجا وجود دارد نخست اروپایی ها با قدرت گرفتن راست گرایان هراسان شده اند. برای نمونه مارین لو پن در فرانسه، اتحاد دویچه لند در جرمنی و گرت ویلدرز در هالند دارند روز به روز محبوبیت بیشتری در میان مردم بدست می آورند و دولت ها را در این کشورها زیر فشار قرار می دهند تا هر چه بیشتر به سیاست های ضدمهاجرتی و ملی گرایانه رو آورند. از سوی دیگر مخالفت گسترده ای با سیاست های اقتدارگرایانه اردوغان در میان چپ گراها و احزاب مایل به چپ در اروپا به چشم می خورد لذا اینها همه دست به دست هم می دهد و در نتیجه شرایطی هولناک رقم می خورد.
وی شرایط را در جرمنی شرایطی یکسان با هالند خواند اما تاکید کرد موضع گیری هوشمندانه سیاستمداری همچون انگیلا مرکل ، صدراعظم جرمنی از بروز چنین رویدادهایی در کشورش جلوگیری کرد. مرکل از موضع دولت مرکزی برگزاری راهپیمایی های تبلیغاتی مقام های ترکیه را ممنوع اعلام نکرد بلکه اجازه داد شاروالی ها چنین تصمیم هایی را در سطح محلی اتخاذ کنند. برخی شهرها اجازه برگزاری دادند اما برخی هم چنین مجوزهایی صادر نکردند. اما اوضاع به اندازه کافی مبهم بود و دولت اردوغان نتوانست آنگونه که ضد هالند موضع گیری کرد، ضد جرمنی هم موضع گیری مشخصی داشته باشد.
جیمز جفری بار دیگر حضور بارک اوباما را در سال 2008 در میان امریکایی های مقیم جرمنی مورد اشاره قرار داد و در پاسخ به این پرسش که آیا بهانه امنیت عمومی می تواند بهانه خوبی برای ممنوع کردن ورود وزیر امورخارجه ترکیه به هالند باشد افزود: ملیون ها امریکایی در جرمنی سکونت دارند که واجد شرایط رای دادن بودند و به همین ترتیب هم ملیون ها باشنده ترک مقیم اروپا واجد چنین شرایطی هستند. این تلاشی آشکار است برای جلوگیری از فرآیندی دموکراتیک برای آزادی بیان زیرا برای نمونه هالندی ها دوست دارند مردم دیدگاه خود را آزادانه بیان کنند چراکه یا با مسلمانان ضدیت دارند یا با کسانی که رویکردی جانبدارانه در قبال سیاست های اقتدارگرایانه دارند مخالفت می ورزند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید