امروز مصادف با سه شنبه, 1 میزان , 1399 , Tuesday, 22 September , 2020
کد مطلب : 839 , ,
+
-

پرورش عاملان انتحاری توسط امنیت ملی و پاکستان

زمان انتشار : چهارشنبه, 14 اکتبر , 2015 , بخش : اخبار افغانستان, حوادث

کودک

اداره امنیت ملی اعلام کرده است که ماموران این اداره ۱۱ کودک را زمانیکه برای آموزش حملات تروریستی به پاکستان فرستاده می شدند، شناسایی کرده اند.

در اعلامیه ای که این اداره امروز منتشر کرده، آمده ست که این کودکان باشندگان ولسوالی شیگل ولایت کنر هستند و تروریستان قصد داشتند آنها را به بهانه آموزش علوم دینی به پاکستان ببرند.
این کودکان در مربوطات ناحیه اول شهر جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار در شرق کشور شناسایی شده اند.
در اعلامیه گفته شده که این کودکان دوباره به خانواده های شان تحویل داده شده اند، امنیت ملی در مورد سرنوشت کسانیکه این کودکان را به پاکستان انتقال می دادند، توضیحات نداده است.
در ویدیویی که اداره امنیت ملی به رسانه ها فرستاده، نشان داده می شود عمر این کودکان از هشت تا ۱۵ سال به نظر می رسد.
سال گذشته، سازمان ملل از استفاده کودکان در عملیات انتحاری و نظامی از سوی گروه های شورشی به ویژه طالبان که در افغانستان می جنگند، اظهار نگرانی کرده بود.
این سازمان با نشر گزارشی گفته بودکه گروه طالبان و شبکه حقانی ده ها کودک را برای آموزش حملات انتحاری و استفاده آنها در انجام این حملات تحت آموزش گرفته اند.
سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز از گروه طالبان در افغانستان خواسته بود که از استفاده کودکان در حملات انتحاری خودداری کند.
این سازمان استفاده از کودکان در بمبگذاری های انتحاری را “بی حرمتی آشکار” به بشریت خوانده و تاکید کرده بود که این رویه باید فورا متوقف شود.
در سال ۱۳۹۲ نیز یک دختر ده ساله قبل از حمله انتحاری در ولایت هلمند در جنوب کشور از سوی پولیس مرزی بازداشت شد، او قصد داشت که کاروان نیروهای پولیس را هدف حمله قرار دهد.
چندین حمله انتحاری توسط کودکان در افغانستان صورت گرفته است، اما شماری آنها قبل از انجام این گونه حملات نیز بازداشت شدند، حامد کرزی رییس جمهوری پیشین کشور، چندین کودک را که به اتهام تلاش به انجام حملات انتحاری بازداشت شده بودند، از زندان رها کرد.

امینت ملی می گوید این افراد متهم به انجام حملات تخریبی و تروریستی هستند امینت ملی می گوید این افراد متهم به انجام حملات تخریبی و تروریستی هستند
گفته شده در حال حاضر ده ها کودک که قبل از حملات انتحاری بازداشت شدند در بازداشتگاه های امنیت ملی بسر می برند.
اداره امنیت ملی همچنان از بازداشت ۹ تن به اتهام کارگذاری ماین کنارجاده ای، حملات تخریبی و تروریستی در ولایت ننگرهار خبر داده است.
در خبرنامه این اداره آمده است، افراد بازداشت شده زمانیکه میخواستند در مسیر شاهراه کابل- جلال اباد بالای وسایط ملکی و نظامی حمله کنند بازداشت شدند.
در نوار ویدیویی که امنیت ملی به رسانه ها فرستاده این افراد به جرم شان اعتراف می کنند.
دستگیر شدگان به نام های بشیرالله، طاهرالله، واحدالله، حامد، غلام الرحمن، عبیدالله، میرحمزه، بلال و عبدالرشید اعضای گروه طالبان معرفی شده اند.
گروه طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته است.
در خبرنامه گفته شده که از نزد این افراد، یک میل راکت انداز، یک میل پیکا، ۴ میل کلاشینکوف، ۶ میل تفنگنچه مختلف النوع پاکستانی، ۲ قبضه بم دستی، ۲ حلقه ماین ضد پرسونل و یک پایه مخابره بدست آمده است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید