امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 8249 , ,
+
-

جنایاتِ زیرزمینی امریکا در راه است!

زمان انتشار : چهارشنبه, 3 می , 2017 , بخش : مقاله

به راپور روزنامه انترنتی گازیتا.رو، چندین سال است که اردوی امریکا در حال توسعه ابزار و تجهیزاتی به منظور اجرای عملیات در سازه های زیرزمینی هستند.

فناوریهای خاص برای این منظور از سوی بخشهای مختلف وزارت دفاع امریکا در جریان مانورهای مختلف مورد آزمایش قرار گرفته اند. پنتاگون در آینده نزدیک نیز قصد دارد واحدها و تجهیزات جدیدی را در این زمینه مورد استفاده قرار دهد.

 

مجله واریر (Warrior) خبر داده است که نیروهای مسلح امریکا درصدد ایجاد واحد جدید و تامین ابرازهای خاص برای جنگهای زیرزمینی است. بر اساس اطلاعات این نشریه، مقامات پنتاگون فعالانه در حال آموزش عساکر و ساخت فناوریهای نظامی لازم برای درگیری در دخمه ها، تونلها و زیرساختارهای ارتباطی در زیر شهرها هستند.

 

در سال 2002 در ایالات متحده واحد خاصی در اردوی این کشور به منظور پشتیبانی عملیاتی تحت عنوان Rapid Equipment Force بوجود آمد که موظف به خرید و ارسال سریع تجهیزات و فناوریهای لازم برای نیروهای عملیات خاص بود. چرا که تا قبل از آن و بر اساس سیستم طبقه بندی، چنین تامین تجهیزاتی ممکن است از شش ماه تا حتی چند سال طول بکشد. این واحد همچنین مسئولیت رفع مشکلات تخنیکی در جریان عملیات نظامی را نیز برعهده دارد.

 

بر اساس اطلاعات واریر، در سال 2012 این واحد اردوی فرمایشی از فرقه دوم پیاده نیروی زمینی امریکا برای تامین تجهیزات و فناوریهای نظامی لازم برای درگیریهای نظامی در مجموعه تونلهای زیرزمینی در کوریای شمالی را دریافت کرد. این واحد همکاری نزدیکی با گروه جدید دیگری در نیروهای مسلح امریکا، یعنی نیروهای جنگهای غیرمتقارن دارد. فعالیت این دو واحد اردو وابستگی زیادی با یکدیگر دارد.

 

گازیتا.رو می نویسد: اردوی امریکا تجربه درگیریهای نظامی شدید در زیرساختارهای زیرزمینی در زمان جنگ با کوریا و ویتنام را به منظور کشف و نابود سازی محل اختفاء و تونلهای رفت و آمد نیروها و انبار مهمات آنها دارد که البته در آن زمان موفقیت زیادی در این زمینه بدست نیاورده بود.

 

انجام عملیات زیرزمینی با پیچیدگی و مشکلات زیادی در رابطه با عدم امکان استفاده از تجهیزات سنگین و همچنین ابزار شناسایی، از جمله کمره و طیاره بی پیلوت مواجه است. علاوه بر این، اقدامات نظامی باید در تاریکی انجام شود که برای این منظور نیاز به وسایل دید خاص و حتی ابزار تنفسی برای موقعیتهای خاص کمبود هواست و در عین حال تمامی تجهیزات باید توسط نیروها حمل شوند.

 

واحد خاص پشتیبانی عملیاتی اروی امریکا در سالهای 2015 و 2016 امکانات خود را مورد تجزیه و تحلیل اساسی قرار داد و کارآیی ابزار و تجهیرات تخنیکی خود را در جریان تمرینات نظامی متعددی مورد آزمایش قرار داد.

 

پنتاگون طی سالهای اخیر هم با مشکل جنگهای زیرزمینی در علمیات نظامی امریکا در خاک افغانستان و عراق مواجه شده است، البته وجود نیروهای خاص برای عملیات زیرزمینی بیشتر از همه در سوریه مورد نیاز وزارت دفاع امریکاست.

 

 

جَگرَن یوگنی نیکیتنکو نایب رییس بخش عملیاتی لوی درستیز قوای مسلح اتحاد جماهیر شوروی سابق (طی دهه 80 قرن گذشته) به این روزنامه گفته است که در جریان جنگ افغانستان نیز بخشی از نیروهای نظامی شوروی مجبور به جنگهای زیرزمینی با جنگجویان شده بودند.

 

به گفته وی، در بسیاری از مناطق مسکونی، خاصتاً مناطق کم آب مرکزی، جنوبی و غربی افغانستان، قنات هایی برای آبرسانی وجود دارد که محل مناسبی برای آمد و شد مخفی جنگجویان شده بود و نابودی مجاهدین افغان در این قنات ها بسیار دشوار بود، ضمن اینکه نمی شد کل آنها را نیز از بین برد، چون سیستم آبرسانی در مناطق مسکونی بودند و به همین دلیل نیروهای روس در این درگیری ها، غالبا به اهداف خود نمی رسیدند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید