امروز مصادف با دوشنبه, 31 سنبله , 1399 , Monday, 21 September , 2020
کد مطلب : 8231 , ,
+
-

اوضاع سوریه و عراق رو به وخیم شدن می رود!

زمان انتشار : سه‌شنبه, 2 می , 2017 , بخش : اخبار جهان

سوریه و عراق

دولت ترکیه، حملات خود را به شبه نظامیان کرد در خاک سوریه و عراق از سرگرفته است.

طی هفته گذشته در طول خطوط سرحدی سوریه و ترکیه، تحرکات نظامی جدیدی مشاهده شده است. اردوی ترکیه با کمک نیروی هوایی و توپخانه خود، ضرباتی را به مناطق تحت کنترول شبه نظامیان کرد در خاک سوریه وارد کرده است. در پاسخ به این حملات، نیروهای کرد نیز به چند پُسته کنترول سرحدی در خاک ترکیه حمله کردند.

 

روزنامه انترنتی گازیتا.رو در راپوری به این سئوال پاسخ داده است که آیا باید منتظر عملیات نظامی جدید ترکیه در خاک سوریه بود، اقدامی که هم روسیه و هم امریکا مخالفت خود را با آن اعلام کرده اند.

 

بر اساس اطلاعات رسانه های جمعی محلی، نیروهای خاص ترکیه طی چند روز اخیر چند تلاش ناموفق برای وارد شدن به شمال سوریه در مناطقی که تحت کنترول شبه نظامیان کرد است، داشتند و طی سه روز درگیری، کردهای سوری حداقل سه تانک اردوی ترکیه را نابود کرده اند.

 

درگیری ها در سرحد ترکیه و سوریه بعد از بمباردمان طیارات جنگی های اردوی ترکیه به خاک سوریه و عراق در تاریخ 25 آوریل تشدید شده است.

 

طبق اطلاعات رسانه ها در خاورمیانه، در این عملیات اردوی ترکیه از 25 طیاره جنگی استفاده کرد که در جریان آن ستاد اصلی نیروهای کرد در شهر دریک سوریه بمباردمان شد. کردها بعد اعتراف کردند که 20 تن از نظامیان خود را از دست داده و دهها نفر نیز زخم برداشتند. حملات هوایی در خاک عراق هم به منطقه سنجر انجام گرفت که منطقه ای است که ایزدی ها در آن زنده گی می کنند. این بمباردمان سه ساعت طول کشید. بر اساس اطلاعات لوی درستیز اردوی ترکیه، در جریان عملیات هوایی در سوریه و عراق، حداقل 70 باشنده کرد کشته شدند.

 

روز بعد از این حملات، مطبوعات ترکیه از فَیْر هاوان به چند پُسته نظامی در سرحد سوریه خبر دادند که گفته می شود توسط شبه نظامیان کرد صورت گرفته است. برخی شبکه های اجتماعی نیز چند تانک منهدم شده اردوی ترکیه در سرحد سوریه را نشان داده و از حمله نیروهای کرد به آنها خبر دادند.

 

این حوادث باعث شد که دستگاه دیپلوماسی روسیه و امریکا در جبهه واحدی قرار گرفته و به دولت آنکارا در این رابطه هشدار دهند.

 

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه رسمی، اقدام ترکیه علیه کردها در خاک سوریه و عراق را محکوم نموده و تاکید کرد که مردم کرد در سرزمینهای خود واقعا در مقابل گروههای تروریستی و بخصوص داعش ایستاده اند و چنین اقداماتی از سوی آنکارا هیچ کمکی به هماهنگی تلاشها برای مبارزه با داعش نمی کند و تنها به وخامت اوضاع در منطقه می افزاید.

 

امریکا نیز از اقدامات نظامی ترکیه انتقاد کرد. مارک تونر سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور تاکید کرد که حملات هوایی ترکیه با موافقت ایتلاف بین المللی ضدتروریستی به رهبری امریکا صورت نگرفته و باعث قربانی شدن افراد ملکی هم شده است و مقامات واشنگتن نگران این قبیل اقدامات یکجانبه ترکیه هستند.

 

این در حالی است که مولود چاوش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد که به طرفهای امریکایی و روسی قبل از این حملات، در مورد آن هشدار داده شده بود، البته جزییات آن اعلام نشده بود تا امریکا نتواند متحدین کرد خود در سوریه را مطلع سازد.

 

 

رجب اردوغان رییس جمهوری و دیگر مقامات بلندپایه ترکیه بارها اعلام کرده اند که مبارزه با نیروهای کرد مرتبط با پ.پ. ک در سوریه و عراق، یکی از مهمترین اولویت ها در سیاست خارجی این کشور است و دولت و اردوی ترکیه تاکید کرده اند که مبارزه با شبه نظامیان کرد در خاک سوریه و عراق همچنان ادامه خواهد داشت.

 

پاسخ شبه نظامیان کرد سوری به حملات اخیر اردوی ترکیه ممکن است به آغاز عملیات گسترده نظامی دیگری از سوی آنکارا در خاک سوریه منجر شود که اینبار دقیقا علیه کردها نشانه گیری شود.

 

اردوی ترکیه پیش از این در نیمه دوم سال 2016 به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش وارد خاک سوریه شد و عملیات نظامی تحت عنوان سپر فرات را آغاز کرد، ولی در جریان آن نیروهای کرد و حتی اردوی سوریه را نیز مورد هدف قرار داد و در نهایت توانست حدود 2 هزار کیلومتر مربع از خاک سوریه را تحت کنترول خود درآورد، ولی نتوانست بیشتر از آن جلو برود. این عملیات به تازه گی پایان یافته اعلام شد.

 

 

احتمال دارد که اردوغان قصد داشته باشد تا به اهداف بیشتری در سوریه دست یابد. ترکیه برای توسعه مناطق تحت نفوذ خود باید بتواند بر اوضاع در مناطق شمالی سوریه، بخشهای شمالی عراق و همچنین مناطق خاصی از گرجستان، ارمنستان و مناطق شرقی یونان، کنترول داشته باشد.

 

اگر احتمال گسترش نفوذ بر گرجستان، یونان و ارمنستان فعلا برای آنکارا دست یافتنی نباشد، ولی در عوض وخامت اوضاع در سوریه و عراق، این امکان را به ترکیه داده تا در خاک آنها فعال باشد و بتواند اوضاع در خطوط سرحدی خود را تحت کنترول قرار دهد.

 

 

بر اساس اظهارات شاهدینی که با این روزنامه صحبت کرده اند، برای چند سالی نیروهای نظامی و پولیس ترکیه تنها ناظر بودند که مبارزین کرد پ‌‌ک‌ک، چگونه مواضع خود را در شهرهای کردنشین این کشور مستحکم می کردند، زمانی که دیگر اوضاع بسیار وخیم شد، اردوی ملی عملیات نظامی گسترده‌ای را برای سرکوب آنها آغاز کرد و در جریان آن از تمامی ابزار و حتی تسلیحات سنگین نیز استفاده کرد. در اواخر سال 2016 اردوی ملی توانست اوضاع در شهرهای کرد نشین مناطق جنوبی و شرقی ترکیه را تحت کنترول درآورد. دولت ترکیه حتی برای اعمال فشار بر مخالفان چپ گرای سیاسی خود نیز از اقدامات نظامی استفاده می کند و هزاران فعال سیاسی به این دلیل دستگیر و به زندان های درازمدت محکوم شده اند.

 

مقامات آنکارا دقیقا به همین شیوه در سوریه و عراق عمل کرده و مبارزین کرد ساکن این دو کشور همسایه را وادار به اقدامات دفاعی فعال در برابر حملات اردوی ترکیه نموده اند. بدیهی است که آنها حملات اخیر ترکیه به خاک سوریه و عراق را هم بدون پاسخ نخواهند گذاشت و این درگیری ها، تنها بر شدت وخامت اوضاع در این دو کشور جنگ زده خواهد افزود. و این در حالی است که مقامات دمشق و بغداد هم فعلا توان مقابله جدی با این اقدامات آنکارا را ندارند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید