امروز مصادف با یکشنبه, 30 سنبله , 1399 , Sunday, 20 September , 2020
کد مطلب : 8250 , ,
+
-

خبرنگاران درافغانستان امنیت ندارند!

زمان انتشار : چهارشنبه, 3 می , 2017 , بخش : اخبار افغانستان

 

به راپور رییس انجمن خبرنگاران افغانستان، در سال گذشته 14 خبرنگار در کشور کشته شده اند.

وی اعلام کرد تعداد زیادی نیز دستگیر و تهدید شده و یا مورد لت و کوب قرار گرفته اند.

 

رحیم الله سمندر روز گذشته در همایش امنیت و مصونیت خبرنگاران که با حضور عبدالله عبدالله برگزار شد، گفت که در سال گذشته 128 مورد قتل، خشونت و تهدید علیه خبرنگاران صورت گرفته که وضعیت خبرنگاران وخیم را نشان می دهد.

 

وی افزود: وضعیت خبرنگاران از نگاه امنیتی وخیم است و در سال گذشته 8 تن از روز نامه نگاران یا خبرنگاران دستگیر، 13 تن مورد خشونت قرار گرفتند و 18 مورد نیز حمله بر کارکنان رسانه ها صورت گرفته که 2 مورد آن حمله به رسانه ها بوده است.

 

سمندر گفت که 11 مورد سانسور بر خبرنگاران اعمال شده و 21 مورد دیگر تهدید شده اند که از جمله 17 مورد آن، از ناحیه دولت بوده است.

 

وی همچنین گفت که در سال گذشته در جریان سفر اشرف غنی به ولایت بامیان، خبرنگاران به صورت دسته جمعی دستگیر شدند تا خبر سفر وی پوشش داده نشود و برخی از آنان تا 28 ساعت در بازداشت به سر بردند و در این مدت دسترسی به شبکه های اجتماعی و انترنت نیز قطع شد.

 

رییس انجمن خبرنگاران و عضو اتحادیه خبرنگاران افغانستان از وضعیت خبرنگاران در ولایات کشور و خشونت علیه خبرنگاران زن ابراز نگرانی کرد و گفت که در دست کم 20 ولایت کشور زنان در رسانه ها حضور ندارند که این مساله وضعیت وخیم امنیتی را نشان می دهد.

 

تدامیچی یاماماتو نماینده سازمان ملل متحد در افغانستان روی آزادی مطبوعات را به خبرنگاران تبریک گفت که از دستاوردهای خبرنگاران افغان قربانی ها آنان قدردانی کرد.

 

وی گفت که آزادی بیان از خصوصیات جوامع پیشرفته می باشد و رسیدن افغان ها به این آزادی دستاورد کلان محسوب می شود که جامعه جهانی و سازمان ملل در این راستا افغان ها را کمک کرده است.

 

وی ضمن تایید راپور قتل، خشونت، تهدید و دستگیری خبرنگاران در افغانستان گفت که در یک سال قبل آن نیز 8 خبرنگار در افغانستان کشته 53 مورد خشونت قرار گرفته بود و 322 مورد دیگر نیز خبرنگاران تهدید شده بودند.

 

وی با ابراز نگرانی از افزایش خشونت علیه خبرنگاران، وضعیت خبرنگارن در کشورهای در حال جنگ را خطرناک دانست و گفت که در این کشورها تنها سلاح خبرنگار قلم است و حضور با این سلاح در مناطق ناامن کاری دشوار خواهد بود.

 

وی از سازمان ملل متحد خواست که تدابیر جدی برای مصونیت خبرنگاران در مناطق جنگی اتخاذ کند تا وضعیت اطلاع رسانی در جهان آسیب نبیند.

 

یاماماتو از فعالیت 70 شبکه تلویزیونی و 175 ایستگاه رادیویی در افغانستان، ابراز خرسندی کرد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید