امروز مصادف با یکشنبه, 30 سنبله , 1399 , Sunday, 20 September , 2020
کد مطلب : 8264 , ,
+
-

قرارداد صلح با حکمتیار یا حزب اسلامی؟!

زمان انتشار : شنبه, 6 می , 2017 , بخش : مقاله

حکمتیار

بنظر می‌رسد که این قرارداد صلح بجای اینکه با یک حزب یا گروه سیاسی منعقد شود تنها با یک شخص بسته شده است و در نتیجه کمکی به امنیت افغانستان نخواهد کرد.

بی‌بی‌سی در راپوری نوشت: حکمتیار رهبر دومین گروه کلان شبه نظامیان در افغانستان متهم به جنایت‌های بسیاری در طول جنگ داخلی در دهه 1990 است.

 

بنابر این راپور، حکمتیار قرارداد صلحی با دولت افغانستان امضا و اعلام کرده است که دیگر با دولت وارد جنگ نخواهد شد. رهبران افغانستان صلح با حکمتیار را یک مرحله رو به جلو عنوان می‌کنند،‌ اما می‌توان گفت که این اقدام نمی‌تواند به امنیت افغانستان کمک کند.

 

بی‌بی‌سی با بیان اینکه مهمترین گروه شبه نظامیان که علیه نیروهای نظامی افغانستان در حال جنگ هستند، طالبان، شبکه حقانی و داعش است، می‌نویسد: دامنه حملاتی که نیروهای حکمتیار در گذشته انجام می‌داند در مقایسه با حملات طالبان بسیار ناچیز و در سالهای اخیر به چند مورد خاص محدود شده بود.

 

این رسانه انگلیسی در ادامه می‌نویسد: نیمی از افراد حزب اسلامی بعد از حملات امریکا به افغانستان از دولت حمایت کرده و مابقی به وی وفادار ماندند. بنظر می‌رسد که این قرارداد صلح بجای اینکه با یک حزب یا گروه سیاسی منعقد شود تنها با یک شخص بسته شده است و در نتیجه کمکی به امنیت افغانستان نخواهد کرد.

 

توافقنامه صلح میان دولت افغانستان و حزب اسلامی میان محمد اشرف غنی و گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی امضا شد و دولت امیدوار است که این اقدام منجر به صلح با طالبان شود.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید