امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 8260 , ,
+
-

ترمپ در ناکامی رکورد زد!

زمان انتشار : شنبه, 6 می , 2017 , بخش : اخبار جهان

ترمپ

سه‌ ماهه نخست به قدرت رسیدن دونالد ترمپ در حالی پایان یافت که اکثر برنامه‌های وی تحقق نیافته است!

نگاهی اجمالی به برنامه‌ها و وعده­‌های انتخاباتی رییس‌جمهور امریکا و شرایط کنونی در این کشور مؤید این ادعا است.

 

حوزه بوروکراسی اداری واشنگتن یکی از نقاط منفی در کارنامه ترمپ محسوب می‌شود. تنها یک‌دهم از کارکنان سیاسی دولت دونالد ترمپ انتخاب شده­‌اند. عدم موفقیت ترمپ در ساختار اداری ایالات‌متحده در طی سه ماه اخیر به‌ وضوح مشاهده می‌شود. ناتوانی رییس‌جمهور امریکا از حذف مقررات زاید، کاهش کارمندان فدرال و ایجاد محدودیت برای لابی‌ها از جمله این ناکامی‌ها محسوب می‌شود.

 

فرمان اجرایی جنجالی دونالد ترمپ در رابطه با جلوگیری از مهاجرت از 6 کشور مسلمان به ایالات‌متحده امریکا یکی از فرمان­هایی بود که حکم قضایی موجب توقف آن شد. همچنین پروگرام رییس‌جمهور امریکا برای اصلاح مالیات‌ها که باعث تشدید اختلاف طبقاتی می‌شد، پروگرام ناموفق دیگر وی به شمار می­‌آید.

 

ادعاهای دونالد ترمپ برای کشیدن دیوار در سرحد مکزیک از نقاط جنجالی مواضع وی در دوره رقابت‌های انتخاباتی به شمار می‌آمد؛ اما دولت امریکا اخیراً این موضوع را برای عدم رخصتی‌ دولت از دستور کار خارج ساخت.

 

دولت ترمپ در 100 روز اخیر در حوزه اقتصادی نیز ناکام بوده است. کاهش رشد اقتصادی بر اساس آمارهای رسمی از نشانه‌های ناتوانی در این حوزه محسوب می‌شود؛ به‌طوری‌که رشد اقتصادی در این کشور طی سه‌ماهه نخست سال جاری معادل 0.7 فیصد تولید ناخالص داخلی امریکا است که پایین‌ترین میزان از سه‌ماهه نخست سال 2014 به شمار می‌رود. این در حالی است که دونالد ترمپ در رقابت‌های انتخاباتی خود ادعا کرده بود که رشد اقتصادی ایالات‌متحده را به 4 فیصد می‌رساند.

 

علاوه بر آن، نقش افراد نزدیک به ترمپ و برخی از اعضای خانواده وی در ارگ سفید بدون توجه به تخصص آن­ها باعث شده که انتقادهای جدی نسبت به این موضوع وارد شود. همچنین گمانه‌زنی‌ها از ارتباط کمپاین ترمپ با مسکو از دردسرهای دیگر برای دولت واشنگتن محسوب می‌شود.

 

لغو اوباماکر از هدف‌های دیگر ترمپ بود که دوبار شکست در حذف این قانون بر ناکامی‌های دولت افزوده بود. دونالد ترمپ در ارتباط با قانون بیمه صحی اوباما دو شکست را به‌صورت هم‌زمان تجربه کرده بود. اولاً از حذف این قانون ناکام مانده بود، ثانیاً در اجماع سازی جمهوری‌خواهان نیز ناتوان بود؛ به‌طوری‌که ترمپ پس از شکست در این قضیه، نارضایتی خود از عدم همراهی جمهوری‌خواهان را نیز ابراز کرد. سرانجام این قانون در مجلس نماینده گان امریکا با 217 رأی موافق در مقابل 213 رأی مخالف به تصویب رسید که هنوز به تصویب صحن سنا نیاز دارد. به نظر می‌رسد در سنا پیشنهادهای اصلاحی بسیاری بر روی این قانون اعمال خواهد شد.

 

دیدگاه افکار عمومی امریکا در قبال اقدامات 100 روزه دونالد ترمپ اماره‌ای از عدم موفقیت برنامه‌های وی محسوب می‌شود. 54 فیصد مردم امریکا در نظرسنجی موسسه گالوپ به ناتوانی رییس‌جمهور این کشور در تحقق برنامه‌های خود اشاره داشتند.

 

در مجموع می‌توان گفت که دونالد ترمپ طی سه ماه اخیر در تحقیق اکثر برنامه‌های خود ناکام بوده است. بر این اساس وی در سه‌ماهه نخست به قدرت رسیدن کمترین میزان محبوبیت را در بین روسای جمهور پیشین امریکا به خود اختصاص داده است. به نظر می‌رسد تنش‌آفرینی امریکا در دوسیه‌های سیاست خارجی نیز سرپوشی بر ناکامی‌های سیاست داخلی محسوب می­‌شود. با این‌ حال این تاکتیک در میان‌مدت و درازمدت مؤثر نخواهد بود.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید