امروز مصادف با یکشنبه, 6 میزان , 1399 , Sunday, 27 September , 2020
کد مطلب : 8218 , ,
+
-

امریکا در صدد حمله کیمیایی به یمن

زمان انتشار : دوشنبه, 1 می , 2017 , بخش : اخبار جهان

حمله کیمیایی

به راپور پایگاه خبری یمنی النجم الثاقب، امریکا برای توجیه مداخله نظامی اش در یمن درصدد به راه انداختن جنگ کیمیایی در این کشور است.

در راپور این پایگاه آمده است:

پس از حمله کیمیایی به شهر خان شیخون سوریه که به دست مخالفان تحت حمایت امریکا، اسراییل و کشورهای حوزه خلیج فارس صورت گرفت و نیز پس از حمله کیمیایی عناصر جنایتکار داعش به موصل، شاهد اجرای همین سناریو از سوی امریکا در یمن هستیم، تا از این طریق مداخلات امریکایی و اسراییلی را در این کشور توجیه کند.

 

حمله امریکا به میدان هوایی الشعیرات سوریه پس از حمله کیمیایی عناصر تروریستی علیه ملکیان صورت گرفت و این گونه وانمود کردند که نظام بشار اسد این حمله را انجام داده است تا بدین وسیله حملات هوایی امریکا به الشعیرات به بهانه دفاع از حقوق بشر توجیه شود. اما این سناریو در عراق کاملا متفاوت بود. داعش از این سلاح در موصل استفاده کرد تا روحیه عناصر خود را بالا ببرد و در مقابل، روحیه اردوی ملی و نیروهای الحشد الشعبی را تضعیف کند.

 

در یمن نیز، پس از خسارت های سنگینی که ایتلاف عربی به سرکردگی ریاض از نیروهای اردوی ملی یمن متحمل شد، دیگر راهی پیش رویش جز توسل جستن به راه های غیرقانونی برای هدایت جنگ و کاهش خسارت های جانی و مادی آن هم از طریق به کارگیری سلاح های کیمیایی علیه ملکیان ندارد.

 

النجم الثاقب بر اساس اطلاعاتی که به دست آورده، نوشت: نیروهای عبد ربه منصور هادی رییس جمهوری فراری و عناصر داعش چند روزگذشته به مرکز صحّی الدرن در ولایت تعز حمله کردند و با شکستن مخزن های حاوی میکروب، مواد خطرناکی را که از طریق تنفس وارد بدن انسان می شود، آزاد کردند؛ این اقدام استفاده از سلاح میکروبی علیه باشنده گان یمنی به شمار می رود.

 

بر اساس این راپور، به نظر می رسد که امریکا در صدد اجرای توطیه خان شیخون در تعز است تا از این طریق مداخله خود در یمن را توجیه کند؛ اما اوضاع سوریه و یمن با هم فرق می کند. یمن ضمن مواجه با تروریزم، با ایتلاف عربی که خود را اسلامی می پندارد تحت حمایت امریکا، اسراییل و اروپا روبه رو است. از این رو در صورتی که امریکا بخواهد در نبرد الحدیده یا سایر جنگ ها اشتراک کند، احتمال دارد که اردوی ملی و کمیته های مردمی در پاسخ به آن، ناوهای امریکا و غرب را هدف قرار دهند.

 

این در حالی است که کیون دونگان قومندان نیروی بحری امریکا پیشتر در گفتگو با رویترز به تقویت توانمندی نظامی اردوی ملی و کمیته های مردمی یمن اشاره کرده بود.

 

حملات عربستان به یمن در سایه سکوت سنگین محافل بین المللی ادامه دارد به نحوی که در تازه ترین تجاوز نظامی ایتلاف عربی – امریکایی بخش هایی از ولایت حجه یمن مورد شدیدترین حملات قرار گرفت.

 

عربستان سعودی و متحدانش از حمل سال 94 جنگ تمام عیاری را علیه یمن، مفلسترین کشور عربی آغاز کرده اند؛ این جنگ که برای بلندپروازی های سیاسی سران ریاض و به بهانه بازگرداندن عبد ربه منصور هادی رییس جمهوری فراری این کشور صورت گرفت، نتیجه ای جز ویرانی، تباهی و کشته یا زخمی شدن هزاران یمنی در پی نداشته است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید