امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 757 , ,
+
-

دست داشتن امریکا در جنایات قندوز

زمان انتشار : یکشنبه, 4 اکتبر , 2015 , بخش : اخبار افغانستان, حوادث, سیاسی

عدالت

گروه هماهنگی عدالت انتقالی افغانستان اعلام کرد که بر علاوه طالبان و افراد فرصت طلب دیگر، امریکا نیز در جنایات قندوز دست داشته و عده ی از افراد ملکی توسط نیروی امنیتی به همکاری نیروی های امریکایی به قتل رسیده است.

گروه هماهنگی عدالت انتقالی و کمیسیون مستقل حقوق بشر امروز یکشنبه با برگزاری نشستی در کابل اعلام کردند که سقوط قندوز توسط طالبان، فاجعه بشری را بوجود آورده که در طی چهارده سال اخیر بی سابقه است.

این نهاد مدنی و کمیسیون حقوق بشر افغانستان بر دست گیری و مجازات هرچه زودتری عاملین سقوط ولایت قندوز تاکید کردند.

برگزار کنندگان نشست امروز کابل، گفتند که در فاجعه قندوز ده ها نفر از افراد ملکی و اسرای جنگی به صورت انفرادی و دسته جمعی به قتل رسیدند و یا پس از شکنجه و رفتارغیر انسانی با آنان اعدام شدند.

گروه هماهنگی عدالت اجتماعی، فاجعه دردناک در ولایت قندوز که درآن علاوه بر تاراج شدن دارایی عامه، به زنان نیز تجاوز صورت گرفت، به شدید ترین لحن تقبیح کردند.
ویدا پدرام عضور گروه هماهنگی عدالت انتقالی گفت: در قندوز نه تنها طالبان مرتکب جنایت شده است بلکه افراد فرصت طلب از جمله قومندانان که در آنجا مسلح بوده اند نیز از این موقعیت استفاده کرده و دست به جنایت زده اند.

به گفته او، علاوه برجنایات طالب و افراد فرصت طلب دیگر، امریکا نیز در جنایات قندوز دست داشته است زیرا حد اقل عده ی از افراد ملکی توسط نیروی هوایی دولت به همکاری نیروی های خارجی به قتل رسیده اند.

به باور ویدا، اگر طالب در اطراف شهر قندوز وجود داشت و داخل شفاخانه ها و سایر ادرات دولتی و خصوصی شده است، ممکن بود از طریق نیرو های ویژه و یا کماندو مهار شود و نیاز به بمبارد هوایی نبود.

او با استناد به گفته ی یکی از داکتران که قبل از مرگ خود در یکی از شفاخانه ها پیام داده بود گفت: درجنایت قندوز دولت نیز شریک است زیرا پس از سقوط قندوز و درمحاصره قرار گرفتن نیروهای امنیتی و مردم ملکی کمک عاجل از سوی حکومت صورت نگرفته است.

بنا به گفته ویدا سهلنگاری دولت و کوتاهی در کمک رسانی، خود بیانگر این است که رهبری حکومت نیز در فجایع قندوز دست داشته اند.

از سوی هم نماینده کمیسیون حقوق بشر افغانستان می گوید: هدف قرار دادن اشخاص و محلات غیر نظامی، تخطی از اصول و قواعد حقوق بشر دوستانه بین المللی است و تمام طرفهای درگیر مکلف به رعایت این دسته از قواعد بشری و انسانی بوده و باید تمام تدابیر لازم را جهت حفاظت از افراد ملکی و محلات غیر نظامی اتخاذ نمایند.

داکتر روح الله عابد عضو کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفت: هدف قرار دادن محلات غیر نظامی، استفاده از افراد ملکی به حیث سپر انسانی، شکنجه افراد، تخریب ساختمانها و ادارات عامه، توقف توزیع خدمات عامه، مسدود کردن راه های مواصلاتی، به تاراج بردن اموال و دارایی عامه و شخصی توسط گروه طالبان و عدم احتیاط نیروهای بین المللی دریکی از اماکن غیرنظامی، از جنایت های بزرگی است که در قندوز اتفاق افتاده است.

او از دولت و نیروهای بین المللی حامی دولت خواست که در مورد چگونگی وقوع این واقعه اسفبار تحقیق نموده و ضمن ارائه معلومات دقیق به شهروندان، عاملان این حادثه را مورد باز پرس قرار بدهد و همچنان با اتخاذ تدابیر جدی، جلو وقوع این گونه حوادثات را در آینده نیز بگیرند.
برگزار کنندگان این کنفرانس در پایان از سازمان ملل متحد به خصوص محکمه بین المللی جرایم( آی سی سی) خواست تا مطابق حیطه صلاحیت خویش که افغانستان نیز شامل آن می باشد در قسمت مستند سازی جرایم بشری و محاکمه مرتکبین جرایم جنگی در افغانستان اقدامات جدی را روی دست گرفته، دولت و مردم را در این زمینه یاری نماید.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید